Melih Gökçek, MHP'nin Ankara Adayı mı?

Eski Belediye Başkanı Melih Gökçek'in MHP'den aday olacağı yolundaki kulis haberleri ortalığı karıştırdı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Siyaset 24.10.2018, 21:54 25.10.2018, 00:48
Melih Gökçek, MHP'nin Ankara Adayı mı?

AK Parti Genel Merkezi'nin 81 il ve yüzlerce ilçede yeni belediye başkanlarını tespit etmek için hummalı bir çalışma yürüttüğünü anlatan Mehmet Özhaseki, Bunun için özel bir çalışma yaptıklarını söyledi. Özhaseki, bu çalışmada eski büyükşehir belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 12 başkan yardımcısının kendisine katkı sağladığını belirtti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Ben, Melih beyi aradım, ne olduğunu sordum. O da bana 'Yapılmış resmi bir teklif yok, ben de okuyunca şaşırdım ama ben AK Parti'liyim' dedi." ifadelerinde bulundu.

MÜRACATLAR AY BAŞINDA...

Bir belediye başkanının para, insan, mekan, algı yönetimini bilmesi gerektiğini vurgulayan Özhaseki, bunların tamamını bilen kişinin başarılı bir belediye başkanı olacağını belirterek, Seçim İşleri Başkanlığı'nın takvime ilişkin çalışmalarını sürdürdüğünü, henüz netleşmediğini, ay başı gibi müracatları almaya başlanacağını kayditti.  

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki, bazı yerlerde halkta karşılığı olmayan, şartları yerine getirmeyen kişilerin başvuruda bulunması durumunda "O şehirde kim iyi belediye başkanı olur, kim liyakat sahibi" onu bulacaklarını söyledi.

İttifak konusunda Müthiş bir siyasal mutabakat vardı

MHP ile Cumhur İttifakı konusunda çok istekli olarak iş başına geçtiklerini dile getiren Özhaseki, "arkadaşlarımız yerel ittifakın olmayacağı gibi bir kanaate varmışlar." diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Hamdolsun başarılı da olduk. Nihayetinde bu ittifak, belli temeller üzerine oturmuştu. Müthiş bir siyasal mutabakat vardı. Vatandaş da çok sevdi ve devam ediyor. Yerel seçimlere gelince karşılıklı olarak biz bu mutabakatın devamından yanaydık, ittifakın sürdürebilmekten yanaydık. Ancak zamanında ittifakla ilgili yasalar yapılırken, arkadaşlarımız yerel ittifakın olmayacağı gibi bir kanaate varmışlar. Bu konuyla ilgili bir mutabakat olmamış ve kanun çıkmamış. Yasal alt yapısı hakikaten yok. 'Siz şurada aday koymayın, biz burada koymayalım' bu da partiler için bir zorluk. Bu zorlukları ara ara dile getirdiğimiz zaman birtakım belki de alınganlıklar oluştu. Ben, bu alınganlıkların çok doğru olmadığı kanaatindeyim. Kimse kimseyi ne küçümsüyor ne hor görüyor ne de başka bir hesap içinde. Böyle şeyler ayıp şeyler."

Özhaseki, karşılıklı beyanatların bazen incitici olduğunu dile getirerek, bu nedenle iki üç gün önce yaşanılan sürecin başladığını aktardı.

Af ve and konusunda MHP ile aynı düşünmediklerini ifade eden Özhaseki, "Bunun yerel ittifak tarafında kaldırıp bütün ipleri koparma gibi veya ileriye doğru daha da işi olumsuzluğa götürecek şekilde algılanmasını arzu da etmem, hoş da bulmam." ifadelerini kullandı.

"Melih beyi aradım"

Melih Gökçek'in MHP'den Ankara'da belediye başkan adayı gösterileceğine ilişkin iddiaların sorulması üzerine Özhaseki, "Ben, Melih beyi aradım, ne olduğunu sordum. O da bana 'Yapılmış resmi bir teklif yok, ben de okuyunca şaşırdım ama ben AK Parti'liyim' dedi. Teşekkür ederiz dedik, kapattık. O yüzden çok abartılacak bir şey yok." diye cevap verdi.

Melih Gökçek'in Ankara için emeklerinin inkar edilemeyeceğinin altını çizen Özhaseki, "O kadar çok proje yaptı ki ben biliyorum. Melih Beyin daha çok siyasi polemik konusu olan sözlerinden dolayı birçok şey söylenebilir. Seversiniz, sevmezsiniz. Başlı başına bir ekoldür ama emeklerini inkar edemezsiniz, günahtır." yorumunu yaptı.

Yorumlar (0)