'Kuzey Irak Yönetimi Bundan Sonra Olacak Olayların Yegane Sorumlusudur'

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İzmit ilçe Teşkilatının kongresine katılmak üzere geldiği Kocaeli’ne geldi. Kongrede konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Kuzey Irak yönetimi bundan sonra olacak olayların yegane sorumlusudur” dedi.

Siyaset 30.09.2017, 14:40
'Kuzey Irak Yönetimi Bundan Sonra Olacak Olayların Yegane Sorumlusudur'

Başbakan Binali Yıldırım, Partisinin İzmit kongresinde, “Kuzey Irak yönetimi bundan sonra olacak olayların yegane sorumlusudur” dedi.

Konuşmasında  Kuzey Irak’ta yaşanan gelişmelere değinen Başbakan Binali Yıldırım, “Bir referandum oldu. Orada yaşan bir çok etnik grup var. Aralarında bir mutabakat yok. Orada sadece Kürt kardeşlerimiz yaşamıyor. Bunların fikri alınmadan, bir siyasi ikbal adına, burada ateşle oynayan Kuzey Irak yönetimi, bundan sonra olacak olayların yegane sorumlusudur. Bizim Kürt-Arap kardeşlerimizle bir sıkıntımız yok. Bunların geleceğini karartan, huzurlarını bozan, ihtirasları uğruna bölgede yaşan insanları maceraya sürükleyen siyasiler ile işimiz var. Türkiye’nin güney sınırında olacak bir statü değişikliği, yapay devlet oluşturma çabası Türkiye’nin milli güvenlik meselesidir. Türkiye milli güvenlik meselesi konu olduğunda, ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan tüm haklarını kullanmaktan asla tereddüt etmeyecektir. Bölgeye yönelik tüm ilişkilerimiz Bağdat ile yönetilecektir. Irak-İran ile bölgede oynanan oyunları akamete uğratmak için koordine içinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız İran’a gidecek. Ortak bir toplantımız olacak. Gereken ne ise yapılacak. Herkes şunu bilmelidir, bu bölgede Türkiye’ye rağmen operasyon yapmak mümkün değildir. Nasıl Fırat Kalkanı operasyonunda DEAŞ belasını üzerimize salanlar var ise, gereken cevabı nasıl verdik ise, şartlar oluştuğunda gereken cevabı da aynı şekilde verecektir. Bölge çok kritik bir süreçten geçiyor. İdeolojik değil, vatan, millet sevgisi, birlik ve beraberlik şarttır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)