İbrahim Çanakcı, İktidarın yapacağı en hayırlı iş, alım gücünü yükseltmektir

İbrahim Çanakcı, TÜİK’in açıkladığı resmî enflasyon verilerine göre tüketici fiyatlarının (TÜFE) yüzde 19,25’e, yurtiçi üretici fiyatlarının (Yİ-ÜFE) ise yüzde 45,52’ye ulaşmasını değerlendirdi.

Siyaset 03.09.2021, 13:42 03.09.2021, 14:00
İbrahim Çanakcı, İktidarın yapacağı en hayırlı iş, alım gücünü yükseltmektir

TÜİK’in açıkladığı resmî enflasyon verilerine göre tüketici fiyatlarının (TÜFE) yüzde 19,25’e, yurtiçi üretici fiyatlarının (Yİ-ÜFE) ise yüzde 45,52’ye ulaşmasını değerlendirer DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, Gıda fiyatlarındaki artışa dikkat çekti.

‘Maaş zamları gıda fiyatları karşısında iki ayda eridi’

Gıda fiyatları, açlık ve yoksulluk sınırının en önemli göstergelerinden birisi olduğunu belirten Çanakcı, vatandaşın mutfağını ilgilendiren gıda fiyatlarındaki aylık artış yüzde 3,18; yıllık artış ise yüzde 29 seviyesine yükseldiğini belirtti. Hükûmetin geçen ay memur, işçi ve emeklilere verdiği zamlar iki ay dayanmadan eridiğini belirten Çanakcı, açlık sınırının altına düşen asgari ücretin alım gücü bu artışlar sonucunda daha fazla gerilediğini söyledi.

Gıda fiyatlarının kuraklık nedeniyle arttı

Küresel enflasyon baskısı artarak devam ettiğini, Hükûmete, kurumlara ve politikalara güvenin kalmadığını, enflasyonla mücadelede başarı sağlanabileceğine dair inanç kaybolduğunu söyleyen Çanakcı, tüm bunların Merkez Bankası’nın yıl sonu için açıklamış olduğu enflasyon tahminlerinin geçerliliğini yitirdiği anlamına geldiğini belirtti.

Hükûmet ve Merkez Bankası başını kuma gömmekten ve gerçekleri inkâr etmekten bir an önce vazgeçmesi ğerektiğinin altını çizen İİbrahim Çanakcı, "İktidar, vatandaşımızın hiçbir şekilde hissetmediği, yoksulluğu ve işsizliği azaltmayan ve istihdam yaratmayan büyüme rakamlarıyla övünmeyi bırakmalıdır. İktidarın yapacağı en hayırlı iş; alım gücünü yükseltmektir. Halkımıza insan onuruna yaraşır iş, aş ve refah düzeyi sağlamaya odaklanmaktır.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)