Alexa

İyi Partili Dervişoğlu'ndan Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Tepki

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Rant odaklı projelerin önünü açan kanun maddelerini kabul etmediklerini açıkladı.

İyi Partili Dervişoğlu'ndan Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Tepki

Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini eleştiren İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu,“Rant odaklı projelerin önünü açan kanun maddelerini kabul etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

Balıkçılık Yönetimi

Balıkçılık politikasının sürdürülebilir olmadığını söyleyen Dervişoğlu, sektördeki devamlılığın olabilmesi için stokların doğru yönetilmesi ile birlikte ekolojik ve sosyal içeriğingöz önünde bulundurularak yapılmasını önererek, “Kanun ve değişiklik getiren taslak, balıkçılık yönetimi için ülkemizin de kabul ettiği ekosistem temelli yaklaşım esasından uzaktır. Yararlandığımız türlerin içinde bulunduğu ortamın yönetimine, ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir düzenleme de getirmemektedir” şeklinde eyeştiride bulundu.

Kabul Etmiyoruz!

Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminden kaynaklı düzenlemeyi yanlış bulduğunu belirten Dervişoğlu, “ Ekosistem dengesini öngören, uzmanların denetim ve gözetiminde işlenmesi anlayışının  yerine, kanun teklifinin 2'nci maddesinde gördüğümüz gibi, doğayı, çevreyi, kültürel yapıları tahrip edecek, rant odaklı projelerin önünü açan kanun maddelerini kabul etmiyoruz” dedi.

Teklif onaylanırsa zarar verir

2'nci maddede deniz ve iç sularda veya bu yerlerden su alınarak karadaki su ürünleri yetiştiricilik bölgelerinin belirlenmesinde, tahsis edilecek ticari yapılarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ve Kültür ve Turizm Bakanlığının altmış gün içinde görüş bildirmemesi durumunda olumlu görüş alındığını varsaymak ve projeyi onaylamak art niyetli bir değişiklik talebi olduğunu belirten Dervişoğlu, "Bu teklif onaylanırsa ülkemizde kültür ve doğaya zarar verecek her proje bakanlıklarda altmış gün sümen altı edildiği takdirde onaylanmış sayılacaktır.” dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 18:54
YORUM EKLE