Alexa

İyi Partili Çıray; Hulusi Atar Türk Milletini Aydınlatmalı

İzmir Milletvekili Aytun Çıray, ABD’yle varılan güvenlik koridoru mutabakatı konusunda kamuoyunun sağlıklı bilgilendirilmediğini ve konunun tehlikeli bir belirsizlik içinde olduğunu belirtti.

İyi Partili Çıray; Hulusi Atar Türk Milletini Aydınlatmalı

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkanı, İzmir Milletvekili Aytun Çıray,  ABD’yle varılan güvenlik koridoru mutabakatı konusunda kamuoyunun sağlıklı bilgilendirilmediğini ifade ederek, TBMM’nin gündemine  getirilmemesinin çok ciddi bir hata olduğunu söyledi. Çıray, bu hatanın telafi edilmesi için kamuoyunu meşgul eden soruları  yazılı bir soru önergesiyle Meclise taşıdığını belirtti.

Milli  Savunma Bakanı sayın Akar’ın bu soruları hiç geçiştirmeden ve ciddiyetle cevaplandırmasını isteyen Çıray, Türk Milletini aydınlatma ve kamuoyunu doyurucu bir şekilde bilgilendirme yükümlülüğünün bir gereği olduğunu, aksi istikametteki tavrının zaten tam bir açmaza giren ve maddi-manevi faturası  an be an kabaran Suriye politikalarının bedelini katlanılmaz ölçüde ağırlaştıracağını savundu.

Çıray açıklamasında şöyle dedi:

ÇEKİÇ GÜÇ

“Vatandaşlarımız özellikle Suriye ile ilgili sorunların kendi Yüce Çatısı altında tartışılmasına özel bir önem veriyor. Bu tartışmadan kaçınanlar eninde sonunda hiç beklemedikleri kadar ağır bir faturayla karşı karşıya kaldıklarını görecekler. Çünkü milletimiz başımıza Suriye çorabının kimler tarafından nasıl örüldüğünü ve yaşanan ekonomik krizin derinleşmesindeki  etkilerini her geçen gün biraz daha fark ediyor. Bunun farkında değilmiş veya sonuçlarını hiç umursamazmış gibi davrananları tarihimizin belki de en ağır tokadı bekliyor. Kimse uyarmadı demesin, Türk Milletinin yüce çatısı TBMM’de konunun en az maliyetli çözüm yollarını tartışmanın hayati değerini bu uyarı ışığında değerlendirsin. Özellikle yabancı bir ülkenin askerlerinin Türkiye topraklarında konuşlanmasına cevaz veren güvenlik koridoru mutabakatı ile ilgili soruları cevaplayıp milletimizin Müşterek Harekat Merkezinin yeni bir Çekiç Güç olabileceğine ilişkin endişelerini gidersin.”

İzmir Milletvekili Aytun Çıray'ın TBMM'ye verdiği soru önergesi şöyle:

Medyada yer alan çerçeve mutabakat bir anlaşma mıdır? Eğer anlaşma ise tam adı ve kapsamı nedir?
Tarafları kimlerdir ve ilgili devletlerin hangi kurumları ve yetkilileri tarafından hangi tarihte ve yerde imzalanmıştır?  
Mutabakatın tam içeriği nedir? 24.08.2019’da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesindeki tam kapasiteyle faaliyete geçtiği ilan edilen “Birleşik Müşterek Harekat Merkezi” bu anlaşma içindeki konumu, görev ve yetki paylaşımı, kontrol mekanizmaları net bir şekilde belirlenmiş midir?  
Mutabakatın, ilgili devletin askerlerinin Türkiye sınırları içinde konuşlandırılmasına ilişkin unsurları konusunda Meclis yetkilendirmesi açısından bir problem olmamakla birlikte, durumun hayati önemi göz önüne alınarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin konuyu görüşmesi ve Meclis’ten onay alınması neden ihmal edilmiştir?
Bu ihmal için gösterebilecek gerekçe, Türkiye’de konuşlanacak askerlerin sayısının azlığı ise, bu sayının sabit kalacağı  yazılı bir hüküm olarak anlaşmada yer almış mıdır? Bu hükmün çiğnenmeyeceğinin garantisi ve çiğnenmesi halinde yaptırımı nedir? 

KAPSAMHABER

YORUM EKLE