Alexa

MHP'den, ABD Ankara Büyük Elçiliğine Tepki!

ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından MHP lideri Devlet Bahçeli'nin sağlık durumuna ilişkin FETÖ firarisi Ergun Babahan’ın Twitter mesajını “yanlışlıkla” beğenmesi sert tepkilere neden oldu.

MHP'den, ABD Ankara Büyük Elçiliğine Tepki!

Ergun Babahan'ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sağlık durumuna ilişkin tweetini beğenmesi sert tepkilere neden oldu. 

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier, büyükelçiliğin FETÖ firarisi Ergun Babahan’ın Twitter mesajını “yanlışlıkla” beğendiğini açıklaması ve özür mesajı yayınlaması bile kendisini kurtaramadı.Dışişlerine çağırılan Büyükelçi, Ak parti sözcüsü Ömer Çelik'in de tepkisine neder oldu. Çelik, "Konu kuru bir özürle geçiştirilecek bir konu değildir. İnsani açıdan kabul edilemez olduğu gibi içişlerimize çirkin bir müdahale çabasıdır" dedi 

CNN Türk yayınına katılan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "ABD'nin yaptığı özürle geçiştirilecek bir hadise değil. Sıradan bir hataya da benzemiyor. Bunun karşılığı verilmeli" efadelerini kullanarak,  "ABD, Genel Başkanımız Bahçeli'den direkt özür dilemeli" diye sözlerine ekledi.
MHP Genel Sekreteri İsmet BÜYÜKATAMAN: FETÖ'nün beslemesi, sözcüsü Ergun Babahan adlı "vatansız" firarinin yaptığı paylaşımın ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği resmi Twitter hesabından beğenilmesi, ederi 1 dolar olan meczubun sözlerinden daha vahimdir... 2 Eylül 1980'de ABD'nin Türkiye büyükelçisi olan James Spain görevi sonrası verdiği bir mülakatta "Türkiye'yi Türkeş'e teslim etmedik" itirafında bulunmuştu. Dün Türkeşsiz Türk milliyetçiliği planını devreye sokanlar, bugün aleni bir şekilde Bahçelisiz MHP hesapları yapıyor." dedi.

#MHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili, İsmail Farik Aksu, "ABD’nin özrü aşağılık niyetini örtmeye yetmedi.Mesele kafa karışıklığı değil Ötesinde. Türkiye üzerinde yapılmak istenen operasyonlara karşı dün Türkeşsiz MHP, MHP’siz hükümet bu gün de MHP’sizTürkiye hesabı ham hayal. Dünyaya tekbir cevap yeter DEVLET BAHÇELİ" dedi. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yönelik paylaşımına yaptığı beğeni ve özür açıklamasıyla ilgili olarak MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız: "Türk devleti bu büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etmelidir. Eğer kendiliğinden ABD, bu büyükelçisini çekerse amenna. Yoksa kovulmalıdır" dedi.

Dışişleri Bakanlığı’nın ABD Büyükelçisi’nin Adana’da olmasından dolayı maslahatgüzarı bakanlığa çağırmasının ardından ABD Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabında  İngilizce ve Türkçe olarak mesaj yayınlandı. Büyükelçilik, özür diledi. Bugün ise şu şekilde bir mesaj yayımlandı:

“Dün Twitter hesabımızda gerçekleşen hatadan dolayı özür dileriz. Ergun Babahan ile bir ilişiğimiz olmadığı gibi, attığı tweet'in içeriğini de onaylamıyoruz ve kabul etmiyoruz. Söz konusu hatadan üzüntü duyduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2019, 18:29
YORUM EKLE