İsmail OK, İstifa Gerekçelerini Bir Kez Daha Anlattı

Geçen günlerde istifa eden Balıkesir Milletvekili İsmail OK istifa gerekçeleri kapsamında birkez daha yaptığı açıklamasında, Altı ay boyunca süren tüm yaşananların sonunda Genel Merkez tarafından İstenmeyen Adam olarak ilan edildiğini anladığını belirtti.

Siyaset 20.02.2020, 20:12
İsmail OK, İstifa Gerekçelerini Bir Kez Daha Anlattı

Balıkesir Milletvekili  İsmail OK yaptığı yazılı basın açıklamasında, İYİ partinin kurulma sürecinde tüm riskleri göze alarak bağımsız bir milletvekili olarak, Meral Akşener’e ve İYİ’ler hareketine kayıtsız ve şartsız destek verdiğini hatırlatarak, geçen hafta yaptığı basın açıklaması maksadının dışında yorumlanması nedeniyle yol arkadaşlarını kırdığını ve incittiğini  Bu nedenle hepsinden özür dilediğini söyledi.

Bu en derin kırılma noktasını oluşturmuştur

İsmail Ok açıklamasında, "İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı, HASAN SEYMEN ‘in; Çözüm sürecinde Denge Denetle Ağı denilen sivil toplum örgütünde görev aldığı; Türkiye Cumhuriyetini asimilasyon ile suçladığı görüntüleri, Ve yine Joe Biden ile yaptıkları toplantıların resimleri, 8 Ağustos tarihinde Ulusal Basında yer almaya başladı. Bu fikirleri savunan birinin, İYİ Parti içerisinde yer almasına başta tüm şahsım ve milletvekillerimiz olmak üzere parti tabanımız, teşkilatlarımız çok sert tepki gösterdi. Bütün bunlara rağmen görevden alınma sürecinde bir ay boyunca tereddüt edilmesi, şahsımda izahı mümkün olmayan ilk ve en derin kırılma noktasını oluşturmuştur." dedi.

GÜVEN SORUNU

Buu konu ile ilgili 3 Eylül 2019 tarihinde yazılı basın açıklaması yaptığını da belirten İsmail Ok, "Bu olayın hemen akabinde bu konu ile alakalı Genel Başkanımızdan randevu talep ettim. Ve bu görüşmede; Böyle bir kişinin, her şeyi ortaya dökülmesine rağmen, bir ay boyunca görevden alınmasında yaşanan tereddüt, şahsımda GÜVEN SORUNU oluşturduğunu ifade ettim ve partinin yerelde ve genelde hiçbir siyasi faaliyetlerine katılmayacağımı ve yavaş yavaş geri planda kalarak ilk genel seçimlerde aktif siyaseti bırakacağımı, Sayın Genel Başkana ifade ettim." dedi.

UÇ FİKİR

Yine bu görüşmede Meclis Başkanlık divanından ayrılmaya hazır olduğunu da ifade ettiğini belirten Ok, "kendileri kararlı bir şekilde devam etmemi istedi. Bu süre zarfı içerisinde milletvekili istişare toplantılarında seçmenlerimizin en büyük rahatsızlık duyduğu konu olan, CHP ve HDP yakınlaşmasından duyduğum rahatsızlığı dile getirdim. Bütün bu yaşananlara Başkanlık Divanı Üyeleri ve milletvekillerimiz şahit olmuştur. Gelinen süreçte, Parti içerisinde savunduğum bu fikirler “UÇ FİKİR” olarak tarif edilmeye başlanmıştır. Altı ay boyunca süren tüm bu yaşananların sonunda Genel Merkez tarafından İstenmeyen Adam olarak ilan edildiğimi anladım." dedi.

Bunun en somut örneğini Meclis Başkanlık Divanı nöbetinin olduğu hafta, Genel Merkez tarafından Balıkesir’de 3 günlük program yapılması ve bu programa davet edilmemesi istenmeyişinin kamuoyuna ilanı olduğunu belirterek açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

DENGE DENETLEME AĞI

"Bu olay, sonunda ilk genel seçime kadar devam etme kararımı sürdüremeyeceğimi üzüntü ile anlamış oldum. Sürecin uzaması hem partiyi hem de şahsımı daha fazla yıpratacağı için son derece üzücü olan istifa kararını almak zorunda kaldım. Ancak istifa beyanımda flu kalan bazı yerlerin yol arkadaşlarımı incittiği için bu açıklamayı yapmak, zaruret haline geldi. İstifa beyanımda Sorosçu ( Denge Denetleme Ağı) olan Hasan SEYMEN ismini beyan etmemem, yol arkadaşlarımı töhmet altında bırakarak onları üzdüğümü fark ettim. Onun için de kendilerinden özür diliyorum.

Açıklık getirmem gereken diğer bir konu ise; CHP ve kıymetli seçmenleri ile ilgilidir.

CHP seçmeni Balıkesir’de; 2009, 2014 ve 2019 yılları başta olmak üzere girdiğim bütün seçimlerde şahsımı desteklemiştir. Bunu inkar eden haramzadedir. Ancak bilinmesini isterim ki CHP yönetiminin HDP ile olan yakınlaşması kendileri için ne kadar demokratik bir hak ise bu yakınlaşmadan duyduğum rahatsızlığı ifade etmem de şahsım için en demokratik haktır. Daha önceki basın açıklamam maksadını aşacak şekilde yorumlanarak, CHP tabanını kırdıysam, incittiysem kendilerinden özür dilerim. Ömrümün son anına kadar CHP seçmeninin benim şahsımda değerli bir yeri olacağını da ifade etmek istiyorum.

Meral Akşener'e Arz Ettim

Son olarak İYİ Partili arkadaşlarıma seslenerek Yola çıktığımız ilk günleri hatırlamalarını istirham ediyorum. 17 Nisan Anayasa referandumunda inandığım doğruların peşinden gittiğim için MHP ‘den ihraç edildiğimi hatırlamalarını istiyorum. Bugün de inandığım doğruların peşinden gitmeye devam ediyorum. İYİ partinin kurulma sürecinde tüm riskleri göze alarak bağımsız bir milletvekili olarak, Meral Akşener’e ve İYİ’ler hareketine kayıtsız ve şartsız destek verdiğimi hatırlamalarını istirham ederim. Bu zorlu süreçleri ve çıkış rotamızı hiçbir zaman unutmadım ve unutmayacağım. Ancak geçen hafta yaptığım basın açıklaması maksadının dışında yorumlanması nedeniyle çok değer verdiğim yol arkadaşlarımı kırdığımı ve incittiğimi gördüm. Bu nedenle hepsinden özür diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle hiçbir siyasi partiye katılmadan, dönemimi tamamlayarak aktif siyasi hayatımı noktalayacağımı tekraren kamuoyuna saygıyla ilan ediyorum." şeklinde konuştu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
16°
açık