Yandex Metrika

MHP'de Kafa Karışıklığı Devam Ediyor

Milliyetçi Hareket Partisi'nde tüzük kurultayı ile ilgili kafalar karıştı. Bir taraftan kurultay olacak diyenler diğer taraftan kurultay yaptırmayacağız diyenler...

MHP'de Kafa Karışıklığı Devam Ediyor
01 Mayıs 2016 Pazar 17:20

Milliyetçi Hareket Partisi'nde tüzük kurultayı ile ilgili  kafalar karıştı. Bir taraftan kurultay olacak diyenler diğer taraftan kurultay yaptırmayacağız diyenlerin ortaya koyduğu fikirler karşısında ortaya entrasan bir tablo çıktı.

MHP'nin kurultayla ilgili tartışmalarına katılan bilindik iktidar yanlısı basın camiası ve 'güzide' yazarlarıda bu karışıklıktan istifade ederek istedikleri yönde alğı yaratmaya çalışıyor.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk geçin günlerde bir açıklama yaparak kayyum heyeti ‘çağrı heyeti’nin henüz görevine başlamadığını belirtti.

Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararı hakkında MHP tarafından Yargıtay 18’inci Hukuk Dairesine temyiz başvurusunda bulunulduğunu, kararın henüz kesinleşmediğini ifade ederek; HMK 367/2’inci maddesi uyarınca kesinleşmeden uygulanmasının mümkün olamayacağını sözlerine ekledi. Öztürk, bu yüzden de mahkeme tarafından atanan kayyım heyeti’nin görevi de başlamadığını belirtmiştir.

Öztürk kesin ifadeler kullanarak 15 Mayıs 2016 tarihinde Büyük Kurultayın Toplanacağı kamuoyuna duyurulmuşsa da MHP Delegelerinin ‘Korsan Kongre’ye” davet edildiğini iddia etmiştir. Muhalif hareketleri ‘kaos yaratma girişimi’ olarak nitelendiren Oktay Öztürk: ‘KAYYIM HEYETİNİN YETKİLERİ İHTİYATİ TEDBİR YOLUYLA DURDURULMUŞ, KARARIN KESİNLEŞMEDEN UYGULANAMAYACAĞI TESPİT EDİLMİŞ, KONGRE ÇAĞRISI DA DAHİL OLMAK ÜZERE BÜTÜN İŞLEMLER İHTİYATİ TEDBİR YOLUYLA DURDURULMUŞ VE AYRICA ANKARA 12’İNCİ SULH HUKUK MAHKEMESİNİN KARARININ İNFAZI YARGITAY İNCELEMESİ SONUNA KADAR İHTİYATİ TEDBİR YOLUYLA DURDURULMUŞTUR.’ Açıklamasında bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Adayı Meral Akşener olağanüstü kongreye ilişkin alınan kararı değerlendirerek, bu saatten sonra ilgili sulh Hukuk Mahkemesinin kendi kararını yanlış görse bile kararı değiştirme yetkisine sahip olmadığını öne sürdü. Ve ‘biz 15 Mayıs’ta Ankara Büyük Anadolu Otel’de Olağanüstü Kongre’de tüzük değişikliği oylamamızı yapacağız’ dedi.

MHP Genel Başkan adayı Koray aydın ise 'Bu gün karar veren mahkemelerin Hukuk mahkemeleri Kanununun 390/1 maddesi hükmüne aykırı olduğu açık ve ortadadır. Zira bu madde ihtiyati tedbirin dava açıldıktan sonra ancak asıl davanın görüldüğü mahkemeden talep edilir demektedir.'dedi. Aydın; her türlü karara karşı hazırlıklı olduklarını, çalışmalarını ara vermeden sürdürdüklerini ifade etti.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Adayı Sinan Oğan, kongre süreciyle ilgili açıklamasında 'Yargıtay'dan bir sonuç çıkmayacağını bildikleri için bu yollara başvuruyorlar.' diye belirtti.

Kararın hukuksuz olduğunu bir çok yerden mahkemeye başvurulduğunu ve bir başka mahkemenin kararını diğer bir mahkemenin bozamayacağını belirten Oğan; ‘MHP Genel Merkezi Yargıtay’a başvurmuştur. Ancak Yargıtay’dan bir sonuç alamayacaklarını bildikleri için böyle dava açıyorlar. Karar gecikmeye yol açabilir ancak sonucu değiştirmez. ‘Kongre tarihinin 15 Mayıs ya da 25 Mayıs olması bir şeyi değiştirmez.’ dedi.

Gerek Meral Akşener gerekse Koray Aydın Tüzük kurultayı’nın 15 Mayıs’ta yapılacağını kesin bir dille ifade ederken, Sinan Oğan, ‘Kongre tarihinin 15 Mayıs ya da 25 Mayıs olması bir şeyi değiştirmez.’diyerek kafalarda soru işareti bıraktı.

Bir taraftan kurultay olmayacak, yaptırmayacağız diyenler, diğer taraftan bu kurultayın kesinlikle yapılacağı yönünde fikir beyan eden muhalifler. Kafaları iyice karıştıran bu durum karşısında en tabanda ki bazı MHP’lilerde böyle bir problem karşısında entrasan fikirler ortaya koyuyor ve Sosyal paylaşım sitelerinde meseleyi alabildiğine sulandırarak diğer siyasi partililer ve vatandaşlar nezdinde komik duruma düşürüyorlar.

GARABEY
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.