Alexa

İsterse Papau Yeni Gine'ye gitsin

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, her zaman halkın hakkın savunacaını her zaman halkın yanında olacağını söylmedi.

İsterse Papau Yeni Gine'ye gitsin
banner327
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  "30 Mart yerel seçimleri haram ile helal, yasaklar ile özgürlükler arasında bir tercihi ortaya çıkaracak. Harama ortak olma, helale ortak ol. Her zaman hakkınızı savunacağım, her zaman yanınızda olacağım" dedi

Kılıçdaroğlu, Burdur'da partisi tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, güzel bir günde olduklarını, ilk defa Burdur'u bu kadar heyecanlı gördüğünü söyledi. 

30 Mart'ta Burdur'da bir tarih yazılacağını belirten Kılıçdaroğlu, sadece Burdur'da tarih yazmanın yeterli olmayacağını, Türkiye'de de tarih yazılması gerektiğini dile getirdi. Dünyanın, Türkiye'nin 30 Mart'ı beklediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, demokrasi, çocukların geleceği ve Türkiye için önemli bir sürecin başlatılması gerektiğini anlattı. 

Türkiye'de siyasetin çok kirlendiğini, temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Bir bahar temizliği yapacak mıyız? Hanımlar, size söylüyorum. Bahar geldi, evi temizliyorsunuz, halıları, kilimleri dışarı çıkarıyorsunuz. 30 Mart'ta Türkiye'yi kirli siyasetten arındıracak mısınız? Sözüm söz, ben de sizlerle birlikte çalışacağım. Bu konuda her birinize görev düşüyor, geçen seçimde CHP'ye oy vermeyen herhangi bir yurttaşımızı ikna edeceksiniz, 'geleceğimiz için, Türkiye'nin geleceği için bu kez gel oyunu CHP'ye ver. Halkın partisine ver, Atatürk'ün partisine oy ver, bu sefer Türkiye kazansın.

Mitingte, "Ekmeği gişeden, mazotu şişeden alıyoruz" yazılı pankartı okuyan Kılıçdaroğlu, "Kabahat kimde, Başbakanlık koltuğunda oturan zatta. Vatandaşı değil, cebini düşündü. Vatandaşın oğlunu, kızını değil, Bilal'i düşündü" dedi. 

Bu kez siyasette temizliği egemen kılacaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, düzgün olmayı, halka hesap vermeyi, namuslu olmayı görev kabul edeceklerini kaydetti. Kılıçdaroğlu, bunu yaptıklarında Türkiye'nin çağdaş uygarlığı yakalayacağını söyledi. 

Türkiye'de mazotun pahalı olduğuna değinen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Dünyanın en pahalı mazotunu Türk çiftçisi kullanıyor. Gürcistan'da mazot 2 lira, Türkiye'de ise 5 lira. Orada petrol yok, biz de de yok. O zaman orada niye 2 lira, bizde niye 5 lira. Hırsız var diyorsunuz. E birisi malı götürürse faturayı kimi kesmek lazım, vatandaşa kesmek lazım. Çiftçi kardeşim sandığa gideceksin, sütün helal, üretiyorsun, satıyorsun ekiyorsun, biçiyorsun, her şeyi yapıyorsun, alın terinin karşılığını alamıyorsun. Almak istiyorsan yeri belli, adresi belli. 30 Mart'ta kol kola bayram havası içinde sandığa gidiyorsun, altı okun böğrüne basacaksın, yeni Türkiye'yi hep beraber inşa edeceksiniz."  

Kılıçdaroğlu, çiftçiye satılan mazottan ÖTV ve KDV alınmayacağını, çiftçiye mazotun 1,5 liradan satılacağını söyledi. 2 yıl önce Türkiye'de samanın ithal edeceğini söylediği zaman kimsenin inanmayacağına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin bugün samanını, kurbanlık koyununu ithal ettiğini kaydetti.

Türkiye'de çiftçinin, toprağın, suyun, insanın eksik olmadığını, tek eksiğin temiz siyaset olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Siyasetçi iktidarda kazanırsa cebine para doldurursa halk fakirleşir. Esnaf kardeşim, sen de gittin yıllar yılı AKP'ye oy verdin, itiraz etmedin, sana söz verdiler, 'yolsuzlukları önleyeceğiz' dediler, 'yoksulluğu önleyeceğiz, oy verin yasakları kaldıracağız' dediler. Sevgili gençler özgürlük istiyor musunuz, 140 karakterin gücüne inanıyor musunuz? Başçalan sizden korkuyor mu, hiç endişe etmeyin, onun korkusunu yeneceğiz ayın 30'unda" diye konuştu. 

Bu seçimde 2,5 milyon gencin ilk kez oy kullanacağına işaret eden Kılıçdaroğlu, sandığa gidecek gençlerin idealist olduğunu, ülkelerini düşündüğünü, demokrasiye inandıklarını bildiğini ve bundan dolayı 2,5 milyon gencin oyunu Mustafa Kemal Atatürk'ün partisine beklediklerini söyledi.

Gençlerden oylarını kavgaya değil, barış için, huzurlu bir Türkiye için kullanmalarını isteyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"CHP iktidarında en geç 2 yıl içinde hiçbir öğrenci yurtsuz kalmayacak. Yurtlar birer, ikişer kişilik olacak, sıcak su olacak, geniş internet ağı olacak, istediğiniz twiti atacak, face'ye gireceksiniz. 'Başçalan' korkar diyorsunuz ama o iktidarda olmayacak. Kul hakkı yemenin hesabının verecek. Adalete gidecek. 30 Mart'tan sonra yurt dışına kaçmayı düşünecek. İsterse Papau Yeni Gine'ye gitsin, alıp getireceğim, hesabının soracağım." 

30 Mart'ta partililere, sandığa sahip çıkmaları çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, "30 Mart yerel seçimleri haram ile helal, yasaklar ile özgürlükler arasında bir tercihi ortaya çıkaracak. Harama ortak olma, helale ortak ol. Her zaman hakkınızı savunacağım, her zaman yanınızda olacağım" dedi. 

Yakın bir süre önce Fransız bir gazetecinin kendisine "Başçalan ile ilgili bir soru sorabilir miyim" dediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Başbakanı hakkında birisinin şöyle, böyle dememesi gerektiğini, adı "Başçalana" çıktıysa o kişinin koltuktan ayrılması, gitmesi, aklanması gerektiğini ifade etti. 

Kılıçdaroğlu, "Paralel devletin" Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan bakanlara, genel müdürlerine kadar uzanan bir yapı olduğunu iddia ederek, bunların hepsinin gerçek çıkacağını, hepsini bulacaklarını, ortaya çıkararak sıfırlayacaklarını belirtti. 

- Mitingden notlar

Miting öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmesi, sinevizyon ile dinletildi. Miting sonrası Kılıçdaroğlu katılımcılara karanfil atıp, beyaz güvercin uçurdu.
Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 22:33
YORUM EKLE