Kurtulmuş; Temel Şart; Ermenistan'ın çekilmesini istiyoruz

Azerbaycan'ın bütün problemlerinin çözülebilmesi için seferber olmuş vaziyette olduklarını belirten Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin sessiz kalmayacağını söyledi.

Siyaset 30.09.2020, 22:55 01.10.2020, 00:13
Kurtulmuş; Temel Şart; Ermenistan'ın çekilmesini istiyoruz

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Haber Global canlı yayınında, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarına ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'nin, Azerbaycan'ın karşı karşıya kaldığı uluslararası hukuku hiçe sayan işgal karşısında sessiz kalmayacağının son derece açık olduğunu ifade etti.

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliğine ziyarette bulunduklarını hatırlatan Kurtulmuş, "İki farklı devlet gibi olsak da aslında aynı milletiz. Azerbaycan'ın her şekilde yanındayız, Azerbaycan'ın bütün problemlerinin çözülebilmesi için bütün gücüyle Türkiye olarak seferber olmuş vaziyetteyiz." ifadelereni kullandı.

Birleşmiş Milletler'in kararları bu istikamette

Azerbaycan'a desteklerinin sadece aynı milletin fertleri olmaktan kaynaklanmadığını, ortada açık bir hukuk ihlali olduğunu belirten Kurtulmuş, "Ermenistan'ın işgali altındaki bölgenin haritasını gösteren ve buranın hiçbir zaman Ermenistan toprağı olmadığına işaret eden Kurtulmuş, "Bu kadar açık bir ihlal, işgal varken gelin bu sorunu çözmek istiyorsanız samimi olarak önce bu haritayı düzeltelim. Bu haritayı düzeltmekten kastımız nedir? Buradaki işgali sonlandıralım, bunu uluslararası camia yapabilir, Birleşmiş Milletler'in kararları bu istikamette." diye konuştu. 

Sorunun çözülebilmesi için Türkiye'nin tavrının çok açık olduğunu vurgulayan Numan Kurtulmuş, "Sorunun çözülmesinin temel şartı işgal edilen Azeri topraklarının bir şekilde tekrar o işgalden kurtarılarak Azerbaycan'ın olmasıdır. Ermenistan'ın çekilmesini istiyoruz." dedi. 

Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilsin

Dünyada küresel olarak siyaset takip ettiklerini iddia eden bazı ülkelerin soğuk savaştan kalma alışkanlıklarıyla sorun alanları bıraktıklarını söyleyen Kurtulmuş, buna örnek olarak ABD, Rusya ve bazı Avrupa ülkelerini göstererek, Kıbrıs meselesinde de Türkiye'nin haklı tezlerini savunmayı sürdürdüğünü anlatarak, "Amerikalı yetkililer Güney Kıbrıs Rum Kesimini ziyaret ettiler, sanki orada Kuzey Kıbrıs yokmuş gibi, Kıbrıs Türkleri yokmuş gibi orada bir sorunu sürekli bırakıyorlar. Sorunun çözümü çok basit haklarını tamamıyla korumuş iki taraflı bir çözümü orada yerleştirebilirse uluslararası camia Kıbrıs diye bir sorun kalmayacak ama kalmasın istemiyorlar." değerlendirmesinde bulundu. . 

Kurtulmuş, "Ermenistan Azerbaycan arasındaki sorunda işgalci olan uluslararası hukuka aykırı hareket eden Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilsin ve iki ülke arasında kalıcı bir barış tesis edilsin. Çünkü bazı ülkeler binlerce kilometre öteden gelip buralarda etki altına almaya çalışıyorlar ama bu ülkelerin halkları bu topraklarda yaşıyor ve kıyamete kadar da burada yaşayacaklar." dedi.

İşgalci olan Azerbaycan değil işgalci olan Ermenistan'dır

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türkiye'nin açıklamalarına ilişkin "Düşüncesiz ve tehlikeli" dediğinin hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Macron herhalde okuduklarını anlayamamış, Türkiye'den yapılan bütün politik açıklamaların tamamı son derece duyarlı, son derece dengeli, uluslararası hukuk diline uygun, Azerbaycan'ın haklı davasını savunan haklı görüşlerdir, tezlerdir. Burada yine Macron maalesef o eski alışkanlıklarıyla, sömürge devleti olduğu alışkanlıklarını yeniden nüksettirmiş ve buradan Türkiye'ye birtakım sözler söylemeye gayret ediyor. Sözlerinin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur çünkü hakikati ifade etmiyor. Hakikat nedir? Dağlık Karabağ ve diğer işgal edilen Azeri topraklarından Ermenistan'ın çekilmesidir, işgalci olan Azerbaycan değil işgalci olan Ermenistan'dır."  dedi.

Türkiye'nin şimdiye kadar bütün sorunlarda çok açık şekilde pozisyonunu ilan etmiş bir ülke olduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Ermenistan öyle görünüyor ki birtakım kara propagandalara da iyi alışmışlar. Türkiye'nin savaş uçaklarını kullandığı ve Ermeni uçaklarını düşürdüğü iddiası külliyen yalandır, çok açık bir şekilde yalanlandı." dedi. 

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş konuşmasından dikkat çeken bazı bölümler şöyle:

  • Türkiye şunu çok iyi biliyor, burada güçlü olmadığımız takdirde ayakta durmamız mümkün değil. Türkiye her alanda güçlü olmak zorunda.
  • Doğu Akdeniz'de biz kendi haklarımıza tabii olarak sahip çıkarken bundan birileri rahatsızlık duyuyor ama rahatsızlık duyanlar burnumuzun dibinde, Meis Adası'nda Yunanlar üs kurduğu zaman, silahlandığı zaman çıt çıkarmıyor.
  • Bizim önceliğimiz barıştan, anlaşmadan, karşılıklı müzakerelerden, en zor şartlarda bile diplomasiyi işletebilmekten yanadır.
  • Türkiye'nin, Azerbaycan - Ermenistan meselesinde sonuna kadar diplomasinin imkanlarının kullanılması için Azerbaycan'ın yanında yer alacağız.

Yorumlar (0)
16°
açık