MHP Kadın Kollarından Basın Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kolları Koordinatörü Nevin TAŞLIÇAY “19 Kasım Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü” münasebetiyle basın açıklaması yaptı.

Siyaset 19.11.2015, 16:22 20.11.2015, 01:11
MHP Kadın Kollarından Basın Açıklaması
Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kolları Koordinatörü Nevin TAŞLIÇAY “19 Kasım Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü” münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında, 'Tüm çocuklarımıza, onları bağımsız bir birey olarak kabul ederek, haklarını öğrenen, kullanan ve savunan, şiddet ve cinsel istismardan uzak nesiller yetiştirmek ve yaşanılır bir dünyanın, daha aydınlık bir geleceğin temelini oluşturmak bizlerin görevidir.'dedi

Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kolları Koordinatörü Nevin TAŞLIÇAY'ın Basın açıklaması şöyle:

Sağlıklı, mutlu, iç dünyasında barışık ve topluma faydalı bireylere olan ihtiyacımız her geçen gün artmaktadır. Toplumda, çocuğun istismardan korunarak, geleceğe üreten bir değer olarak yetiştirilmesi gerekmektedir. 

Çocukluk dönemi, verilen değerli kazanımlarla insan gelişiminin biçimlendirildiği en önemli dönemdir.

Çocuğa yapılacak her yatırım, toplumun geleceğini oluşturan çocuklarımızın, sağlıklı gelişmesi, eğitimi, özel olarak korunup gözetilmesini en üst düzeyde sağlayarak, toplumların gelişmişlik düzeyini belirler.

Çocuğa yönelik kötü muamele veya çocuk istismarı da çocuğun hayatını pek çok açıdan olumsuz etkileyerek, ileride onarılması mümkün olmayan hasarlar bırakmaktadır.

Bu nedenle; çocuk istismarının nedenlerinin belirlenmesi, çocuk istismarını önlemeye yönelik toplumsal çalışmalarda bir arada olmaya, sorgulamaya, üretmeye, çocuğun sağlıklı kişilik gelişiminde birincil öneme sahip aile kurumunun güçlendirilmesine, çocuk ve aileyi merkeze alarak, psikolojik sosyal yönleriyle destekleyecek kurum ve hizmetlerin toplumsal sorumluluk haline gelmesine önem vermeliyiz.

Dünyada 40 milyon çocuk cinsel istismara ve şiddete uğramaktadır. 18 yaş altındaki her 4 kız çocuğundan ve her 9 erkek çocuktan biri cinsel istismara uğramaktadır. Geçtiğimiz yıl açılan davaların 18 bine ulaştığı gerçeğinden yola çıkarsak, devletin zaman geçirmeksizin önlem alması gerekmektedir.

Çocuk istismarının önüne geçebilmek için, bu suçun ailede de işlendiğini kabul etmeli, sessiz tanıklar cesaretlendirmeli ve eğitim kurumlarında çocukların farkındalıkları geliştirilmelidir.

Tüm çocuklarımıza, onları bağımsız bir birey olarak kabul ederek, haklarını öğrenen, kullanan ve savunan, şiddet ve cinsel istismardan uzak nesiller yetiştirmek ve yaşanılır bir dünyanın, daha aydınlık bir geleceğin temelini oluşturmak bizlerin görevidir.
Yorumlar (0)