Mahir Ünal; CHP Boğaziçinden elini çekmelidir

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, TRT Haber canlı yayınında Boğaziçi Üniversitesinde ki olaylara ilişkin soru üzerine sorulara cevap verdi.

Siyaset 06.02.2021, 00:20
Mahir Ünal; CHP Boğaziçinden elini çekmelidir

TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Boğaziçi Üniversitesindeki olaylara ilişkin bir soru üzerine, son derece nadide bir üniversitede bu tür olayların olmasının son derece üzücü olduğunu belirtti.

Burada sorun çözmeye dönük bir adım var mı?

Siyasi noktada olaylara bakıldığında, bazı siyasi partilerin temsilcilerinin, il başkanlarının orada olmasının doğru olmadığını dile getiren Mahir Ünal, sorun çözme mekanizmalarının bütün demokrasilerde belli olduğunu belirterek şunları söyledi; "Burada sorun çözmeye dönük bir adım var mı? Hayır. Yani en başından itibaren bir partinin il başkanı oraya gidip, orada çoğunluğu öğrenci olmayan gruplarla bir eylem planı hazırlamaları ve daha sonra meselenin bir provokasyona dönüşmesi, yani nasıl provokasyona dönüşmesi, işte kutsal değerlere dönük, orada Kabe'ye dönük ve bütün insanları derinden yaralayan, yeryüzündeki bütün Müslümanların kalbi ve kıblegahı olan Kabe'ye dönük bir eylem orada gerçekleşti ve insanlar bundan rahatsızlık duydular."

CHP'nin öğrencilerin ve gençlerin üzerinden elini çekmesi gerekiyor

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin katıldığı bir eylem değil, öğrenciler üzerinden yürütülen bir provokasyon gördüklerini ifade eden Mahir Ünal;  "CHP Grup Başkanvekili 'Çekin gençlerimizin üzerinden elinizi' diyor. Asıl burada öğrencilerin üzerinden elini çekmesi gereken kendi siyasi emellerine, kendi sokak hareketlerine, kendi demokrasi dışı eylemlerine zemin hazırlayan CHP siyasi aklının elini öğrencilerin ve gençlerin üzerinden çekmesi gerekiyor." dedi.

Olaylarda gözaltına alınanların bir kısmının serbest bırakıldığı hatırlatılarak "Madem terör iltisaklı neden serbest kaldılar?" şeklindeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine Ünal, şöyle konuştu:

Gözaltına alınanların bir kısmının adli kontrolle serbest bırakıldığına işaret eden Ünal, "Buradan eğer bir siyasi istismar çıkarırsanız gayrimeşru ilan ettiğiniz mahkemelerin, gayrimeşru ilan ettiğiniz devletin kurumlarının, 'militan' dediğiniz valinin, kaymakamın ve oluşturmak istediğiniz kaosun sonuçlarını elde etmek adına buradan kullandığınız siyasi dil bu ülkeye zarar verir her şeyden önce. Yani Cumhuriyet Halk Partisi her şeyden önce Boğaziçi'nden elini çekmelidir, oradaki gençlerin üzerinden elini çekmelidir." diye konuştu. 

CHP'nin darbeci aklından hiç vazgeçmediğini söyleyen Ünal, şunları kaydetti:

"Geçmişteki darbe ve müdahale zeminlerini elinden kaybeden CHP, bugün artık sokaktan medet umuyor ki şunu unutmasın: CHP, bugün İçişleri Bakanlığımız da ifade etti, birileri artık millete ait bu devletin gücünü sınamaya kalkışmasın, bu milletin huzurunu bozmaya kalkışmasınlar, öğrencilerin üzerinden, gençlerin üzerinden ellerini çeksinler. Sokağa çıkardıkları CHP İl Başkanının WhatsApp gruplarında öğrencilerin nasıl koordine olacaklarını, nasıl yemek ve erzak sağlayacaklarını, polise nasıl mukavemet göstereceklerini anlatan İstanbul il başkanının WhatsApp gruplarında geçen diyalogları var. Şimdi siz siyaset mi yapıyorsunuz, yoksa sokak hareketlerini örgütleyen bir yapıya mı dönüştünüz?"

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)