Kavaf, Tüm emekçilerin 1 Mayıs’ı kutlu olsun

DEVA Partisi Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Siyaset 01.05.2021, 20:57
Kavaf, Tüm emekçilerin 1 Mayıs’ı kutlu olsun

DEVA Partisi Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde yayınladığı mesajda, Kayıt dışı çalışmanın sonlanması çağrısında bulunan Kavaf, işçilerin güvenli ve güvenceli koşullarda çalışarak geçinebilir bir ücret almalarını istedi.

DEVA Partisi Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf, ‘Sendikal alan AB ve İLO standartlarına göre düzenlenmelidir’ dedi.

Sendikalı iş yerlerinin rekabet gücünün korunması gerektiğini belirten Kavaf, “Ülkemizde en abartılı verilere göre dahi her 100 işçinin sadece 14’ü bir sendikaya örgütlü. Sendikalı olmak, işçilerimizin Anayasal bir hakkıdır. Sendikal alanı düzenleyen mevzuatlar AB ve İLO normlarına göre düzenlenmelidir. Tüm çalışanlar sendikal hak ve özgürlüklerden çağdaş yaşam normlarına uygun bir biçimde yararlanırken, sendikalı iş yerlerinin de rekabet gücü korunmalıdır.” dedi.

Çalışan çocuk işçi sayısının 720 binlere yükseldiğini, kayıt dışılığın önlenmesi için mutlaka yasal düzenlemeler yapılması ve süreçin konunun tüm alanlarıyla iş birliği içinde yürütülmese gerektiğini belirten Selma Aliye Kavaf, "Çalışma hayatı; istihdamı kayıt altına almış, iş sağlığı ve güvenliğiyle verimli, yenilikçiliği artıracak biçimde düzenlenmelidir.” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Devlet iş hayatına dair çalışanların kazanılmış haklarına halel getiren yanlış, eksik uygulamalarından derhal vazgeçmelidir. Sosyal taraflar bir araya gelerek EYT, kıdem tazminatı gibi temel meselelere çözüm üretmelidir. Sürekli çalışanları tedirgin edici çalışma ve söylemlerden vazgeçilmelidir. DEVA iktidarında ilgili tarafların bir araya geldiği kısaca Ekonomik Sosyal Konsey düzenli bir şekilde toplanacaktır.

İş kanununda ‘yıpranma’, ‘itibari hizmet’ diye geçen uygulama ‘çok tehlikeli işler sınıfında çalışanlar’ için tekrar gözden geçirilmeli ve adaletli hale getirilmelidir. Bu konuyu ‘yıpranma payında adalet’ anlayışı çerçevesinde çözüme kavuşturacağımızı belirtmek istiyoruz.

İşçilerin çalışma koşullarının, 3G yaklaşımıyla iyileştirilmesi gerekir. İşçiler yarınlarınailişkin endişe taşımadan üretebilmeli; iş yerinde her türlü iş sağlığı ve güvenliği önlemleri altında çalışabilmeli; insanca yaşayabileceği ve geçim sıkıntısı çekmeyeceği bir ücret kazanabilmelidir. Özgürce meydanlarda kutlayacağımız 1 Mayıs’ları yaşamak umuduyla tüm emekçilerin Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlarız.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)