MHP değil elini, gövdesini taşın altına koymaya kararlıdır

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP ile CHP şanslarını bir kez daha ve samimiyetle denenmelidir.

Siyaset 14.08.2015, 22:13 14.08.2015, 23:35
MHP değil elini, gövdesini taşın altına koymaya kararlıdır

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yazılı bir açıklama yaparak; 'Terörün bu kadar zirve yaptığı bir dönemde ülkemizin geçici hükümetle yönetimi, AKP ile CHP arasındaki koalisyon temas trafiğinin sonuçsuz kalması kimseye herhangi bir yarar sağlamayacaktır'dedi.

Bahçeli, 7 Haziran Milletvekilliği Genel Seçimlerinin üzerinden geçen 68 günlük zaman diliminde koalisyon hükümeti kurulması hususunda hiçbir kalıcı ve umut verici bir gelişmenin yaşanmadığını kaydetti. 


Türkiye’nin çözülmesi gereken pek çok sorun alanı olduğuna dikkat çeken Bahçeli, “Hiçbir parti nefsi hesap yapmamak durumundadır. Ülke çıkarları, millet ve devlet bekası her şeyin üstünde tutulmalıdır. Koltuk sevdası, basit ve ahlaken tartışmalı siyasi taktikler milletimizin geleceğine baskın çıkmamalıdır."

MHP DEĞİL ELİNİ, GÖVDESİNİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA KARARLIDIR

Bahçeli, “Şayet bu olmayacaksa, böyle bir görüşmeye taraflar yanaşmayacaksa, Milliyetçi Hareket Partisi 17 Ağustos 2015 Pazartesi günü saat 14.00’de AKP Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla planlı randevusunu gerçekleştirecektir. Kamuoyuyla paylaştığımız daha önceki ilke ve şartlarımızın kabulü halinde, önce ülkem ve milletim diyen Türk siyasetinin 46 yıllık dev çınarı Milliyetçi Hareket Partisi değil elini, gövdesini taşın altına koymaya kararlıdır. Anayasal sürenin kalan kısmında sorumlu siyaset anlayışımız gereğince engelleyici değil, millet ve ülke menfaati doğrultusunda yapıcı ve samimi gayretimizi herkes görecektir. Hiçbir şey bitmiş gibi düşünülmemelidir. MHP varsa her zaman Türk milleti ve Türkiye için ümit vardır." şeklinde belirtti.

“TÜRKİYE SEÇENEKSİZLİĞE MAHKÛM EDİLMEMELİ, HAREKET VE STRATEJİK MANEVRA ALANI DARALTILMAMALIDIR”

‘Milli değer ve emanetlerin bu kadar sorgulanıp aşağılandığı, küçümsenip kurban verildiği bugünkü ortamda, azami fedakarlık gösterip demokratik kültürü canlı ve çalışır tutmak her sorumlu siyasi aktörün görevi sayılmalıdır’ diyen Bahçeli, şöyle devam etti: ”Milliyetçi Hareket Partisi meselelere dar bir perspektiften ve gelip geçici hevesler penceresinden bakmayı doğru ve meşru görmemektedir. Aynı tavır ve samimi tutumu her siyasi partiden, her devlet ve siyaset adamından beklemek en doğal hakkımızdır. Bölünmüş bir Türkiye’nin, parça parça olmuş ve iç savaş şartlarına doğru savrulmuş bir vatan coğrafyasının hangi feci akıbetlere kapı aralayacağını bilmek ve görmek için kahin olmaya da gerek yoktur. Bu itibarla Türkiye seçeneksizliğe mahkûm edilmemeli, hareket ve stratejik manevra alanı daraltılmamalıdır.

“ÜLKEMİZ ŞU ANKİ KABUS VE KARANLIK İKLİMDEN DERHAL ÇIKARILMALIDIR”

Bahçeli, bugün verilen yanlış kararların, günü kurtarmak adına gelecekten ödün verilme niyetlerinin telafi ve tamiri çok zor olacak külfetlere davetiye çıkaracağını ifade etti. Bahçeli, “Ülkemiz şu anki kabus ve karanlık iklimden derhal çıkarılmalıdır. Dağlarda ve şehirlerde Türkiye düşmanları silah ve emelleriyle fitne planları yaparken; siyasi, sosyal ve ekonomik felaketler üst üste birikmişken kaybedilecek bir saniye bile olamayacaktır. Aksi tavır ve davranışın ne millet sevgisiyle, ne vatan ve devlete duyulacak muhabbet ve bağlılıkla izah edilecek bir yanı da bulunamayacaktır.” ifadesinde bulundu.

AKP İLE CHP ŞANSLARINI BİR KEZ DAHA VE SAMİMİYETLE DENEMELİDİR

Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde, 12 Eylül öncesinde de bu denli siyasi tıkanıklık ve dağınıklık yaşanmadığını aktaran Bahçeli, şunları kaydetti: ”Bu kapsamda AKP ile CHP arasında 31 gün süren koalisyon hükümeti kurulması konusundaki arayış ve beklentilerin sonuçsuz kalması milletimiz tarafından doğru görülmemiştir. Fakat koalisyon hükümeti kurulmasıyla ilgili az da olsa ümit kırıntıları vardır. AKP ile CHP arasında 50 saate yakın devam eden toplantı ve temasların heba olmaması, bunca verilen emeklerin ve harcanan mesailerin hüsranla neticelenmemesi için taraflar mutlaka inisiyatif almalıdır. Koalisyon hükümeti kurulması çerçevesinde işleyen ve esasen uzaması da mümkün olan 45 günlük Anayasal takvimin bitmesine sayılı günler kalmıştır. Beklentimiz, AKP ile CHP’nin dürüstçe, hiçbir hesap yapmadan, korkularını aşarak, anlaşmazlığa neden olan tekliflerini soğumaya alarak tekrar bir araya gelmenin yollarını bulmalarıdır. Türkiye’nin kazanması, düştüğü tehlikeli girdaptan kurtulması için AKP ile CHP şanslarını bir kez daha ve samimiyetle denemelidir.

“AKP İLE CHP’NİN SON DEFA BİR ARAYA GELEREK KOALİSYON DÜĞÜMÜNÜ ÇÖZMELERİ TARİHİ BİR ZORUNLULUKTUR

Doların ateşinin yükseldiğini söyleyen Bahçeli, “7 Haziran seçimlerinin tekrarlanması halinde, sandık güvenliğinin ve demokratik istikrarın güvencede olacağını hiç kimse iddia edemeyecek, ileri süremeyecektir. Bu şartlar altında Türkiye hükümetsiz bırakılmamalıdır. Ayrıca seçim tekrarına olumlu bakmamız mümkün olmadığı gibi, azınlık hükümeti ya da seçim hükümeti kurulmasına da sıcak yaklaşmamız olmayacak bir şeydir. Yangın her yanı sarmışken iktidar oyunlarıyla vakit geçirmek, anlaşmamak için bahaneler üretmek, bilinmelidir ki, bu aziz ülkeye kast etmekle eşdeğerdir.

Bu kapsamda AKP ile CHP’nin son defa bir araya gelerek koalisyon düğümünü çözmeleri tarihi bir zorunluluk, milli bir sorumluluktur.” diye devam etti.
Yorumlar (0)
banner442