Alexa
banner314

İşte Cumhurbaşkanı Adayları ( Kim ne kadar imza topladı)

YSK, Cumhurbaşkanı adaylarını açıkladı. 24 Haziran'da cumhurbaşkanlığı için kimler aday olacak? Hangi partiden kim aday oluyor?

İşte Cumhurbaşkanı Adayları ( Kim ne kadar imza topladı)

6 aday 24 Haziran seçimlerinde hangi adaylar yarışacak. Türkiye, 24 Haziran seçimlerine doğru ilerliyor. Partiler seçimler için meydanlara inmeye başladı. Çeşitli kampanyalarla milletvekili aday adayları çalışmalarına başlarken bu arada Cumhurbaşkanı adaylarıda gün yüzüne çıktı.

Peki Cumhurbaşkanı adayları kimler imza sayıları nedir? 

Bunlar, Recep Tayyip Erdoğan, Meral Akşener, Muharrem İnce, Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş, Doğu Perinçek.

Kim ne kadar imza topladı?

Meral Akşener: 247 bin 623

Temel Karamollaoğlu: 161 bin 342

Doğu Perinçek: 109 bin 990

Vecdet Öz: 2 bin 545

SEÇİM VAATLERİ NELER?

Cumhurbaşkanı adayları netleşmeye başladıktan sonra  CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce de bayramlarda parasal destek sözü verdi. Yaklaşık 1.5 milyon genç seçmen ilk kez oy kullanacak., Muharrem İnce, seçildiği takdirde 19 Mayıs ve 29 Ekim tarihlerinde gençlere 500’er lira ihtiyaç bursu vereceğini açıklamasında bulundu. İnce, “Sarayı 6 ay suretiyle halka açacağını ifade etti. Gazete Habertürk'e göre, hükümet, 24 Haziran seçimleri öncesinde hayatın birçok alanına etki yapan kararlar açıklamıştı. Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı kararlar arasında 12 milyon emekliye Ramazan ve Kurban bayramlarında seyyanen bin TL ikramiye ödenmesi de yer alıyor.

Alınan kararlara göre cezalar, vergi, prim borçları yeniden yapılandırılacak. Stok affı getirilecek. İşyeri açan emeklilerin geçmişe dönük borçları silinecek. Yaşlılık aylığı 266 TL’den 500 TL’ye çıkacak, İmar barışı ile 12-13 milyon yapıya yapı kayıt belgesi verilecek. Yaklaşık 500 bin öğrencinin üniversiteye dönüşünün yolu açılacak. Ayrıca işyeri açmak isteyen 18-29 yaş arasında gençler için de prim desteği açıklanmıştı. 

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce , “Siyasette uzay madenciliğini tartışacağız. Hurafeler değil bilim konuşacak insanlar. `Kuantum´ diyen cumhurbaşkanı olacak, `Endüstri 4.0´ diyen cumhurbaşkanı olacak; Türkiye´nin dili bu olacak. Türkiye için gelecek vizyonumu anlatacağım. Bir öneride bulunuyorum: Erdoğan `Muasır medeniyet seviyesine çıkacağız, aşacağız´ diyor, mutlu oldum. Çağdaş uygarlık düzeyine geçmiş toplumlarda adaylar karşılıklı çıkıyor tartışıyorlar. Türkiye ile ilgili hayallerimizi anlatalım. Emeklilere bin lira verilecekmiş, çok güzel kutluyorum. Benim derdim gençler, çocuklar benim derdim, geleceğimiz. 16 yıl fizik anlattım.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, borçları silme sözü verdi. Akşener, “Hiç vakit kaybetmeden, bir sosyal dayanışma fonu kuracağız. Bu fona, Türkiye Dayanışma Fonu adını verdik. 30 Nisan 2018 tarihi itibarıyla, borçları, bankalarca veya tüketici finansman şirketlerince yasal takibe ya da yakın takibe alınmış olan ve de borçları tahsilat şirketlerine satılmış olan 4.5 milyon vatandaşımızın tüketici kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından doğan borçlarını satın alacağız” dedi.

Akşener, bu borç silme ve azaltma fonunun, bir defalık olmak üzere 2018 bütçesine maliyetinin yaklaşık 8 milyar TL olacağını da söyledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2018, 23:39
YORUM EKLE

banner307

banner313