banner434

banner433

İyi Parti'de İstifalar Devam Edecek mi?

İyi Parti'den istifa haberlerinin gelmesinin ardından kulisler yine çalkalanmaya başladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "İYİ Parti iyi günde olsunlar, tahriklere kapılmasınlar "ifadeleri ise partililerde şaşkınlık yarattı. Peki İyi Parti'de istifalar devam edecek mi?

Siyaset 19.02.2020, 13:02
İyi Parti'de İstifalar Devam Edecek mi?

Geçtiğimiz hafta partiden istifa İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal ve İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok'un istifasının ardından kulisler yeniden çalkalanmaya başladı. İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Partisinden istifalarla ilgili yaptığı açıklamada daha önce de kamuoyuyla paylaştıkları hassasiyetleri istifa gerekçelerinin içerisine sıkıştırılan ithamlarla alakalı olarak bir kez daha cevaplama ihtiyacı duyduklarını belirterek istifalarla ilgili şöyle söyledi:

"İstifa gerekçelerinin arasında bazı cümleler vardır ki; yol arkadaşlığına, beraberliğe, beraber mücadele ettiğimiz günlerin hatırına, hukukuna, memleket millet sevdamıza, milletle ilgili, devletle ilgili hassasiyetlerimize halel getirmektedir. Bu cümlelerin imhasını dahi nezaketsizlik sayarız, rencide oluruz, kalbimiz kırılır. Bugün istifa gerekçeleri arasında zikredilen, HDP'ye mesafesizlik, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlığını, birliğini, bütünlüğünü ve bu topraklarda yaşama iradesine uluslararası birtakım tertiplerin uzantıları ile iş birliği gibi imalarının İYİ Parti'de bir toplu iğne ucu kadar gerçekleştiğini görürsek o gün bu partide başta genel başkanımız Meral Akşener olmak üzere hiçbir Milletvekilimiz hiçbir kurucumuz kalmayacaktır.” dedi. 

Yavuz Ağıralioğlu, Parti'den 5 milletvekili daha istifa edebileceği iddiası ile ilgili ise. istifalar siyasetin tabiatında vardır ancak biz istifa beklemiyoruz dedi.

Sabah Gazetesinden Şebnem Bursalı ise yazısında, "İstifalar, ihraçlar, maşallah muhalefet partileri birbiriyle yarışıyor şu sıralar parti içi hareketlilikte. İP'te Tuba Vural Çolak'ın istifasının üzerinden daha bir hafta geçmeden Balıkesir Milletvekili İsmail Ok'un istifası çok ses getirdi. Partinin, HDP ile ittifakı üzerinden rahatsızlığını hayli yüksek bir tonla vurguladığı bir açıklamayla İP'ten ayrılan Ok'tan sonra istifaların devamının geleceği daha çok konuşulmaya başlandı.." ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, istifa haberlerine ilişkin, “İstifa kararına saygı duyarım ancak, iftira kötü bir şeydir” ifadelerini kullanarak, İYİ Parti TBMM Grup Toplantısının ardından basın mensuplarının sorularına cevap veren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, istifa haberlerine ilişkin, “İstifa kararına saygı duyarım ancak, iftira kötü bir şeydir” dedi.

İYİ Parti'deki istifaları değerlendiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise; “Bir tarafta yeni parti kuruluşları tartışması var, bir tarafta FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmaları var, bir tarafta da partileri karıştırmak isteyen zihniyetler var. İYİ Parti iyi günde olsunlar, tahriklere kapılmasınlar ... Ancak Türkiye’nin siyasi istikrara, birlik beraberliğe ihtiyaç duyduğu bir dönemde hiçbir siyasi partide istikrarsızlık söz konusu olmamalıdır. Bunlara dikkat etmek lazım." ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok'un partisinden ve tüm görevlerinden istifa etmesini değerlendiren ilk siyasi yorum AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş'tan geldi. CHP'nin hem İYİ Parti hem de HDP'yle ittifak içerisinde olduğunu belirterek "Bu İYİ Parti içerisinde rahatsızlıklar oluşturuyor" ifadelerini kullanarak, "CHP bir taraftan İYİ Parti ile resmi bir ittifak yapmışken diğer taraftan HDP ile bir ittifak içerisinde. O dönemde bunlar yalanlanmıştı ama artık bugün geldiğimiz noktada bunlar net bir şekilde görülür hale gelmiş ve İYİ Parti içerisinde bu hassasiyete sahip milletvekili arkadaşlarımız buna tepki göstermekte, İYİ Parti'ye oy veren vatandaşlarımız da tepki göstermekte ve bir rahatsızlık var" dedi.

İYİ Parti’de yaşanan istifalar değerlendiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, özellikle İsmail Ok’un açıklamalarını ‘iyi okumak’ gerektiğini belirtirken, Bazı CHP MYK üyeleri ise Ok’un açıklamasını eleştirerek, “iktidarın Millet İttifakı’nı yıpratmak amacıyla çalışmaya devam ettiği” iddiasında bulundu.

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok istifasına gerekçe olarak ne demişti:

"Sözde sivil toplum örgütü adındaki, emperyalist Soros vakıflarında görev yapanlar, başkanlık divanında en hassas görevlere getirilmişlerdir. Daha da kötüsü Genel Başkan bu durumu bilmesine rağmen bu Sorosçuların partinin en hassas birimlerinde görevlendirilmesinde sakınca görmemiştir. Genel Başkan’ımız ile bire bir yaptığım görüşmede bu uygulamadan dolayı artık partimizin siyasi faaliyetlerine katılmayacağımı ifade ettim.

İmamoğlu seçimden hemen sonra sanki yapacak hiçbir işi kalmamış gibi hemen HDP’li belediyeleri ziyaret etmiştir. Dahası, başkan eşleri ve ihanet sürecinin akil adamlarından Kadir İnanır ile birlikte PKK sevicisi Demirtaş’ın yazdığı kitaptan sergilenen tiyatroyu seyretmeye gitmişlerdir. Bütün bunlar artık ortağımız CHP’nin HDP ile adı konulmamış bir ortaklık yaptığının meydana dökülmesidir."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)