Alexa

MEB'in temizlik projesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

MEB'in temizlik projesi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Şahinbey Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ‘Temiz Eller Sağlıklı Nesiller Projesi’ kapsamında ilçedeki okullarda malzemeleri velilerin temin ettiğini, temizliği de çocukların yaptığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Şeker, projenin değerlendirme çizelgesinde, çocuklara kazandırılan temizlik alışkanlığına yönelik kriterler yerine, sınıfların temizliğine yönelik kriterlerin yer aldığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Projenin uygulandığı okullarda eğitim gören öğrencilerin velileri, temizlik malzemelerini öğrencilerin temin etmesine, boş derslerde ya da teneffüs aralarında çocuklara temizlik yaptırılmasına ve bu temizlik çalışmalarının eğitim-öğretim faaliyetlerinin önüne geçmesine tepki göstermektedirler.” dedi.

Devlet gelirini lüks makam aracı alımına, filosuna yeni uçaklar eklemeye, saray yaptırmaya harcayan iktidarın, ödenek yetersizliği nedeniyle okullarda yeterli temizlik personeli görevlendirmediğini kaydeden Şeker, “Türkiye'nin en büyük 3'üncü ilçesi konumundaki Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde de de çoğu okulda temizlik personeli ya hiç bulunmamakta ya da yetersiz sayıda temizlik personeli çalıştırılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

'Gaziantep ilçelerinde temel eğitim ve ortaöğretim kurumları bazında, hiç temizlik görevlisi bulunmayan ve yeterli temizlik görevlisi olmayan okul sayısı nedir?' diye soran Şeker, Avcı'dan şu soruları da yanıtlamasını isyedi: “2014-2015 eğitim-öğretim yılında, Gaziantep’teki okullarda temizlik personeli çalıştırılması için ayrılan ödenek ne kadardır? Bu ödenek yeterli midir? Temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilere temizlik alışkanlığı kazandırmak amacıyla geliştirilen 'Temiz Eller Sağlıklı Nesiller Projesi' kapsamında, sınıfların ve okulların çocuklara temizletilmesini doğru buluyor musunuz? Adı geçen proje ile ilgili Bakanlığınıza iletilen şikayet sayısı nedir? Bu şikayetlerle ilgili ne tür bir işlem yapılmıştır?”
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2015, 18:08
YORUM EKLE