Alexa

MHP: Esnemenin de asgari kuralları var...

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yönelik eleştirilere cevap verdi.

MHP: Esnemenin de asgari kuralları var...

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yönelik eleştirilere cevap verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, partisi ve Genel Başkan Bahçeli’ye yönelik eleştirilere cevap verdi. “CHP koalisyon ortağı olma histerisi ile AKP’ye taviz üstüne taviz vererek asıl koltuk değneği kendisi olmuştur.” diyen Yalçın, “Siyasette gerektiğinde esnek davranılır ama bu, kaypaklık ve ilkesizliğe yol açmamalıdır. Esnemenin de asgari kuralları vardır. Midesi geniş, her yolu mubah sayan, her şeyi kaldıran işkembe siyaseti, MHP’nin inançlarına ve fikirlerine terstir.” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, Meclis Başkanlığı seçiminin sonuçları üzerinden MHP’ye yöneltilen suçlamalara yazılı olarak cevap verdi. Yalçın, şunları kaydetti: “Kendilerini MHP üzerinden öne çıkarmaya ve lokomotif olup çekmek istedikleri siyaset trenine katar olarak eklemeye çalışanlar, Meclis Başkanlığı seçiminin sonuçları belli olur olmaz koro hâlinde partimizi suçlamaya başlamışlardır. MHP’ye yönelik haksız suçlamaların nedeni, partimizin yanlış bir tutum takınması değil, AKP karşısında siyasi bir blok vehmedenlerin yanlış yola sapmaları ve hedefledikleri çıkar istasyona ulaşamamalarıdır. AKP’ye karşı yüzde 60’lık bir blok oluştuğunu söyleyerek bu blokun ortak hareket edebileceğini varsayanların hatası, kendi kurgularında MHP’yi belli bir konuma oturtabileceklerini sanmak olmuştur.” 

Silah zoruyla oy devşiren sanal siyaset aktörlerinin bulunduğu bir kulvara MHP’nin gireceğini sananların bir yanılgı içinde olduğunu vurgulayan Yalçın, şunları kaydetti: “Bu gibiler, ne Türk siyasetini ne MHP’yi ne de Türkiye gerçeklerini bilmektedirler. Bunların hülyaları, animasyon sektöründe oyun kurucu, adalet dağıtıcı olarak üretilen sanal kahramanlarla kurgu bilim ve çizgi film karakterlerine gerçek hayatta rol biçmeye çalışmaktan farksızdır. Hâl böyle olunca, MHP’nin Türk siyasetindeki istikrarlı çizgisi ve istikrarlı duruşuyla PKK’nın siyasi kanadı olan HDP’ye karşı tutumu karşısında siyaset aktörleri ve kamuoyu birkaç parçaya bölünmüştür. Bunlardan biri MHP’yi gerçekten anlamayanlar, diğeri de anlamazdan gelenlerdir. MHP’yi anlamayanlar, PKK’nın siyasi temsilcililerinin de nereden gelip nereye gittiğini anlamaktan aciz durumdadır.” 

BU, UCUZ SİYASETTİR

Semih Yalçın, “Dün ortaya çıkan seçim sonucunun ardından, AKP ve yandaş kesim gerçekte olmayan bir blokun çöktüğü yorumunda bulunurken ötekiler mahut ağızla partimizi itham etmiştir. Eğer AKP’nin Meclis Başkanı adayı seçilmemiş ve CHP’nin adayı ipi göğüslemiş olsaydı MHP bunlar tarafından yine HDP ile aynı safta yer almakla suçlanacak, ‘Gördünüz mü? Biz seçim kampanyası sırasında bunu dile getirmiştik. Haklı çıktık’ denecekti. CHP tarafıysa bu kez MHP’yi yere göğe sığdıramayacaktı. İşte ucuz siyaset, hatta siyaset üretememek budur.” dedi.

CHP NEDEN EKMELEDDİN İHSANOĞLU’NU DESTEKLEMEDİ?

