Alexa

İdam Cezası Hangi suçlara Verilecek?

15 Temmuz Darbe girişiminin ardından tartışılan idam cezaları hangi suçları kapsayacak. İdam cezaları kimlere verilecek?

İdam Cezası Hangi suçlara Verilecek?

Son zamanlarda uzun uzun tartışılan idam cezaları netlik kazanmaya başladı. AK Parti'de idam cezası verilecek suçların sınırlı tutulması görüşü ağırlık kazanıyor.

AKP; Darbe girişiminde bulunanlar, terör suçları ve çocuğa cinsel istismar suçu işleyenlere idam cezası önerecek.


Anayasa değişikliği gerçekleşirse geçmişe işlemeyeceğinden 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirenler bu kapsamda yargılanamayacak. Ancak AK Parti, düzenleme ile bundan sonraki darbe girişimlerinin önüne geçmek istiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın idam cezasıyla ilgili düzenleme gelirse onaylayacağı yönündeki açıklamaları ile düzenlemenin başkanlığın da içinde olacağı anayasa değişiklik paketinde gelebileceği belirtiliyor.

Cumhuriyetin ilanının ardından idam suçları İstiklal Mahkemeleri hariç Meclis onayı ile infaz edildi. 1984'e kadarki 64 yıllık dönemde TBMM'nin onayladığı ve infazı edilen idam kararı sayısı 712 oldu. 1984'ten sonra idam kararlarını Meclis onaylanmadığı için infazlar gerçekleştirilmedi.

AB'ye uyum yasası çerçevesinde idam cezası ilk önce 2001'de savaş tehdidi ve terör suçları dışındaki suçlar için, 2004'te ise tüm suçlar için kaldırıldı. Son idam, 25 Ekim 1984'te infaz edilen Hıdır Arslan oldu.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 10:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mine soyür
Mine soyür - 3 yıl Önce

Fetoyu ve apoyu asmadan kimseye dokunmamış hak adalet yerini bulsun darbede onlendikten sonra nasilki en üstün başlanması gerekirken en alttan başladıysa şimdide en üstün başlayın yoksa adalet yine şaşar