Meral Akşener ve Siyasi Rota...

Yeni Parti kurma hazırlıklarını sürdüren Meral Akşener ve ekibi çalışmaların devam ettiği belirtiliyor. yakın çevresinden alınan bilgilere göre sona gelindiği ifade ediliyor.

Siyaset 30.07.2017, 00:41 30.07.2017, 16:13
Meral Akşener ve Siyasi Rota...

Meral Akşener'in Yeni Parti İçin çalışmalarını tamamlamak üzere olduğu yakın çevrelerinden gelen bilgiler arasında. Ancak, kurulacak olan Yeni Parti'nin manifestosuyla ilgili  çalışmaların devam ettiği, ince elenip sık dokunduğu Akşener ile ilgili kulislerde konuşuluyor.

PARTİNİN KURULMA AŞAMASI...


Her ne kadar Yeni partinin Kasım ayında ortaya çıkacağına kesin gözüyle bakılsa da Türkiye'deki siyasi gelişmelere göre Yeni Parti'nin kurulması veya var olan bir partiye katılım sağlanarak devam edilmesi kararının öne veya ileriye de alınabileceği belirtiliyor.


Meral Akşener’in yakınındaki bazı isimler, “Ak Parti ile MHP Yeni Parti'nin kurulmaması için ellerinden geleni yapacaklarını, önlerine engel çıkaracaklarını ancak her türlü olumsuzluklara hazırlıklı olduklarını dile getiriliyor.

MERKEZ PARTİ...


Balıkesir Bağımsız Milletvekili İsmail Ok'un daha önce yaptığı açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, Meral Akşener liderliğinde kurulacak Yeni bir parti; "Ne sağcı, ne solcu, merkezde bir parti olacak". ve devamla;  "Artık yeniden herkesi kucaklayan bir siyasi parti, bunun altını çiziyorum sağcı olmuş, solcu olmuş, liberal olmuş, şuna inanmış, buna inanmamış o temel değerleri taşıyan herkes her renk bunun içinde olacak" ifadelerini kullanmıştı. 


Yeni Partinin muhtemel lideri Meral Akşener zaten MHP ile ilgili olarak, "Ben kendimle ilgili o defteri kapattım" ifadelerini kullanmıştı.


Yeni Partinin kurulmasından sonra fikren veya siyaseten bir ülkücülük fikri benimsenmeyeceği aksi takdirde merkez parti veya sağ ve solu kucaklayacak bir parti olamayacağı yorumları da yapılıyor. 

MERAL AKŞENER İLE ERDOĞAN ARASINDA SİYASİ KADERLERİNDE BİR BENZERLİK VAR MI?


Meral Akşener, Erdoğan'ın Siyasi ayrılıklar yaşadığı partisiyle olan durumuna benzer bir çıkış olarak ta nitelendiriliyor.


Bilindiği üzere, Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mart 1994’teki yerel seçimlerde Necmettin Erbakan liderliğindeki Refah Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandı. Refah Partisi, 28 Şubat süreci akıbetinde “Lâik Cumhuriyet ilkesine aykırı eylemleri” gerekçesiyle, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmıştı.. Daha sonra kurulan Fazilet Partisi içerisinde Gelenekçiler ve Yenilikçiler isimli iki kanat oluşmuştu. Ancak aralarında ayrışmalar yaşandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partinin Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç “Yenilikçi kanat”ın öne çıkan ismi olmuştu. Bu üç isim, Liderleri Erbakan ile yollarını ayırmış oldular.


Recep Tayyip Erdoğan, bir şiir nedeniyle yargılandı: “Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik ettiği” gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Erdoğan hakkında çok şeyler söylenmişti. “Siyasi hayatı bitti”, “Muhtar bile olamaz” başlıkları gazetelerin sur manşetlerinden verildi. Sonrası ise malum...


Türkiye siyasi tarihi birçok sürprizlerle doludur. İnişli çıkışlı olan Türk siyasi tarihine bakıldığında Türk siyasi geleceğinde de bu ve benzeri durumların yaşanabileceğini kestirmek zor olmasa gerek.


Meral Akşener, Milliyetçi, ülkücü söylemlerini azaltarak sağ ve solun ortasında bir yerlerde yeni oluşturacağı siyasi partisini park ederek başarılı olma şansı vardır. Ancak, Ülkücü ve milliyetçi söylemlerle başarılı olma şansı sıfırdır.

R.Çağlar

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Abdülhamit Karaca 3 yıl önce
Her haliyle ve ve her icraatiyle Türk'ün bütün Kutlu hasletlerinden,Ülkülerinden uzak ve bunlarada yabanci bir zevat olan m.akşenerin Türk siyasetinde asla bir başarı şansı olamiyacağına,sonu hüsranla ve reziliklerle biten utanılası bir macera olduğunu herkes yaşayip hörecekdir.Vesselam.TTK
parçalı bulutlu