Makro Çalışanları Haklarını Aradı

Makro çalışanlarının yapacakları eyleme CHP Samsun il başkanlığı da destek verdi.

Siyaset 28.10.2018, 16:54 28.10.2018, 17:17
Makro Çalışanları Haklarını Aradı

CHP Samsun il Başkanlığı, MAKRO çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için Makro çalışanların eylemine destek verdi.

Samsun’da 380, Türkiye genelinde 6500 işçi Makro Market tarafından işten atılan Makro çalışanların eylemine destek veren Samsun CHP Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, CHP İl Başkanı Sayın Dr. Mehmet Kundak, İl Başkan Yardımcısı Mehmet Özdağ ve Atakum eski İlçe Başkanı Av. Cemil Deveci mağdur işçilerle toplantı yaparak sorunlarını dinledi.

Yapılan açıklamada, "Emeğinin karşılığını alamayan, mağdur edilen tüm emekçi kardeşlerimizin yanında olmaya ve makro çalışanların sesi olarak konunun TBMM’de takipçisi olmaya devam edeceğiz." dendi.

Türkiye'nin en büyük market zincirleri arasında yer alan Makro Market çalışanları Cumhuriyet Meydanında eylem yaptı.

Eyleme, Tez-Koop İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Tarık Sayan, Türk-İş Samsun İl Temsilcisi Nakif Yılmaz ve Yol İş Sendikası Başkanı Şaban Çılgın’da katıldı.

Tez-Koop İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Tarık Sayan tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

“Hukuki işlemleri başlattık”

“Yaklaşık 2 aydır bu süreç devam ediyor. Tez-Koop İş Sendikası olarak bu süreci bu saatten sonra biz yöneteceğiz. Yaklaşık 250’ye yakın arkadaşımızın iş hakları sonlandırılarak emekleri gasp edilmiştir. Arkadaşlarımızın hak arayışlarında biz hukuksal boyutu ve işe alınmaları, tazminatları noktasında biz elimizden geleni yapacağız. Bizler hukuki süreci bu saatten sonra başlatmış bulunuyoruz. Taze ve Makro firması bizleri iyi dinlesinler çünkü bu saatten sonra bizleri marketlerin önünde görecekler. İki günde bir hatta her gün mağaza önlerinde olacağız ve eylemimize devam edeceğiz”

“Gençliğini bu firmaya adayan arkadaşlarımız var”

Türk-İş Samsun İl Temsilcisi Nakif Yılmaz şöyle konuştu:

“Samsun’da yapılan bu uygulama ticari bir faaliyetin dışındadır. Arkadaşlarımız 17-18 yıl çalışan kişilerdir. Gençliğini bu firmaya adayan arkadaşlarımız var. Arkadaşlarımızı çağırıp firmanın adı değişti artık Taze firması ile yolumuza devam edeceğiz demeleri gerekiyordu. İnsan yerine koyulmadığımızı bir kez daha görüyoruz. Samsun halkına çağrıda bulunmak istiyorum. Tepkimizi kanuni çerçeve içerisinde göstermek zorundayız”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)