Köktaş, Fındık Üzerinden Siyaset Yapanlar Yanıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan "2019 fındık taban fiyatı" hakkında açıklamalarda bulunan Fuat Köktaş,

Siyaset 26.07.2019, 22:45 27.07.2019, 01:10
Köktaş, Fındık Üzerinden Siyaset Yapanlar Yanıldı

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Erdoğan tarafından açıklanan "2019 fındık taban fiyatı" hakkında açıklamalarda bulunduğunu dile getirerek yaptığı açıklamada, "17 Temmuz Çarşamba günü Fındık Bölgesi Milletvekillerimiz ile birlikte 2019- 2020 fındık sezonunu değerlendirmek, üreticinin talepleri üzerinde görüşmek ve eylem planı oluşturmak amacıyla biraraya gelmiş, akabinde 22 Temmuz Pazartesi de Tarım ve Orman Bakanımız sayın Bekir Pakdemirli ile fiyattan, kaliteye, bölgesel iş birliklerine, üreticinin talep ve beklentilerine kadar pek çok konuyu değerlendirmiştik."dedi.

FINDIKTA TABAN FİYATI

Fındıkta nihai kararın Erdoğan tarafından verileceğini söylediklerini belirten Köktaş, "Hasat dönemi başlamadan önce fındık fiyatının açıklanmasını ve fındıkta belirsizliğin ortadan kalkmasını amaçladığımız toplantımızın ardından, sayın bakanımız da Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek, fındıkla ilgili nihai kararın kısa zamanda verileceğini söylemişti. İşte kısa bir zaman içinde de Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan 26 Temmuz Cuma (bugün) 2019 fındık taban fiyatı açıkladı. Yüzde 50 randıman esasına göre Giresun kaliteli kabuklu fındık içi taban fiyatı 17 TL, levant kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 16. 50 TL olarak belirlendi. Buna kilogram başına yaklaşık 2 TL olan mazot ve gübre desteği ile alan bazlı destek de eklenecek. Böylece fiyatlar 19 TL ve 18.50 TL seviyesine gelmiş olacaktır. T.M.O tarafından yapılan açıklama ile birlikte fındık alımına başlayacaktır. " dedi.

FINDIK ÜZERİNDEN SİYASET YAPANLAR YANILDI

Fındık üreticisinin fındığını hemen pazara sunmamasını, sabırlı olmasını tavsiye eden Fuat Köktaş, "Fındık Bölgesi Milletvekillerimiz ile birlikte yaptığımız tüm toplantımızın ardından süreç hakkında kamuoyuna doğru bilgiler verdik. Hiç bir zaman ucuz siyaset peşinde olmadık. Fakat olanlar, fındık üzerinden siyaset yapanlar hep yanıldılar. Her zamanda yanılmaya devam edecekler." dedi.

Bahane değil, çözüm üretmek adına hep üreticinin yanında olduklarını hatırlatan Köktaş, "onları mutlu edecek, mağdur etmeyecek çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Açıklanan fındık fiyatının ülkemize, ilimize, bölgemize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, üreticilerimize kazasız, belasız, bol kazançlı hasat dönemi diliyorum." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)