Alexa

Kurtulmuş'tan: Kutlu Doğum haftası Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kutlu Doğum Haftası’nın hicri takvime sabitleneceğini, konuyla ilgili Diyanet’in önümüzdeki günlerde toplanacağını ve bir karar vereceğini söyledi.

Kurtulmuş'tan: Kutlu Doğum haftası Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, FETÖ projesi olduğu belirtilen Kutlu Doğum Haftası hakkında bir televizyon programında yaptığı konuşmada 'Kutlu Doğum Haftası Hicri takvime göre sabitleneceğini söyledi. Konuyu Diyanet İşleri Başkanı ile görüştüğünü belirten Kurtulmuş; önümüzdeki günlerde müftülerle bir toplantı yapılacağını ve konuyla ilgili bir neticeye bağlanacağını belirtti. 

Numan Kurtulmuş'un Kutlu Doğum Haftası hakkındaki açıklaması şöyle:

Bende bu tartışmaları yakınen izledim, kamuoyunda böyle bir tartışma gündeme geldi. Bu tartışmaların hepsi ilmi olarak değerlendirilecektir. Konuyu Diyanet İşleri Başkanımız önümüzdeki günlerde müftülerle toplanacak ve tartışacaktır. Hicri takvime göre fikslenmesi daha doğrudur belki yapılabilir, Diyanet teşkilatımız güzel programlar yaptı. Bİnlerce vatandaşımız katıldı, Hz. Peygamber'i anlamak için ama sonuçta bu Kutlu Doğum haftası konusu ilmi toplantı yapılarak Hicri Takvim'e kutlu doğumu sabitleyecektir. Önümüzdeki yıldan itibaren bu gerçekleşecektir. Bunun düzeltilmesi için belki de Bahar aylarında olsun diye konulmuş olabilir, Oruç nasıl her aya geliyorsa, kandiller nasıl her aya gelebiliyorsa bununda aynı şekilde olması gerekiyor. Diyanetimiz bunları konuşacaktır, sonuçta bu karar inşallah çıkacaktır' dedi.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE

banner325