Meral Akşener: Evet denen sayıyı söylesem uykuları kaçar.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan adayı Meral Akşener katıldığı canlı yayında soruları cevaplandırdı.

Siyaset 19.04.2016, 18:11
Meral Akşener: Evet denen sayıyı söylesem uykuları kaçar.

Habertürk Tv'de Ece Üner'in sorularını cevaplayan Akşener, MHP'nin başına gelmesi halinde yaptırdığı anketlere göre yüzde 25 oy alacağını savundu. Akşener, kurultay için 'Evet' diyen delegelerin sayılarını açıklaması durumunda Genel merkezde uykuların kaçacağını belirtti.

‘Ekmeleddin İhsanoğlu'nun paralel proje olduğunu söyleyenler şimdi de benim paral proje olduğumu söylüyor. Her iki konunun muhatabı Devlet Bahçeli'dir. Dediklerimin arkasındayım.’ Diyen Meral Akşener; Seçim hükümetindeki teklif edilen bakanlık görevini kabul ettiği taktirde acaba ‘ajan, paralelci denilebilir miydi? O gün paralelci değildim bugün paralelciyim. Bütün bu sözleri Türk milletinin ferasetine bırakıyorum.ifadelerini kullandı.’

Olağanüstü kurultay talebinde bulunduklarını ve mahkemenin de karar verdiğini belirten Akşener: ‘Şimdi kurultayı toplayacağız. Şimdi asıl soru şu, kendi seçtikleri delegelerden neden korkuyorlar. Ben 100 delegeyle görüştüm. Evet denen sayıyı söylesem uykuları kaçar.O tüzük maddesi değişecek. Seçimli kongre sonraki iş. Genel Kurul'da bizim durumlarımızın düzeleceğini biliyorum.’dedi.

Kendisine karşı 3. Dünya savaşı başlatıldığını ifade eden Akşener genel merkez tarafından saray çevresinden bir beklenti olduğunu,Hukukun üstünlüğü bakımından zorlu bir süreçten geçildiğini belirten Meral Akşener, Kurultayın yapılmasına destek olan delege salt çoğunluğun üstünde bulunduğunu Yaptırdığı anketlere göre MHP'nin oy oranı yüzde 25 gözüktüğünü iddia etti.

Meral Akşener: ’AK Parti'nin yüzde 30'luk bir kemik oy oranı oluştu. Yüzde 19.5'lik bir seçmen kitlesi var ki, ANAP'tan gibi partilerden geçmiştir. Bu orandaki bir seçmenin benim başımda olacağım bir MHP'ye kaymış gözüküyor. Ben yüzde veremem ama yaptırdığım anketlere göre yüzde 25'lik bir rakamla başlarız. MHP'nin oy potansiyelini bildiğim için nereye gideceği bizim çalışmamıza bağlı. 2001'de elbette Erdoğan mağduriyet üzerinde bir sempati vardı. 28 Şubat olmuştu, insanlar haksızlığa uğramışlardı. Sayın Erdoğan'a doğru koşan kitlenin gözlerinde öfke vardı. Benimle ilgili gördüğüm ise huzur. İnsanlar kötü haber almaktan bıkmışlar. Umutsuz gençler görüyorum. Bizlerle koşan insanların gözlerinde umut var.’dedi.

Meral Akşener’in açıklamasının satır başları şöyle:

Ben İçişleri Bakanlığım döneminde tayinler yaptım. Hanefi Avcı'yla çalıştım. Bütün bunlara baktığımız zaman en başından itibaren paralel, dikey, kare, üçgen gibi hiçbir yapı devletin içinde olamaz. Asıl sorgulanması gereken iktidarın bu tür yapılarla beraber çalışmasıdır. Görevim olsa asla müsade etmem.

Ergenekon davaları zamanında hukukun zedelendiğinin söylenmeye başladığı zaman hem Cemaat'in yazalarının hem de iktidara destek veren yazarların "hukukun azıcık zedelenmesinde sıkıntı yoktur" dediklerini duydum.
Bir gün uyandık Cemaat kumpas kurmuş. Yalçın Akdoğan'ın yazılarını okuduk. Peki burada kandırıldınız anladık. Gelelim bugüne.

Ergenekon'daki sanıklar beraat etti. Ama kimse hakkında işlem yapılmadı.


Gönlüm şaibesiz mahkemenin sürmesini ister. yarın yine "pardon bizi kandırdılar" dense hukuk zarar görür. PDY denen mesele terör örgütüyse buna yardım-yataklık edenler nerede?

17-25 ARALIK SÜRECİ

17-25 Aralık olmamış olsaydı yine beraber hareket edilecek miydi? Bugün iktidar olayım bu davaların herkesi memnun edecek şekilde devam etmesini sağlarım.

Paralel devlet yapılanmasına olduğuna inanıyorum. Bugün bu insanların yerleşmesine yardım edildi.
Sayın Bahçeli'de ben de paralel değil. Bahçeli'den öğrenmek istiyoruz, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması Sayın Erdoğan'a yapılmış bir komplo mudur? Açıklasınlar sonra ben de görüşlerimi açıklayacağım. Bu cevabı duymayı en çok ben merak ediyorum.

Bir taraftan bana Bakanlık teklifi ediyorsunuz madem paralelim neden teklif ediyorsunuz. O kadar ahmakça konuşmalar var ki yazıktır bu ülkeye.

