'Hükümetin önceliği yeni anayasa ve başkanlık'

65. Hükümet, ikinci Bakanlar Kurulu toplantısını Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrasında açıklamalarda bulundu.

Siyaset 30.05.2016, 13:06
'Hükümetin önceliği yeni anayasa ve başkanlık'
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı açıklamada yeni hükümetin öncelikli hedeflerini açıklayarak, "Hükümetin önceliği yeni anayasa ve başkanlık sistemidir." dedi.

Kurtulmuş  "65. Hükümet'le ekonomide yeni bir döneme geçiliyor. Türkiye üreten bir ekonomiye sahip olacak. İkinci olarak da terörün sona erdirilmesidir. Terör belasını bütün imkanlarımızı kullanarak sona erdirmek esas amacımızdır. Üçüncü hedef, yeni anayasayı yapmak, başkanlık sistemini gündeme getirmek ve Türkiye'de söz verdiğimiz siyasal reformları tamamlamaktır. Dördüncüsü dış politikada bütünlüğü korumaktır. Beşincisi tüm vatandaşlarımızın kendisini özgür hissettiği bir Türkiye'yi oluşturmaktır.'dedi.

Numan Kurtulmuş, basın mensuplarının sorularını da cevapladı.

Paralel yapı ile mücadelede yeni bir safhaya geçtiğini, MGK'da terör örgütü olarak nitelendirdiğini belirtti. 

Putin'in Açıklaması:"Uçak krizi ortaya çıktığından beri, 'Ne Türkiye Rusya'yı, ne Rusya Türkiye'yi gözden çıkarabilir' dedik. İki ülke kadim dosttur, rakiptir, ilişkilerini güçlendirmiş iki ülkedir. Suriye krizinden kaynaklanan bir durum dolayısıyla ilişkiler gerilmiştir. Türkiye bile bile, kasten bu uçağın düşürüle olayının içinde olmamıştır. Türkiye uçağın kimliğini bilmediğini resmi olarak ifade etmiştir. Rusya'nın bu meseleyi uzatmasının Rusya içinde faydalı olmayacağı düşüncesi içindeyim. Keşke böyle bir durum ortaya çıkmasaydı. Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeniden tamir edilebileceğini kanaatindeyim. İki komşu ülke arasındaki bu sorunun diyalog yoluyla çözülmesi mümkün olur." 


ABD askerlerinin YPG arması takması: "ABD askerlerinin YPG armasıyla sahada görünmesi dostluk ilişkisine zarar vericidir, rencide edicidir. Türkiye'nin terör örgütü olarak benimsediği bir örgütün armasının kullanılması dostlukla ilgili değildir. ABD'nin bu hatadan döneceğini düşünüyoruz. ABD'nin Suriye'deki bir takım hesaplar üzerinden Türkiye gibi bir müttefiği rencide edeceğini düşünmüyoruz." dedi.

Başkanlık sistemi: "Hükümetin öncelikli adımlarından birisi yeni anayasa ve siyasal reformları tamamlamaktır. Bu milletin talebidir. Yeni bir anayasa 1980 darbesinden beri konuşuluyor. Türkiye'nin daha etkin bir yönetim sistemine kavuşması için bütün partiler görüşlerini ortaya koysun. Kamuoyunun da içinde olduğu bir tartışma olsun. Böyle bir talep ve böyle bir siyasi irade var. Biz en kısa zamanda bu meseleyi TBMM'ye getirmeyi isteriz. Gerekli çalışmaları yaparız. En kısa zamanda bizim başkanlık sistemiyle ilgili teklifimiz TBMM'ye getirilecektir." cevabını verdi.

Erken seçim:"Bu tartışmayı doğru bulmuyoruz." 

İsrail ile ilişkiler: "Üç önşartımızın ikisi gerçekleşti. Tazminat konusunda İsrail kararını vermiş bulunuyor. Ancak üçüncü şartımız olan yardımları ulaştırma gayreti boşuna değildi. Ablukanın azaltılması ya da bütünüyle ortadan kaldırılması. Bizim teklifimiz masada duruyor. Abluka, ambargo meselesi orada yaşayanların hayatlarını normalleştirecek seviyeye dönmeden Türkiye'nin onaylaması mümkün değil." şeklinde cevapladı.

Yargı tartışmaları: "İşin neden siyasallaştırdığını anlamak mümkün değil. Yargı başkanlarının Cumhurbaşkanımızın bulunduğu bir toplantıya katılması hiçbir şekilde yadırganacak husus değildir. Ne Cumhurbaşkanımızı yargı faaliyetlerine müdahale etmiştir, ne de çay toplama faaliyetinde yargı bağımsızlığı ihlal etmişlerdir. Onların faaliyetlerini gözeten, kontrol ediyor; yargıya müdahale etmiyor. Ortada yargı bağımsızlığını ihlal eden bir durum yoktur." şeklinde konuştu.

Hakan Fidan'ın görevden alınma iddiası ile ilgili soru için de Kurtulmuş, "MGK'da bu iddia gündeme gelmedi. Kulislere göre hareket edemeyiz." dedi.
Yorumlar (0)