MHP’nin HDP ile aynı kulvarda yer almayacağının baştan belli olduğunu vurgulayan Yalçın, CHP ve HDP kendi kendilerine gelin güvey olmakla itham etti. “Siyasette oyun kurmayı bilmeyip daha başından başkalarının kurduğu oyunların figüranı olanların varacağı yer bellidir.” diyen Semih Yalçın, şunları kaydetti: “CHP neden Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Meclis Başkanı seçtirmeyi düşünmemiş, onu desteklememiştir? Kendisini ‘Yüzde 60 sanal bloku’nun önderi gibi tanımlayan CHP, neden daha ortada fol yok yumurta yokken Tayyip Erdoğan’la görüşerek şüpheleri üzerine çeken bir ismi aday olarak belirlemiştir? Neden HDP gibi siyasette dominant aktör olmaya soyunan demokrasi havarisi kılığındaki bölücü terör örgütü temsilcilerinin taktiklerinden medet ummuştur? Hâlbuki Ekmeleddin İhsanoğlu ismi, şaibelere karışmamıştır. MHP de tutarlı davranarak kendi adayının arkasında sonuna kadar durmuştur.” 

ASIL KOLTUK DEĞNEĞİ CHP OLMUŞTUR

CHP’nin Meclis Başkan adayı Deniz Baykal’dan ismini zikretmeden söz eden Yalçın, şu ifadeleri kullandı. “Hatırlanacağı üzere bir zamanlar Erdoğan siyasette yasaklı iken CHP’nin o zamanki lideri, kendisiyle yaptığı görüşme sonrasında attığı bir adımla Erdoğan’ın önü açmıştır. 7 Haziran seçimlerinden sonra ise daha işin başında Erdoğan’la ikinci kez görüşerek hem kendisinin hem de partisinin güvenilirliğini zedelemiştir. Şüphelere ve muvazaa iddialarına yol açmıştır. CHP, 7 Haziran’dan sonra sadece bunu yapmamıştır. AKP tarafından önü açılan terör örgütünün siyasi kanadını meşru aktör olarak muhatap almış, MHP’yi de onlarla birlikte aynı masa etrafında toplayabileceği zehabına kapılmıştır. Diğer taraftan CHP koalisyon ortağı olma histerisi ile AKP’ye taviz üstüne taviz vererek asıl koltuk değneği kendisi olmuştur.” 

MİLLETİN OYLARINA SAYGIMIZ VAR


MHP’li Yalçın, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hiç kimse MHP’den PKK’nın siyasi kanadının önünü açan, onun meşruiyetine güç katan bir tavır beklememelidir. Bu demek değildir ki onlarla parlamento çatısı altında bulunmayacağız. MHP’ye, 'Meclis’te yan yana oturuyorsunuz. O zaman Meclise de girmeyiniz' diyenler haddini bilmemektedir. Bu fikri öne süren zavallılar, hadlerini bilmemekle kalmayıp HDP’nin Türkiye’yi nereye götürmek istediğini de bilmemektedirler. MHP, bölücü terör örgütü temsilcilerinin siyaseti domine etme gayretlerini engellemiştir. HDP’nin siyaseti domine etmesine mâni olmak ve onun gerçek yüzünün iyi bilinmesini sağlamak başka şeydir, Meclis çatısı altında bulunmak başka şeydir. TBMM millet iradesinin tecelligâhıdır. Milletin oylarına saygımız vardır. Bir partinin kadrosu ihanet içindeyse ona oy verenlerin hepsinin ihanet içinde olduğu anlamına gelmez.”

ESNEMENİN DE ASGARİ KURALLARI VARDIR

Siyasette doğru tahliller yapabilmek için sonuç yerine sebep ve gerekçelere bakılması gerektiğini ifade eden Yalçın, şunları kaydetti: “MHP bugüne kadar hiçbir şekilde sözünde durmamazlık etmemiş, ilkelerinden taviz vermemiştir. Gerçekler bir yana bırakılıp bu mu eleştirilecektir? Elbette siyasette gerektiğinde esnek davranılır ama bu, kaypaklık ve ilkesizliğe yol açmamalıdır. Esnemenin de asgari kuralları vardır. Midesi geniş, her yolu mubah sayan, her şeyi kaldıran işkembe siyaseti, MHP’nin inançlarına ve fikirlerine terstir. Hele milletimize silah doğrultmaya hazır bir güruhu muhatap almaya, MHP’nin siyaset anlayışında yer yoktur. Şimdi bekleyip göreceğiz. MHP’yi seviyesiz bir dille suçlayanların, önümüzdeki hafta başlaması beklenen koalisyon görüşmeleri sırasında ne kadar ilkeli (!) ve tutarlı davrandıklarını, seçim meydanlarında halka verdikleri sözlerde ne kadar duracaklarını, milletimizi aldatıp aldatmayacaklarına hep birlikte şahit olacağız.”
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 23:43
YORUM EKLE

banner331