MHP'de Değişim Kaçınılmaz!

MHP tabanında 'dip dalgalarla' hızını artıran hareketlenmeler her na kadar 'Beyhude hareketler' olarak tabir edilse de mesele hafife alınmayacak kadar büyük bir harekettir.

Siyaset 01.12.2015, 12:24 01.12.2015, 13:11
MHP'de Değişim Kaçınılmaz!
MHP tabanında 'dip dalgalarla' hızını artıran hareketlenmeler her na kadar 'Beyhude hareketler' olarak tabir edilse de Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi 'Muhalif' olarak nitelendirilen bu hareketleri adım adım takip ediyor ve edecektir. 

Meral Akşener’in basın toplantısında yaptığı “kongre çağrısıyla”, birlikte MHP'de sular biraz daha ısınmaya başladı. İlerleyen günlerde Anadolu ziyaretleriyle birlikte Akşener'in çıkışları 'dip dalgaları'nın su yüzüne çıkmasını sağlayacaktır. MHP Genel Merkezinin henüz bu vehametin farkında olmadığı konuşuluyor.

Diğer taraftan MHP'nin eski milletvekili Sinan Oğan ve eski Trabzon Milletvekili Koray Aydın'ın delegelerle olan iletişimin yabana atılmayacak kadar önemli olduğu belirtiliyor.MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'vızıltı' veya 'eyvallahı' bile olmadığı belirtilen bu dalganın önünde durması oldukça zor olacak. 

MHP Delegeleri, MHP'nin iktidar olmasını, buna göre siyaset yapılmasını istiyor artık.Delegeler, Mevcut yönetimle MHP'nin bir adım öteye gidemeyeceğinin farkında.

Muhalif kanatta, MHP Genel Merkezi’nin kongre için delgelerden toplanacak imzaların geçersiz sayılmasını sağlayabileceği ve bazı isimleri markaja alarak imzasını geri çektirebileceği düşüncesi hakim olduğu varsayımları yazılıp çizilmekte. MHP delegelerinin basıt oyunlarla ikna edilmesi mümkün gözükmüyor. Kaldı ki, delegeler, MHP'nin güçlü bir parti olması için partide köklü bir değişimin yapılması gerektiğine inanıyor.

Sözde Genel Merkez’deki ortak görüşü olarak lanse edilen bir hususta, muhalif isimlerin tüzük kurultayını toplama aşamasına dahi gelemeyeceği yönünde. Genel merkez stratejisinin önemli adımlarından biri de kongre için imzaların toplanması halinde önce bazı imzaların sahte ve geçersiz olduğu iddiasını gündeme getirmek olacak. İmzaların gerçekliğinin anlaşılması için yargı yoluna başvurulması halinde süreç en az bir yıl uzatılmış olacak. Delegeler tek tek markaja alınarak önce imza vermemeleri sağlanacak. İmza vermişlerse de ikna edilerek çekmeleri istenecek. Kongrenin toplanmasının gündeme gelmesi halinde ise parti içtüzüğündeki hükümler doğrultusunda kongre isteyen Akşener, Aydın ve Oğan hakkında parti politikalarına uymadıkları gerekçeleriyle ihraç istemiyle disiplin süreci başlatılacak. Kongre öncesinde ihraçlar hayata geçirilecek ve böylece liderlik yarışına girecek olan isimler daha tüzük kongresi dahi toplanmadan safdışı bırakılmış olacak.'

Evdeki hesap çarşıya uyar mı uymaz mı hep birlikte göreceğiz. Ülkücü Hareket Kaderini değiştirmek için kararını vermişse gerisi 'vızıltı' olacaktır.

Murat AkmanYorumlar (0)