İyi Partili İsmail Ok Sordu: 11 Uygur Türkü Nerede?

Geçen yıl Tayland'da bir cezaevinden kaçarak yasa dışı yollardan Malezya'ya giden ve daha sonra Türkiye'ye gönderilen 11 Uygur Türk'ün akibeti hakkında Balıkesir Milletvekili İsmail OK soru önergesi verdi.

Siyaset 31.10.2018, 20:36 31.10.2018, 21:34
İyi Partili İsmail Ok Sordu: 11 Uygur Türkü Nerede?

Geçen yıl Tayland'da bir cezaevinden kaçarak yasa dışı yollardan Malezya'ya giren 11 Uygur Türkü, Çin'in tüm baskılarına rağmen iade edilmeyerek ve Türkiye'ye gönderildi.

Geçmişte aynı şekilde kendisine sığınan insanları Çin'e iade eden Kuala Lumpur yönetimi, büyük tepki almıştı. Bunun en büyük sebebi olarak da iade edilen insanların çok büyük işkencelere maruz kalmaları ve idam edilebilecek olmaları gösterilmişti.

Türkiye’ye gönderilen 11 Uygur Türkü’nün Atatürk Havaalanında gözaltında olduğu iddialarını mecliste gündemle taşıyan Balıkesir Milletvekili İsmail OK, Uygur Türklerinin takipçisi olacaklarını belirterek İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’ya akibetlerini sordu.

Türk Oldukları İçin Sahip Çıkılmamasına Tepki!

Savaş sonrası savaştan kaçan 5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye’nin, 11 Uygur Türkü söz konusu olduğunda temkinli davranılmasına dikkat çeken İsmail Ok, ‘’5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan ülkemiz, sadece Müslüman ve Türk oldukları için gördükleri zulümden kaçan 11 Uygur Türküne sahip çıkılmaması bizleri derinden yaralamıştır. Soydaşlarımızın Türkiye’de gözaltında tutulduğu yönünde iddiaların acilen cevaplandırılması gerekmektedir." dedi.

Uygur Türklerinin Müslüman ve Türk oldukları için Çin hükümeti tarafından zulüm ve işkence gördüğü iddiasında bulunan Balıkesir Milletvekili OK, yaşanan duyarsızlığı dile getirerek, ’’Dünyanın neresinde zulüm gören bir Türk varsa içimiz sızlıyor, iktidar ise Suriyeliler için kendini paralıyor. Bu insan hakları Almana, Fransıza, Araplara varda bir tek Türk’e yok. Soydaşlarımızın özgürlüğü için bizlerde elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz’’ ifadoelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)