Alexa

Kılıçdaroğlu:'Hiçbir Ülke Yasaklara Sığınmamıştır'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Demokrasiyi geliştirmeye çalışan hiçbir ülke yasaklara sığınmamıştır. İnternet yasağı getirmek 21. yüzyılda doğru değildir" dedi.

Kılıçdaroğlu:'Hiçbir Ülke Yasaklara Sığınmamıştır'

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Demokrasiyi geliştirmeye çalışan hiçbir ülke yasaklara sığınmamıştır. İnternet yasağı getirmek 21. yüzyılda doğru değildir. Yasaklarla neyi sınırlayacaksınız? İstedikleri kadar yasak getirsinler insanlar bu yasağı kıracaktır" dedi.

Kılıçdaroğlu, Grand Tarabya Hotel'de düzenlenen "Kuvvetler Ayrımı, Yargı Bağımsızlığı ve Yargı Yüksek Kurulları" konulu uluslararası sempozyumun açılışının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"İnternet yasası ve dershanelerin kapatılması konuşulurken bir başka başlık öne çıktı. Bürokratların görevden alınması... Bu konulardaki görüşlerinizi alabilir miyiz" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Demokrasiyi geliştirmeye çalışan hiçbir ülke yasaklara sığınmamıştır. İnternet yasağı getirmek 21. yüzyılda doğru değildir. Yasaklarla neyi sınırlayacaksınız? İstedikleri kadar yasak getirsinler insanlar bu yasağı kıracaktır. AKP korkuyor tabii bazı bilgilerin kamuoyuna yansımasını engellemek istiyor. Bu nedenle yasak getiriyor. Ama yasalarla hiçbir yasak sürekli kılınmamıştır. Kenan Evren denedi olmadı, 12 Mart'ta denendi olmadı. Şimdi apoletsiz bir diktatör bu yasakları getirmek istiyor, bu da olmayacak. Bunu açık yüreklilikle ifade edeyim."

- "Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını defalarca ama defalarca istedik" 

Kılıçdaroğlu, "Yeniden yargılamayla ilgili sizin de bir düzenlemeniz vardı, bunu meclise iletmiştiniz ama özel yetkili mahkemelerin kaldırılması konusunda bu gündeme gelmedi. Ne zaman bununla ilgili bir düzenleme yapılacak? Seçim öncesi mi, sonrası mı, yoksa rafa mı kaldırıldı?" sorusuna karşılık, şunları söyledi:

"Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını defalarca ama defalarca istedik. En son açıkladığımız 17 maddelik özgürlük ve demokrasi bildirgesinde özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve bu mahkemelerde görülen davaların mutlaka normal mahkemelerde yeniden görüşülmesini istedik. AKP daha sonra bizim bu talebimizi uygun gördü. Sayın Başbakan 'biz de özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını istiyoruz' dedi. 'Davalar yeniden açılmalı' dedi. Hiçbir sorunumuz yok. Kanun teklifini verdik, samimilerse getirirler özel yetkili mahkemeleri kaldırırız davalar yeniden açılmış olur."

Samimi ve dürüst davranmaya çalıştıklarını, iki yüzlü davranmadıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Özel yetkili mahkemeler kaldırılsın mı? Kaldırılsın. İlk söyleyen kim? Biziz. Şimdi getirsinler kaldıralım. Bu mahkemelerde görülen davalar yeniden normal mahkemelerde görülsün mü? Görülsün. İlk söyleyen kim? Biziz. Getirsinler yapalım. Kanun teklifini verdik. Samimilerse gerçekten o mahkemelerde haksızlık yapıldığını çıkıp meydanlarda söylemeleri yetmiyor. Onun gereğini yapmaları lazım. Gereğini biz yaptık onlar da yapsınlar" diye konuştu.

- "Anketlere öteden beri güven duymuyordum"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, anketlerin manipüle edildiği yönündeki iddialara ilişkin soru üzerine, anketlere öteden beri güven duymadığını vurguladı.

Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İşin garip tarafı bir ülkenin Başbakanı doğrudan medyaya müdahale ediyor. Bir ülkenin Başbakanı doğrudan anket sonuçlarına müdahale ediyor. Recep Tayyip Erdoğan'ın o koltukta oturmaması lazım. Eğer hala o koltukta oturuyorsa emin olun yüzsüzlüğünden oturuyordur. İnsan biraz utanır. Daha düne kadar 'bu ülkede medya bağımsızdır' diyordun. Medyaya doğrudan müdahale ettiğin ortaya çıktı. Daha düne kadar 'biz medyaya karışmıyoruz, gazeteciler bile hapiste yoktur' diyordu. Hapiste gazeteciler var. Medya havuzu oluşturduğunu gördük. Oğlu bu işte, kendisi bu işte, bakanları bu işte. Rüşvet her tarafından fışkırıyor. Ağızlarından dolarlar fışkırıyor bunların. Bu konumda bu Başbakan bu koltukta oturamaz. Ahlaksızlığı topluma egemen kılmak isteyen bir Başbakan o koltukta oturamaz."


Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 14:30
YORUM EKLE