banner434

banner433

Meral Akşener'den 'Başkanlık' Tepkisi

MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener, Referanduma gidilmesi durumunda başkanlık sistemine nasıl 'hayır' çıkacağını göstereceğini söyledi.

Siyaset 30.01.2016, 12:11
Meral Akşener'den 'Başkanlık' Tepkisi

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan adayı Meral Akşener, İstanbul'da internet medyasının yönetici ve yazarlarıyla buluştu. MHP'deki değişim sürecinin engellenemez olduğuna dikkat çeken Akşener; Olağanüstü kongre için imza veren delege sayısının bilinenin aksine 547 olduğunu açıkladı.

GEREKİRSE ÇADIR KURAR NÖBETE BAŞLARIM

Meral Akşener: Bu iradenin yok sayılması, görmezden gelinmesi mümkün değildir, meşru değildir, olur da engellerle karşılaşırsam bizlere güvenen, bizlere yetki veren 547 delegemiz için gerekirse çadır kurar, nöbete başlarım" dedi.

MHP'NİN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ

Akşener, "Ülküdaşlarımız, kardeşlerimiz, bizim insanımız neden bu koltuklara oturmasın. Neden bizim gençlerimizden müsteşar, bakan çıkmasın. Gençliğimize güvenim tamdır. O yüzden ilk işim gençlerimizin önünü açmak olacak" ifadelerini kullandı.

MHP'nin yerel yöneticilerinin merkeze ulaşmakta ciddi sorunlar yaşadığını belirterek, 'Kuracağımız sistemle, oluşturacağımız iletişim ağımızla merkez ve çevre arasındaki kopuşun önüne geçeceğiz. Böylece daha organize ve daha etkili bir MHP'yi mümkün kılacağız' dedi.

TAYYİP BEY CESARET EDİP REFERANDUMA GİDEMEZ

Başkanlık sistemi ve olası bir referandum süreciyle ilgili değerlendirmeler yapan Akşener, "Referanduma gidilmesi durumunda başkanlık sistemine nasıl hayır çıkacağını göstereceğim. Kesinlikle hayır çıkacak. Nisan'da değişim sağlandığı takdirde Tayyip Bey cesaret edip, referanduma gidemez. Başkanlık sisteminin Türkiye için çok doğru bir yönetim anlayışı ve rejimi olmadığını düşünüyorum. Parlamenter sisteminin ıslah edilmesi gereken yerler var, evet doğru. Halkın seçtiği Cumhurbaşkanı'nın sonsuz yetkileri var, sıfır sorumluluğu var. Yetkilerinin olduğu kadar sorumluluklarının olması, denetlenebilir olması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Akşener'in konuşmasından öne çıkan diğer değerlendirmeler şöyle: Çözülme süreci dediğimiz, itiraz ettiğimiz, halka şikayet ettiğimiz konuyla ilgili olarak, teşkilatlarımız üzerinden her şehirde toplantılar düzenleyemedik. Akil adamların oluşturup şehirlerde gezdirilmesi karşısında demokratik tepkimizi ortaya koyamadık. Çözüm sürecindeki hataları anlatacak çok donanımlı bir kadroya sahip olmamıza rağmen bunu yapmadık. Bu kadar çok donanımlı insanımız varken, onların çözüm bizlerin çözüm süreci dediğimiz süreç sonucunda bugün şehirlerin hendek içinde kalmasına neden oldu.

Güneydoğu'da çarpışan komutanları, güvenlik güçlerini tutuklattınız, sonradan "ben aldatıldım" diyerek geri çıkardınız. Bunun hesabını da soracağız. Biz bütün bu yanlışlıkları görmüş olmamıza rağmen, vatandaşa bunu anlatamadık. Bütün bölgeleri dolaşabilir ve bugün gelinen noktada iktidarın diyecek sözü kalmazdı. Al başkanlık sistemini ver federasyonuna dönüşüyor iş. Türkiye buna direniyor. Türküyle, Kürdüyle direniyor. Onca hendeğe, kalkışma çabasına rağmen milletimiz beraber olmak için direniyor.
Yorumlar (0)