MHP, Hangi İllerde Ak Parti İle İttifak Kuracak?

24 Hazran Cumhurbaşkanı ve mlletvekili genel seçimi ardından gözler yerel seçimlere çevrildi. Şu an Türkiye gündeminde 31 Mart 2019 tahinde yapılması beklenen yerel seçim var. Peki önümüzdeki yerel seçimlerde Ak Parti - MHP ittifakı hangi illerde olacak?

Siyaset 08.09.2018, 00:15 08.09.2018, 00:29
MHP, Hangi İllerde Ak Parti İle İttifak Kuracak?

Cumhurbaşkanı ve mlletvekili genel seçimi sonrasında konuşulmaya başlayan yerel seçimler Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yerel seçimler ile ilgili son çıkışıyla birlikte Türkiye'nin biricik gündemi haline geldi.

MHP MYK'sını toplayan Bahçeli ittifak ile ilgili görüşlerini şöyle anlattı; "Yerel seçimde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni tartışmaya açmak için pusuya yatmış olanlara asla fırsat verilmemeli" dedi. Olası CHP-İYİ Parti-HDP işbirliğine de atıfta bulunan MHP lideri, "Türkiye'de şer ittifakının yönettiği belediye olmamalı. 31 Mart 2019'da sadece belediye başkanı, sadece belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi veya muhtar seçilmeyecektir. Bunların üstünde ve ötesinde Türkiye'nin geleceği, Türk milletinin gelecek hedefleri belirlenecek ve bir kez daha tescil edilecektir"

30 Büyükşehirde İttifak Olacak

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, yerel seçim ve Ak Parti-MHP ittifaka ilişkin yaptığı açıklamada,"Önümüzde yerel seçimler var. Takribi olarak 7 ay sonra gidip oy kullanacağız. Milliyetçi Hareket Partisi olarak başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere Türkiye'mizde bulunan 30 büyük şehrin, seçimlerinin mevcut da seçilmiş olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin aleyhine tezahür edebilecek olan bir yapılaşmaya izin vermeyeceğiz ve bunun mücadelesini vereceğiz’ diyen Genel Başkan Yardımcsı Yıldırım, "Bunun manası nedir; FETÖ’ye, PKK’ya, PYD'ye, HADEP'e ve bunun yancılarına, bunların işbirlikçilerine, onlarla beraber hareket eden siyasi partilere, Türkiye’nin bekası konusunda taviz vermeyeceğiz. Önümüzdeki seçimlerde başta belirttiğim gibi 30 büyükşehirde Cumhur İttifakı'na gönül veren siyasi partilerden oluşan bir yerel yönetimler olması için elimizden geleni yapacağız. Niyetimiz budur, mücadelemiz budur. Niyet hayır akıbet hayırdır" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi ve Ak Parti arasında gerçekleşebilecek bir ittifak neticesinde yerel seçimlerde özellikle büyük illerde belediye başkanlıklarının terörle işbirliği içerisinde olduğu iddia edilen bazı partilerin eline geçmesi engellenmiş olacak.

Türkiye yerel seçim sathına erken girmişe benziyor. 31 Mart 2019 tarihinde yapılması planlanan Yerel seçime yönelik çalışmalara hız verildi. Bütün partiler bir taraftan başarılı olabilecekleri aday arayışlarını sürdürürken diğer taraftan çeşitli formüllerle ittifak yapabilecekleri partilerle alabildiğine trafiği yoğunlaştırıyorlar.

Ak Parti ve MHP kulislerinde ittifak ile ilgili bir formül üzerinde anlaşma gereçekleşirse Ak Parti ve MHP'nin dışında partilerin başkanlık alma gibi bir şansları dahi olmayağı değerlendirmeleri yapılıyor.

Yorumlar (0)
banner442