Kılıçdaroğlu'ndan Digiturk'un hukuksuz sansürüne sert tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Digiturk'ün mahkeme kararı olmaksızın ve yasa dışı bir şekilde KANALTÜRK, BUGÜN TV Samanyolu TV, Mehtap TV, S Haber (Samanyolu Haber), Yumurcak TV ve Irmak TV'yi kaldırılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Siyaset 08.10.2015, 17:27 08.10.2015, 17:31
Kılıçdaroğlu'ndan Digiturk'un hukuksuz sansürüne sert tepki
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer Digiturk mahkeme kararı olmadan, altını çiziyorum, '7 kanalı ben susturdum' diyorsa, onun bir bedeli vardır ve o bedeli ödeyecektir. Siz hangi gerekçeyle yasak getiriyorsunuz? Birisi yazı yazdı diye yasak mı gelir?" dedi.

Kılıçdaroğlu, Uşak'ta halka hitap etti. İktidara muhalif oldukları için Digiturk'ten 7 kanalın çıkarılması hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, "Buradan o savcı arkadaşa seslenmak istiyorum. Sen cumhuriyetin savcısı mısın, iktidarın savcısı mısın? Mahkeme kararı olmadan nasıl olur da yasak getirirsin? Bunlar '3Y'ye karşıyız' diyorlardı. 'Yasak olmayacak', yasak olmayan ne kaldı Allah aşkına? Gencecik çocuklarımız sokaklarda vuruldu, kurşunlandı, öldürüldü. Gazetecilere saldırılar yapılıyor, dövülüyor. Herkesin gözünün önünde. Bakın bir şey daha söyleyeyim, eğer Digiturk mahkeme kararı olmadan, altını çiziyorum, '7 kanalı ben susturdum' diyorsa onun bir bedeli vardır ve o bedeli ödeyecektir. Siz hangi gerekçeyle yasak getiriyorsunuz? Birisi yazı yazdı diye yasak mı gelir?" şeklinde konuştu

Gazetecilere saldırıldığını yineleyen Kılıçdaroğlu, MHP'li CHP'li her gazetecinin özgürce yazı yazması gerektiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, "Özgürlük budur, siyasetçi eleştiriye katlanacak, eleştiriden ders çıkaracak. Beğenmedim susturalım, dövelim. Star Gazetesi'nin tepe yöneticisi 20'ye yakın kurşunla arabası kurşunlandı. Star Gazetesi biliyorsunuz iktidar yanlısı bir gazete ama ben bu kişiye telefon açtım, sayın Murat Sancak'a telefon açtım, 'geçmiş olsun' dedim. İnşallah failleri kısa sürede yakalanır ve mahkemenin önüne çıkarılır. Buradan sayın Davutoğlu'na sesleniyorum; size destek veren bir gazetenin üst düzey bir yöneticisi arabasında 20'ye yakın kurşunla kurşunlanıyor. Siz neden ve hangi gerekçeyle failleri yakalamıyorsunuz? Gazeteci kim olursa olsun özgürce yazacak, vatandaşın haber alma hakkı var. Siz yasak getirdiğiniz andan itibaren haber alma hakkını kullanamaz, baskı var gazetenin üzerinde. Bunun önüne geçmemiz lazım. Açık ve net söylüyorum, CHP iktidarında her gazeteci özgürce CHP'yi eleştirebilecek. Bunu yapacağım, bu kulvarı herkese açacağım." diye konuştu.

Anayasada 'Basın hürdür sansür edilemez' yazdığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "7 kanalı sansür ediyorsun, gazetecileri dövüyorsun, ölümle tehdit ediyorsun. Niye birilerinin sesi çıkmıyor? Hani ülkede demokrasi vardı, özgürlükler vardı, vatandaş dilediğini söyleyecekti, istediğini yazabilecekti? Bir baskı rejimiyle karşı karşıyayız. Hitler'in bir propaganda adamı vardı, adı Goebbels. Ne diyordu biliyor musunuz? 'Gazeteciler piyonanın tuşları gibi olmalıdır, biz hangi tuşa basarsak o sesi çıkarmalı' diyordu. Şimdi bunlar da aynı şeyi yapmak istiyorlar. 'Gazeteci beni överse yazabilir ama beni eleştirirse ölümle tehdit edilir ve yazamaz.' Bu düzeni değiştireceğim, bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getireceğim. Hangi partiden olursa olsun her vatandaşımız düşüncesini özgürce dile getirecek."

(CİHAN)

Yorumlar (0)