Kurtulmuş; Bölgesel Kürt Yönetimi bayrağı göndere İlk Çekilmiyor

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: "Rakka operasyonu konusunda görüşmeler devam ediyor. Henüz gelinmiş bir ortak nokta yoktur"

Siyaset 27.02.2017, 22:37 28.02.2017, 00:04
Kurtulmuş; Bölgesel Kürt Yönetimi bayrağı göndere İlk Çekilmiyor

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

“Astana sürecinde, Ruslar ile iş birliği içerisinde olmamız, ABD ile Rakka meselesini konuşuyor olmamıza mani olmaz."

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Mesud Barzani’nin Türkiye’ye gelmeden önce yapmış olduğu açıklamaları değerlendirdi.  Kurtulmuş, “Türkiye temalarında bu konular gündeme gelmedi. Türkiye temaslarının özü, Sayın Barzani ve Bölgesel Kürt Yönetimi ile Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin yapmış olduğu işbirliğinin gözden geçirilmesidir. Bölgede barışın sağlanması ve özellikle terör örgütlerine karşı ortak mücadelede hangi konular ele alınacak bunlar gündeme gelmiştir” edi.

Türkiye'de  yoğun tartışma konusu olan sezde kürt bayrağının havalimanı'nda göndere çekilmesini de değerlendiren Numan Kurtulmuş; Havaalanında Mesud Barzani’nin Bölgesel Kürt Yönetimi bayrağının göndere çekilmesinin ilk olmadığını açıkladı. Kurtulmuş,“Kürt yönetimi bayrağı İlk kez göndere çekilmiyor. Sayın Barzani, Türkiye’ye her geldiğinde bu uygulama yapılmıştır. Hem Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin bayrağı hem Irak bayrağı hem de Türk bayrağı asılmıştır. Dolayısıyla önceki uygulamalarda da böyle olmuştur. Daha önceki ziyaretlerde de aynı uygulama olmuştur. Bu uygulama diplomatik teamüllere uygundur. Bunda herhangi bir şekilde yadırganacak bir durum yoktur” diye belirtti.

Rakka operasyonuna ilişkin ABD ile yapılan görüşmeleri de değerlendiren Kurtulmuş, konuya ilişkin olarak şu açıklamada bulundu:

“Resmi olarak hükümet tarafından açıklanmayan bir takım görüşlerin gerçekmiş gibi gündeme getirilmesi doğru bulmuyorum. Çok sayıda duyumlar oluyor. Bunlar resmi bilgiler olarak paylaşılmadığı sürece  itibar etmemek lazım. Rakka operasyonu konusunda görüşmeler devam ediyor. Henüz gelinmiş bir ortak nokta yoktur.


 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442