Alexa

Kaçak zeytin ve zeytinyağı yerli üreticiyi zora sokuyor

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Marmara Zeytin Tarım ve Satış Kooperatifleri Birliği’nin bu yıl açıklanan zeytin avans uygulaması ve zeytin alım fiyatlarının düşük olması nedeniyle basın açıklamasında bulundu.

Kaçak zeytin ve zeytinyağı yerli üreticiyi zora sokuyor

TBMM Divan Katip Üyesi ve İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok; Marmara Zeytin Tarım ve Satış Kooperatifleri Birliği’nin bu yıl açıklanan zeytin avans uygulaması ve zeytin alım fiyatlarının düşük olması nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Marmara Zeytin Tarım ve Satış Kooperatifleri Birliği’nin bu yıl açıklanan zeytin avans uygulaması ve zeytin fiyatları yeni tartışmaları yol açtı.  Balıkesir İyi Parti Milletvekili İsmail OK alımların düşürülmesine ve alım fiyatlarının düşük olmasına tepki göstererek, kaçak getirilen zeytin ve zeytin yağının hem halkın sağlığını tehdit ettiğini hem de üretici ve üretici birliklerini zora soktuğunu söyledi.

Marmara Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet ASA’nın yaptığı açıklamada alımların düşürülmesinin nedeni olarak taleplerin azalması ve ülkede ki ekonomik krize işaret etmişti.

Alımların düşürülmesinin ve fiyatların 2019 yılı itibari  ile çok düşük olduğunu belirten İsmail Ok , rakamların çiftçilerin felaketi olacağını belirtti. Açıklamasında enflasyon oranlarına değinen Ok ‘’ Marmarabirlik’in açıkladığı zeytin fiyatları, 2019 da üreticinin girdi fiyatlarının hiç artmamış gibi ve enflasyon bir önceki seneki gibi yerinde duruyormuş gibi düşünülerek bir önceki yılın fiyatlarıyla aynı açıklanmıştır. Açıklanan rakamlar zeytin üreticisine karşı atılmış büyük bir tokattır’’ dedi.

“ZEYTİN ÜRETİCİMİZ MAĞDUR EDİLMEMELİ’’

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, “Geçtiğimiz yıl zeytin sineği nedeniyle Zeytin müstahsillerimiz zarar etti. Bu sene de kota konulması ikinci bir darbe oldu. Birliğin kota koymasına bir anlam veremiyorum. Bunun zeytincilerimizi cezalandırmak anlamına geldiğini düşünüyorum. Marmarabirlik, zaman geçmeden bu kararlarını derhal gözden geçirmelidirler. Üreticinin küstürülmesi ülkemize daha büyük felaketleri getirecektir. Maliyetleri geçen yıla oranla %40 artan üreticiye kota konulması ve alım fiyatlarının geçen yıl ile aynı olması üreticinin aklı ile alay etmek anlamına gelmektedir’’ dedi.

KAÇAK ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI

Kaçak getirilen zeytin ve zeytin yağının hem halkın sağlığını tehdit ettiğini hem de üretici ve üretici birliklerini zora soktuğunu belirten İyi Parti Milletvekili OK, ‘’Suriye savaşının başladığı günden bugüne kaçak zeytin ve zeytinyağının çeşitli yollar ile ülkemize sokulmakta olduğu sürekli gündeme düşmüş ve zeytin üreticileri tarafından sesli bir şekilde dillendirilmiştir. Yapmış olduğumuz tüm girişimler neticesinde bu konuda hükümetin dikkatini çekemedik. Bakanlıklara onlarca soru önergesi ve meclise sunmuş olduğumuz araştırma önergeleri hep karşılıksız kaldı. Bu sorun başka halk sağlını tehdit etmektedir. Sonra emek veren üreticiyi etkilemektedir. Kaçak zeytin ve zeytinyağı nedeniyle birlik ve kooperatifler tarafından alımlar düşürülüyor ve fiyatlar enflasyon oranlarına rağmen geçen yıl ki rakamlar ile aynı devam ediyor. Bu durum daha fazla devam edemez. Hükümet yaşanan bu kaçakçılık ile etkin mücadele etmesi gerekiyor’’ dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2019, 12:25
YORUM EKLE