Mansur Yavaş:MHP'den Aday Olduğunu Açıkladı

Mansur Yavaş Hürriyet Gazetesinden Deniz Gürel'e 2014 yerel seçimleriyle ilgili flaş açıklamalar yaptı.

Siyaset 05.07.2013, 22:53 05.07.2013, 23:09
Mansur Yavaş:MHP'den Aday Olduğunu Açıkladı

 Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi 2014’teki yerel seçimlerin en merak edilen kentlerinden birisi Ankara olacak.

Önemli aktörlerin bir bir siyaset arenasına çıkmasıyla Ramazan Bayramı’nın ardından kazan kaynamaya başlayacak.

Son olarak geçtiğimiz hafta AK Parti’den istifa eden Turgut Altınok’un MHP’ye katılacağı iddiaları güç geçtikçe kuvvetleniyor.

MHP’yle siyasi yakınlaşması neredeyse 1 buçuk yıl önce başlayan Altınok’un adı o dönem Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için geçmişse de son dönemde Keçiören Belediye Başkan adaylığına daha yakın olduğu söyleniyor.

Ankara’da açıkladığı 6 ilçe belediye başkan adayıyla startı ilk veren parti olan MHP’de en önemli belirsizlik Mansur Yavaş olarak gözleniyor.

Önceki gün bir araya geldiğimiz Yavaş, “Aday olacak mısınız?” sorusunu net bir şekilde yanıtladı: “Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını düşünüyorum. 2014 seçimlerinde adayım.”

HAKSIZLIK GİDERİLMELİ

Bu sözler, “MHP yönetimiyle Yavaş arasında buzlar eridi” düşüncesi yaratsa da Yavaş belirsizliğin sürdüğünü ancak kararını net olarak verdiğini şu cümlelerle anlattı:

“MHP teşkilatından zaman zaman fikirlerimizi almak için gelenler oluyor. Ben de onlara aday olmak istediğimi belirtiyorum. Ancak özellikle şahsıma haksızlık yapıldığını ve haksız yere suçlandığımı düşünüyorum. MHP’den aday olabilmem için bu haksızlığın ortadan kaldırılması gerektiğini de özellikle partiden görüşmeye gelen dostlarıma ilettim. Yakın zamana kadar süren görüşmelere rağmen maalesef bir gelişme olmadı. Gösterdiğim tutumun kibir ya da kapris olarak değerlendirileceğini sanmıyorum. Seçimlerin ardından arkamdan yazılan yazılarla, söylemediğim halde söylemişim gibi gösterilen sözlerle ve yok sayılmamla ilgili yapılan haksızlığın giderilmesini istiyorum. Haksızlık giderildikten sonra ben elimi taşın altına sokmaya hazırım.”

ANKETLERDE EN ÜSTTEYİM

* Sizin deyiminizle ‘Haksızlık giderilmezse’ yol haritanız nasıl olacak?

“Teşkilat yetkilileri sık sık ziyaretime geliyor. MHP’nin teşkilat bazında yaptırdığı anketlerde Mansur Yavaş isminin en üstte olduğunu biliyorum. Ancak somut bir çalışma ne yazık ki yok. Seçimler yaklaşıyor ve daha fazla beklemenin anlamı yok. Resmi bir açıklama bekliyorum. Yapılan haksızlık giderilir ve aday olmam konusunda bir teklif gelirse hemen çalışmaları başlatacağım.”

SORUMLULUKSA ‘VARIM’ DİYORUM

* Peki MHP’de uygun ortam sağlanmaz ya da bir teklif gelmezse yine de aday olacak mısınız?

En geç Ramazan Bayramı sonuna kadar bekleyeceğim. Tüm teşkilatlar arzu ederken, bir çalışma yapılmıyorsa bunun sorumluluğunun Mansur Yavaş’ta olacağını düşünmüyorum. Sorumluluksa ‘adayım’ diyorum zaten.

Eğer bir gelişme olmazsa ekiplerimizle saha çalışmalarına başlayacağız. 2014 seçimlerinde aday olmayı kesinlikle düşünüyorum. 2009 seçimlerinde bize oy vermeyen Ankaralılar’ın da gönüllerini kazandığımı düşünüyorum. Ankara yıllardır süren çekişme ve gerginlik yüzünden hem çok yoruldu hem de enerji kaybetti. En güçlü aday olduğumu düşünüyorum.”

Yavaş, aday olmak istediğini açıkça söylüyor. Her ne kadar çok net bir ifade kullanmasa da açıklamalarından anlaşılan uygun ortam yaratılmazsa kendi yolunu kendi çizecek. Belki de bağımsız aday olacak.

MHP’de önümüzdeki bir ay içerisinde seçimin kaderini etkileyecek gelişmeler yaşanacak.

Ve belirsizlik öyle ya da böyle sona erecek.

Yorumlar (0)