Alexa

Hüseyin Sözlü'den referandumda sağduyu çağrısı  

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, referandum sürecinin ülkeyi germeden, yapıcı ve uzlaşmacı üslupla yaşanması ve kutuplaşmaya sebep olacak davranışlardan kaçınılması gerektiğini belirtti.

Hüseyin Sözlü'den referandumda sağduyu çağrısı  

 Başkan Sözlü,  MHP Lideri Devlet Bahçeli ve MHP Genel Merkezimizi kararı doğrultusunda teşkilatların yapacağı program dahilinde referandum çalışmalarına idevam edeceklerini belirtti.

Başkan sözlü; Genel başkanımızın dediği gibi, 'Devlet için cumhuriyet için millet için "evet" diyoruz ama halktan korkmayalım ne çıkarsa kabulümüzdür.' Yanlış bir sonuç çıksa bunu milletin telafi etme şansı olur ama birbirimizden koparsak bunu tamir etme şansı zor” diye konuştu.  

Evet-Hayır tartışmalarının yaşandığı anayasa referandumu sürecini de değerlendiren Başkan Sözlü, bu süreçte olması gereken uzlaşmacı ve sağduyulu üslubun önemine dikkat çekti. İngiltere'den örnekler gösteren Başkan Sözlü, şöyle devam etti:

“İngiltere'de 2 referandum yapıldı. İrlanda'nın ayrılık referandumunu bile sağduyu içerisinde, kutuplaşmadan geçirdi İngiltere. Avrupa Birliği'nden çıkışı da medeni bir şekilde oldu. Sonuç ne olursa olsun sağduyuyla geçirilmesi gereken bir süreç. Herkes kendi görüşünü bildirir, propagandasını yapar ama nihayetinde halkın vereceği karara da saygı duymak lazım. Herkes demokratik kültür ortamında inandığı şeyi ifade etmeli, edebilmeli ama Türkiye'yi germemeli. Genel Başkanımız Sayın Bahçeli'nin dili de bu konuda mutedildir. En sonunda ne diyor? 'Halkın görüşünden korkmamak gerek' diyor. Genel başkanımıza katılmayan olabilir ama o mutedil dili kendileri de kullanmalı.”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, referandum sürecinde halkın birlik ve beraberliğin bozulmaması gerektiğini ifade ederek, “Biz de parti disiplini içerisinde genel başkanımız ve genel merkezimizin kararı doğrultusunda teşkilatlarımızın yapacağı program dahilinde referandum çalışmalarına iştirak edeceğiz. Halkın mutsuz olacağı bir ortam inşa etmemek için yapıcı olmak zorundayız. Yanlış bir sonuç çıksa bunu milletin telafi etme şansı olur ama birbirimizden koparsak bunu tamir etme şansı zor. Genel başkanımızın dediği gibi, 'Devlet için cumhuriyet için millet için evet diyoruz ama halktan korkmayalım ne çıkarsa kabulümüzdür.' Bu mutedil dildir. Referandumda evet veya hayır ama millete karşı evet veya hayır şeklinde yapmak doğru olmaz. Huzurumuz her şeyden önemli. Uzlaşma dilini iyi geliştirirse Türkiye kendi imkanı olan bir ülke. Jeopolitiği kimse rahat ettirmeyecek. Bunun ilacı da içerideki birliğimizdir. İçerideki birlik ve dirliğini tesis etmiş Türkiye'ye elbette dışarıdan etkiler olacaktır ama siz zayıf olursanız onların müdahalesi birinci önceliğe geçer” dedi.
 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Demircioğlu
Hasan Demircioğlu - 3 yıl Önce

VAllahi de inanmam Billahi de inanmam.Şartlar dayatmıştır.

banner325