Kurtulmuş: Kilis için ilave tedbirler alınacak

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Kilis için askeri, ekonomik, sosyal ve sağlık alanında olmak üzere birtakım ilave tedbirlerin alınacağını söyledi.

Siyaset 25.04.2016, 21:59
Kurtulmuş: Kilis için ilave tedbirler alınacak
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakanlar Kurulu’nda Kilis ile ilgili gelişmelerin ele alındığını dile getiren Kurtulmuş, Kilis’in Türkiye’nin en az nüfusa sahip illerinden biri olduğunu hatırlattı. Kilis merkez nüfusunun 93 bin olmasına rağmen 127 bin Suriyeli mültecinin merkezde bulunduğunu söyledi. 

"ROKETLER SEYYAR BİR ŞEKİLDE ATEŞLENMEKTEDİR"

Kilis’in, Suriye ile 111 kilometre sınırı olan bir il olduğunu belirten Kurtulmuş, "Maalesef Suriye tarafında bir devlet kalmadığı için, bir devlet otoritesi bulunmadığı için birtakım gruplarla komşu olan, birtakım silahlı örgütlerle komşu olan bir ilimizdir. Bu sınırın Afrin tarafında kalan kısmı PYD ile komşuluk ediyor, doğu kısmı DAEŞ’le komşuluk arz ediyor, ortada ise Özgür Suriye Ordusu’nun var olduğu bir sınır bölgesidir. Özellikle Suriye sınırlarının doğu ve batısından Türkiye’ye karşı olan unsurların saldırılarda bulunması her zaman beklenebilecek bir durumdur. Ve maalesef 18 Ocak’tan bu yana 111 kilometrelik Suriye sınırının doğu tarafından, yani DAEŞ mevzilerinin bulunduğu topraklardan 46 roket atışı yapılmış, şehrin merkezine düşen bu roketler 17 kişinin ölmesiyle sonuçlanmış -bu 17 kişinin 10 tanesi de Türk’tür-, 61 kişi yaralanmıştır. Bu ateşlenen roketler kamyonların, kamyonetlerin, pikapların üstüne yerleştirilmiş olan Katyuşa füzeleri olarak seyyar bir şekilde ateşlenmektedir. Ve şehrin sivil merkezleri hedef alınarak bu roketler ateşlenmektedir. Böylece çok sayıda insanın öldüğü bir süreci yaşamış olduk." şeklinde konuştu. Seyyar roketlerin yerlerinin tespit edilmesinin zor olduğunu ifade eden Kurtulmuş, tespit edilenlerin de Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yok edildiğini aktardı.

"KİLİS'TE YAŞANANLARLA İLGİLİ ALINACAK TEDBİRLER ENİNE BOYUNA GÖRÜŞÜLDÜ"


Numan Kurtulmuş, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında ilgili bakanlar, güvenlik bürokrasisinin en üst düzeydeki yöneticileri, Genelkurmay Başkanı, Milli İstihbarat Teşkilatı yetkilileriyle birlikte yapılan toplantıda, Kilis’te yaşananlarla ilgili alınacak tedbirlerin enine boyuna görüşüldüğünü söyledi. Bakanlar Kurulu toplantısının ana gündem maddesinin Kilis olduğunu aktaran Kurtulmuş, toplantıda ele alınan konuları şu şekilde özetledi:

"Birincisi; ilave askeri tedbirlerin alınması. Bu çerçevede hudut hattındaki askeri varlığımızın, gücümüzün arttırılması, ilave İHA’lar ve diğer araçlarla sınırın ötesinin gözetlenmesi imkanlarının sağlanması. Böylece sınır ötesinden Türkiye’ye dönük gelecek saldırıların öncesinden haber alınarak bunların gözetlenmesinin en üst seviyeye çıkarılması.

İkincisi; ekonomik olarak tanımlayabileceğimiz tedbirlerdir. Bu çerçevede bu saldırılar sırasında zarara uğrayan esnaf ve zanaatkarlarımızın, tüccarlarımızın zararlarının giderilmesi. Evi barkı, dükkanı yıkılanların, tahrip olanların bu anlamda tanzim edilmesi. Ayrıca Kilis ilimizde kamu yararına çalışma kapsamında istihdam edilenlerin istihdam sürelerinin 9 aya çıkarılması ve valiliğin istediği oranda da yeni ilave istihdamların sağlanması için karar alınmıştır. Bu çerçevede ilk planda 5 milyon, ikinci planda da ilave 5 milyon olmak üzere bu zararların hemen giderilmesi noktasında da valiliğin emrine Başbakanlıkça ödeme yapılacaktır. Ayrıca bu ilimizdeki esnafların kredi sıkıntısının giderilmesi için de ilgili bakan arkadaşlarımız çalışmalarını başlatmışlardır.

Üçüncüsü; sosyal destek programlarıdır. Kilis ilimiz psikolojik olarak da bir zorluk yaşıyor. Çok kısa süre içerisinde küçük bir ile 46 tane füzenin düşmesi ilde önemli bir gerilimin, psikolojik travmanın da yaşanmasına vesile oluyor. Bu çerçevede sosyal destek programlarıyla başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere bütün uzman arkadaşlarımız, sahada Kilis halkımızın yanında olacak, onların bu sürece daha rahat bir şekilde geçmeleri için ellerinden gelen her türlü desteği, hizmeti vereceklerdir.

Dördüncüsü; sağlık alanındaki ilave tedbirlerin alınmasıdır. Başta doktorlar olmak üzere ilave sağlık personelimizin Kilis ilimize gönderilmesi, ayrıca zırhlı ambulansların gönderilerek hizmete başlamaları alınacak tedbirlerden birkaçıdır. Kilis’te 250-300 yataklı yeni bir hastanenin yapılabilmesi, sağlık alanında daha ileri bir noktaya getirilebilmesi için çalışmalar başlatılmıştır."

Yorumlar (0)
banner442