Ben hayatımda hiç insan satmadım. net bir şekilde söylemedim. Hiçbir dini grupla bağım olmadı. Zorluk görünce kaçan insanlardan iğreniyorum.

Elinde belgesi, bilgisi olan mahkemeye getirmiyorsa suç işlemiş demektir. Ben bu tür şeylere pabuç bırakacak insan olmadım. Bu arkadaşar hayatlarında 80 öncesi dönemde zorluk çekmiştir ancak sonrasında gayet güzel yaşamışlardır. Bunları en iyi Cumhurbaşkanı bilir, 28 Şubat döneminden bilir.

BAHÇELİ'NİN HAKKINDAKİ YAPTIĞI AÇIKLAMALAR

Sayın Bahçeli, son derece nazik birisi olarak bilinirdi. Ancak o televizyon programında gözümden çatır çatır döküldü. Bahçeli şaibeli sözleriyle gözümden düştü. Bahçeli 'Hep Meral derseniz çizerim' demişti. Ben mahkemeye verdim, mahkemeye.

"BAŞBAKAN OLACAĞIM"


Her ilde müthiş bir teveccüh ile karşılaşıyorum. Başbakan olacağım.

NELER VADEDİYOR?

Türkçe'niz ve bilginiz yetersizse söversiniz. Nükte yapabilmek için kavramsal alt yapınızın olması gerekiyor.
Buna çok ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Kişisel olarak kimseyi rencide etmedim. İmalı dahi bir kelimem olmadı. Sayın Bahçeli dahil kimse hakkında en küçücük bir sözüm olmadı. Bunu bilerek yapıyorum. Yoksa çok lezzetli bir kavga ederim ben. Benimle kavga eden de zevk alır çünkü hiç belden aşağı vurmam.

Buna çok ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Kişisel olarak kimseyi rencide etmedim. İmalı dahi bir kelimem olmadı. Sayın Bahçeli dahil kimse hakkında en küçücük bir sözüm olmadı. Bunu bilerek yapıyorum. Yoksa çok lezzetli bir kavga ederim ben. Benimle kavga eden de zevk alır çünkü hiç belden aşağı vurmam.

SİYASETTE ÜSLUP TARTIŞMASI

Çocuk öyle birşeydir ki emanettir. Çok dikkat edilmesi gerekiyor. Buna benze olaylarda cezaların artması gerekiyor. Sadece çocuklar değil kadınlar üzerinde de bir şiddet artışı var. Çok uzun yıllara dair kadın hakları ile ilgili bir çalışmam var. İstismar edilen kadınlar, çocuklar. Burada herkes görevini yapmalı. Ahlaksız ahlaksızdır. Şerefsiz şerefsizdir. Onun için bu saygı ve kapsayıcı dile ihtiyaç var. Karaman, küçük yerlerde de insanların güvensiz olduğunu gösterdi. O suçlunun peşinden gidilmeli. O vakfın bütün eksikleri üzerine gidilmelidir.

2018 TAKVİMİ NEDEN BEKLENMEDİ?


5 ay ne oldu da 40 milletvekili gitti. En azından bunun tartışması lazımdı. Birinci adım buydu. Kongre talebimiz oldu. İmza toplayın dedi. İmzalar yok hükmündedir dendi. Şimdi mahkemem kararı da olsa yapmam da yapmama geldi.

Sayın Bahçeli, uzun zamandır siyasetin içinde bir politikacı. Kendi düşüncelerini daha çok beğeniyor olabilir. Bahçeli şahıslarla istişare eder, MYK ile etmez.

11,9 oy oranı elbette başarısız bir sonuçtur.

Yerelden gelen bilgilerin yukarıya iletilmesi, yukarıdan gelenlerin aşağıda değerlendirilememesi gibi bir problem oluştu.

Yereli doğru bilgilendirmezseniz tacilere açık hale gelirsiniz. 14 yıldır her seferinde karşı partiden bizim partimize 'Neden Öcalan'ı asmadınız' sorusuna muhattap bırakıldık. Yönetim anlayışının derhal değişmesi lazım.

TERÖRLE MÜCADELE

Seçimlerde MHP'nin düşük oy alması sadece terörden besleniyorsunuz algısının gerçek olmadığını çıkardı.
Terör mücadelesinin yapıldığı bir gelenekten geliyorum ama aynı zamanda ben terör mücadelesi de yaptım. Evaklarının altına imza attım. Terörle nasıl mücadele edildiğini biliyorum. MHP esasında kardeşlik hukukunun hep gözetildiği bir partidir. Ben 6 ayda terörün belini kıracağım.

Şu anda Güneydoğu'daki mücadelee destek veriyorum. Güneydoğu'da mücadele eden bu evlatlarımız hukuki olarak zırha bürünmeli.

Tanımları hızla değiştirmek gerekir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin yaptığı, terör örgütüyle mücadeledir. Güneydoğu'da yaşayan ahaliyle terör örgütünü ayırmak gerekiyor.
Seçildikten 1 hafta sonra bölgedeki düğünlere gideceğim.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE BAKIŞ AÇISI

Başkanlık sisteminin Sayın Erdoğan'dan bağımsız olarak tartışılmasını istiyorum.

Yorumlar (1)
samsun 5 yıl önce
mhp meral akşenerle yüzde 20 üzeri̇ne . bahceli̇ gi̇tmezse mhp baraj altinda kalir. kendi̇leri̇ bi̇li̇r
parçalı az bulutlu