Alexa

İhanet koalisyonuna ortak olmayacağız

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, AKP ve CHP'nin terör konusunun çözümü konusunda bir araya gelmelerini eleştirerek, "MHP olarak ihanet koalisyonuna ortak olmayacağız. Bölücü terörün siyasi uzantılarıyla, bir anlamda bölücü terörün kendisiyle aynı masada oturmayacağız" dedi.

 İhanet koalisyonuna ortak olmayacağız

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, AKP ve CHPnin terör konusunun çözümü konusunda bir araya gelmelerini eleştirerek, MHP olarak ihanet koalisyonuna ortak olmayacağız. Bölücü terörün siyasi uzantılarıyla, bir anlamda bölücü terörün kendisiyle aynı masada oturmayacağız dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, Türkiye ekonomisinin ciddi biçimde yavaşladığını belirterek, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,7 artan sanayi üretiminin ikinci çeyreğe iyi bir başlangıç yapamadığını söyledi.

Ekonomideki yavaşlama ile istihdam yaratma gücünün zayıfladığını belirten Ayhan, İşsizlik oranı geriliyor gibi gözükmekle birlikte istihdam oranındaki artış durmuştur dedi.

Ekonomideki yavaşlamanın temel nedeninin iç talepteki çöküş olduğunu kaydeden Ayhan, bu yılın Ocak-Mayıs döneminde otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının yüzde 21 civarında daraldığını dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın son TOBB Genel Kurulunda ifade ettiği bankaların işletmelere kredi verirken zorluk çıkarmaları konusuna da değinen Ayhan, bankaların bu tavrının nedeninin verilen kredilerin geri dönmemesi olduğunu belirtti.

Ekonomiyi resesyondan kurtaran gelişmenin ise ihracatçıların alternatif pazar bulma başarısı olduğunu anlatan Ayhan, ABde yaşanan kriz ortamında ihracatçıların bu başarısını sürdürmesinin zor olduğuna dikkati çekti.

Ekonomi yavaşlayınca cari işlemler açığının da azalmaya başladığına işaret eden Ayhan, Cari işlemler açığının azalması ne yazık ki bir başarı değildir. Çünkü ülkemizde iktisadi faaliyetler yavaşladıkça cari işlemler açığı da azalmaktadır diye konuştu.

Enflasyon konusunda yaşanan gelişmeler hakkında da görüşlerini paylaşan Ayhan, piyasa aktörleri tarafından belirlenen yüzde 5lik yıl sonu enflasyon oranının yüzde 7,5 olarak gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

Karşılıksız çek oranlarında Mayıs ayında yaşanan artışı da değerlendiren Ayhan, karşılıksız çek oranının geçen ay bir önceki aya göre yüzde 34 oranında arttığını hatırlattı.

Çek yasası çıkarken çek ödemelerinde problemler yaşanacağını söylediklerini anımsatan Ayhan, Nitekim bizim söylediklerimiz gerçekleşti dedi.

Siyaset gündemini de değerlendiren Ayhan, CHPnin, terör konusundaki çözüm önerilerinin milli tepkiye yol açacak bölünmeye gidiş reçeteleri olduğunun ve kendisine güç ortağı aradığının farkında olduğunu dile getirdi.

Kan dursun, analar ağlamasın sloganına Türk Milletinin yabancı olmadığını anlatan Ayhan, CHP, bu yolda AKPnin ihanet açılımına ortak olmaktadır ifadesini kullandı.

Ayhan, MHP olarak arkasındaki bölünmez refleks ile bu ihanet koalisyonuna ortak olmayacağız. Bölücü terörün siyasi uzantılarıyla, bir anlamda bölücü terörün kendisiyle aynı masada oturmayacağız dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2012, 21:53
YORUM EKLE