İngiltere Kraliçesinin Bile Tercih Ettiği Ulukışla Kirazı Para Etmiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Gürer, kiraz ve patates üreticisinin yaşadığı sorunu gündeme getirdi. Gürer, "Pazarlama, paketleme, kooperatifleşme, entegre tesis kurma konularında girişim başlatılmalı ve üreticilerin yaşadığı mağduriyetler dikkate alınarak, borçları faizsiz bir şekilde ertelenmelidir” dedi.

Siyaset 09.07.2020, 14:35 09.07.2020, 14:59
İngiltere Kraliçesinin Bile Tercih Ettiği Ulukışla Kirazı Para Etmiyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kiraz ve patates üreticisinin yaşadığı sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) nde gündemine getirdi. Niğde’den getirdiği kirazları basın mensuplarına da ikram eden CHP Milletvekili Gürer, Kiraz ve patates Niğde’de daha geç üretim imkanına sahip olduğu için ve yüksek rakımlarda yetiştiği için farklı bir aroma ve tadı nedeniyle tercih edilen ürünler arasında olduğunu söyledi. 

Gürer: 5 liraya mal edilen kirazın 2.5 liraya bile satılamadığını, İngiltere Kraliçesinin bile tercih ettiği Ulukışla kirazının düştüğü durum kaygı verici olduğunu, Ürünü maliyetine bile satamayan üretici yollara patetesi döktüğünü dile getirerek, ürünlerini maliyetine bilme satamayan çiftçilere yönelik farklı desteklenme programlarının açılmasını istedi.

TBMMtbmm’de düzenlediği basın toplantısında, kiraz ve elma üreticilerinin yaşadığı mağduriyete dikkat çeken Gürer, maliyeti 5 lirayı bulan ve geçen yıl 7 liraya satılan dünyaca ünlü Ulukışla kirazının bu yıl 2,5 liraya kadar düştüğünü, maliyeti 90 kuruş ila 1 lira arasında olan ve Altunhisar bölgesinde yetiştirilen yazlık patatesin de 90 kuruşa bile alıcı bulamadığını belirtti.

DÜNYACA ÜNLÜ KİRAZ

Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı Darboğaz, Kılan, Emirler, Beyağıl, Porsuk ve Ali Hoca köylerinde yetişen, başta İngiltere, Fransa ve Almanya olmak üzere Avrupa’nın peç çok ülkesine ihraç edilen Ulukışla yöresine ait dünyaca ünlü kirazların bu yıl üreticisini mağdur ettiğini vurgulayan Niğde Milletvekili, Türkiye’nin en son kiraz hasadının yapıldığı ve 1600 rakımlı Bolkar Dağlarının eteklerinde geçici olarak hasat edilen ve farklı aroma ve tadı ile dünya genelinde hatırı sayılır bir üne sahip olan  Ulukışla kirazının kilogramının 5 liraya mal olduğunu anlatan Gürer, ancak bu yıl tüccarın kirazı 2.5 liradan almak için üreticiyi zorladığını söyledi.

ÇİFTÇİLER OLUMSUZ ETKİLENDİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kiraz üretimi tarla bitkisi gibi değildir. Tarla bitkilerinde bir yıl üründen verim alamayan üretici tarlasına başka bir ürün ekebilir. Ancak kiraz ağaç olduğu için, üretici her yıl kiraz üretmek zorundadır. ‘Bu yıl kar edemedim, başka bir ürün ekeyim’ deme şansı yoktur. İşçilik olarak kirazın toplanması için günlük 110 lira yevmiye veriliyor. Sıyırma tabir edilen ve tüm ürünü dalındayken satın alan tüccar ise üreticiye 2.5 liradan fazla para vermiyor. Bu rakam maliyetinin yarısına denk geliyor ama üretici de depolama şansı olmadığı için tüccarın insafına boyun eğmek zorunda kalıyor. 600 bin ton kiraz üretiminin yapıldığı ve 10 bine yakın üreticinin dolaylı olarak 50 bin kişiyi etkilediği kiraz üreticiliğinde bu yıl yaşanan sorun, ciddi mağduriyetlere yol açmıştır” şeklinde konuştu.

Gürer, Üreticilerin mağduriyetini giderecek önlemlerin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınması gerektiğini belirterek, Yazlık patatesin kışlık patates gibi depolanma özelliğinin bulunmadığını anımsatan CHP Milletvekili Gürer, bu ürünün hasat edildikten sonra hemen satılması gerektiğine dikkat çekti.anımsattı ve Yazlık patatesin üretim maliyetinin kilogram başına 90 kuruş ile 1 lira arasında değiştiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Altunhisar ilçesinde hasadına başlanan yazlık patatese tüccarın 90 kuruş verdiği için üreticilerin ciddi mağduriyet yaşadığını kaydetti.

ENTEGRE TESİS ŞART

CHP Milletvekili Gürer, açıklamasını şöyle devam ettirdi; “Bu sıkıntılar her dönem yaşanıyor. Bakanlığın duyarlı davranarak devreye girmesi gerekiyor. Pazarlama, paketleme, kooperatifleşme, entegre tesis kurma konularında girişim başlatılmalı ve üreticilerin yaşadığı mağduriyetler dikkate alınarak, borçları faizsiz bir şekilde ertelenmelidir” dedi.

“Kiraz ve patates Niğde’de daha geç üretim olanağına sahip olduğu için ve yüksek rakımlarda yetiştiği için farklı bir aroma ve tadı nedeniyle de tercih edilen ürünler arasındadır. Elma, patates, kiraz, lahana, çavdar, fasulye ve diğer pek çok üründe, üretim açısından Türkiye’de ilk sıralarda yer alan Niğde’nin tarım merkezi olma yolunda ilerlemesine rağmen, burada en büyük sorun depolama olanaklarının bulunmaması olarak karşımıza çıkıyor. Tarımsal ürünlerin depolanması, paketlenmesi ve entegre tesislerin kurulması, tarımsal sanayi tesislerin açılması kaçınılmaz olan Niğde’ye Bakanlığın ayrı bir önem vermesi şart oldu. Bu tedbirler alınmaz ise dünyaca ünlü kirazını yetiştiren, pek çok üründe üretim açısından ilk sıralarda yer alan Niğde’de bu avantajlarını hiçbir zaman kullanamaz ve üretici hep mağdur olur. Bu tablo, tüketiciye de olumsuz yansır”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)