Kılıçdaroğlu: Diyanet işleri Başkanlığı ne yapıyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, '70 ilde taban tutan bir IŞİD terör örgütü var: Diyanet işleri Başkanlığı ne yapıyor?' diye sordu.

Siyaset 05.01.2016, 14:52 05.01.2016, 15:11
Kılıçdaroğlu: Diyanet işleri Başkanlığı ne yapıyor?
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) partisinin grup toplantısında konuştu. 

Diyanet işleri Başkanlığı ne yapıyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, IŞİD terör örgütünün 70 ilde taban tuttuğunu söyledi. Türkiye’de 70 ilde IŞİD’e katılan gencecik fidanların olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Anneyi düşünün, çocuğu canlı bomba oluyor. Nasıl bir ruh halidir, bu atmosferi kim yaptı? Kim yönetiyor bu ülkeyi? Bu soruları sormazsak demokrasiye katkı yapamayız. Bir inanç uğruna Müslümanlık adına cami bombalıyorsun, türbeyi bombalıyorsun, masum insanları öldürüyorsun ve kendini Müslüman olarak tanımlıyorsun. Bizim Müslümanlığımızda bunlar yok. Peki Diyanet İşleri Başkanı ne yapıyor? 70 ilde taban tutan bir IŞİD terör örgütü var Diyanet işleri Başkanlığı ne yapıyor? Binlerce camimiz orada görev yapan saygıdeğer imamlarımız var. Biz kendi ülkemizde kendi vatandaşımıza Müslümanlığı anlatamamışsak kime anlatacağız.” diye konuştu. 

2016 yılının güzel bir yıl olması temennisinde bulunan Kılıçdaroğlu, “Berkin Elvan’ın bugün doğum günü onu da rahmetle anıyorum.” dedi. Siyasetin sorgulanmadığı bir alanda demokrasinin olamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, “İlk adım vatandaşın ülkeyi yönetimi sorgulaması, ikinci adım muhalefeti üçüncü adımda çevresini sorgulamasıdır. Sorgulamayı yerine getirmiyorsak demokrasinin gereklerini yerine getirmiyoruz demektir.” diye konuştu. 

IŞİD’e katılan gencecik fidanlarımız var.

Yılbaşı gecesi İstanbul’u kana bulayacak canlı bombaların yakalandığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bu atmosferi onlara kim sağlıyor? Kim yapıyor bunu? Hangi siyasal ortam bunu hazırladı? Demokrasinin yeteri kadar yeşermesini ve karamsarlığı yok etmek istiyorsak soru soracağız. Kimseye sormuyorsak eşimize soracağız. Türkiye’de 70 ilde IŞİD’e katılan gencecik fidanlarımız var. Anneyi düşünün, çocuğu canlı bomba oluyor. Nasıl bir ruh halidir? Bu atmosferi kim yaptı? Kim yönetiyor bu ülkeyi? Bu soruları sormazsak demokrasiye katkı yapamayız.” şeklinde konuştu. 

Sorulması gereken dünya kadar soru olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Soru sorulduğu zaman insanlar büyür ve gelişin. İlim Çin’de bile olsa gidip öğrenin. İlmi nasıl geliştireceğiz? Soru sorarak.. Bunları yapmadığımız zaman demokrasiye katkıda bulunmuyoruz demektir. Tabi şu soruyu da soracağız. Bir inanç uğruna Müslümanlık adına cami bombalıyorsun, türbeyi bombalıyorsun, masum insanları öldürüyorsun ve kendini Müslüman olarak tanımlıyorsun. Bizim Müslümanlığımızda bunlar yok. Peki Diyanet İşleri Başkanı ne yapıyor? 70 ilde taban tutan bir IŞİD terör örgütü var Diyanet işleri Başkanlığı ne yapıyor? Binlerce camimiz orada görev yapan saygıdeğer imamlarımız var. Biz kendi ülkemizde kendi vatandaşımıza Müslümanlığı anlatamamışsak kime anlatacağız.” 
Yorumlar (0)