Kılıçdaroğlu; Biz Başkanlık Sistemine Karşıyız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dokunulmazlıkların konjonktürel olarak kullanılmasının asla doğru olmayacağını belirtti.

Siyaset 08.01.2016, 22:13 22.11.2019, 23:48
Kılıçdaroğlu; Biz Başkanlık Sistemine Karşıyız

Dokunulmazlıkların konjonktürel olarak kullanılmasının asla doğru olmayacağını belirten Kılıçdaroğlu; “Çifte standart olmaz devlet yönetiminde. Ya kaldırırsınız ya kaldırmazsınız dokunulmazlığı. Biz kürsü dokunulmazlığı hariç diğerlerin kaldırılmasını isteriz.” dedi.

Katıldığı NTV yayınında gazetecilerin sorularını cevaplayan Kemal Kılıçdaroğlu, siyasi ahlak yasasının mutlaka çıkması gerektiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu Başbakan Davutoğlu'na seslenerek: “Adı yolsuzluğa karışmış bir milletvekilinin Parlamento'da ne işi var, gitsin yargıda aklansın gelsin. HDP’lilerle ilgili dosyalar geldiğinde doğru bulmam. Ben Sayın Davutoğlu’na siyasi ahlak yasasının neden çıkması gerektiğini de söyledim. Siyasi etik kanunu hazırlıyoruz, dedi; çok yakında getireceğiz dedi; çok mutlu oldum. Öteden beri söylediğimiz yerel yönetimler özerklik şartı rahmetli Ecevit döneminde Parlamento'dan geçti, kanunu çıktı, şimdi o kanunun uygulanması gerekiyor." dedi.

Özerkli konusunda konularada temas eden Kılıçdaroğlu; yerel yönetimlerdeki özerklik şartını kabul ettiklerini. HDP’nin istediği bölgesel özerklik ve bölgeye yönelik özel statü. Yerel yönetimler özerklik şartı Türkiye'nin bütün bölgelerini kapsadığını, Diyarbakır belediyesi de Trabzon belediyesi de İzmir belediyesi de aynı hukuka tabi olacağını belirterek; 'Onlar öz savunma filan istiyorlar, biz buna da karşıyız. Devletin silahlı güçleri var zaten. Özerklik deyince hemen ülkenin bölündüğü şeklinde bir algı çıkıyor ortaya. Bölgesel özerkliği doğru bulmuyoruz. Ama Belediyeler Kanunu ilk çıktığı 1930’lu yıllardan bu yana 'idari ve mali açıdan özerktir' yazar. Belediye başkanını bölge halkı seçer zaten. Ama merkezi yönetimin denetimine tabidirler. Belediyelerin şu anda en temel sorunu gelir kaynakları yetersiz ve merkezi hükümete muhtaçlar. Gelir kaynaklarını güçlendirelim, bölgeye daha hizmet versinler. 2002’de hükümet programında hatta takvimde vermişler belediye gelirleri kanunu çıkacak diye ama hala çıkmadı. Hazırlık da yapıldı ama bir yerlerde takıldı maalesef.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı'nı eleştiren Kılıçdaroğlu; “Fiili bir durum var, doğru çünkü ortada bir başbakan yok. Ben Sayın Başbakan'a da söyledim, ben sizi muhatap almak istiyorum, sarayda oturan zat 'hayır, onu değil beni muhatap alın' diyor. Başbakan beni eleştirebilir, partimizi eleştirebilir, biz de onu eleştiririz. Ama bir kişi konuşuyor, kuralları tanımam diyor, defakto bir durum oluştu, diyor buna hukuki çerçeve çizin diyor. Türkiye'nin ihtiyaçlarına göre değil yani benim ihtiyaçlarıma göre çizin diyor.” dedi.

Başkanlık sistemine temas eden Kılıçdaroğlu; “AK Parti’nin sunduğu bir teklif var Meclis'e, orada üniter yapı korunarak başkanlık sistemi öneriliyor.” sorusu üzerine CHP lideri, “Biz başkanlık sistemi tartışmasının Türkiye'de tamamen yapay bir tartışma olduğunu düşünüyoruz. Bugün Türkiye'nin dünya kadar sorunu var. Doğu ve Güneydoğu’da kan gövdeyi götürüyor. Anayasa tartışmaları mı çok değerlidir, yoksa bu sorunu çözmek mi çok değerli? Biz bırakmışız orayı, kalkmışız bir kişiye göre rejimi değiştireceğiz, onun keyfi olsun diye.” ifadelerini kullandı.

Referanduma gidecekse önce vatandaşa sorulması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu; 'sen Parlamento'da ihale takipçisi milletvekili istiyor musun istemiyor musun? Sen Parlamento'da cebini düşünen milletvekili istiyor musun istemiyor musun? Yüzde 99,9 istemiyorum çıkacak. O zaman bunu gereğini yapalım ve milletin vekilini millet seçsin. Yoksa onun dışında biz vatandaşı kandırmak için her türlü numarayı çekiyoruz. Sayın Erdoğan’ın başkanlıkta ısrar etmesi aslında Başbakan’ın çalışmadığının kanıtıdır. diye ifade etti.

Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorusu üzerine; “Biz başkanlık sistemine karşıyız. Sayın Erdoğan’ın şahsına kişisel olarak görmüyoruz bunu ama o kişisel olay olarak görüyor. Sayın Cumhurbaşkanı anayasal sınırları içinde kaldığı, ettiği yemine sadık kaldığı sürece sorunumuz yok. Anayasal sınırları dışına çıktığında en sert şekilde onun anlayacağı dilden eleştirdim. Hala aynı tutumu takınırsanız eleştirilerdeki dozu artırarak devam edeceğim dedim.” şeklinde cevapladı.
 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu