MHP'li Özdağ: Suriye'deki iç savaş Türkiye'ye taşındı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, Meclis'te basın toplantısında basın toplantısı düzenledi. Özdağ, Önemli tespitlerde bulundu.

Siyaset 14.01.2016, 21:32
MHP'li Özdağ: Suriye'deki iç savaş Türkiye'ye taşındı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, 2,5 milyonluk dev göçmen dalgasının Suriye'deki iç savaşı Türkiye'ye taşıdığını iddia etti.

Özdağ, "Türkiye sadece Suruç, Diyarbakır, Ankara ve İstanbul'da gerçekleşen kitlesel kıyımlarda, Suriye iç savaşının etkisini yaşamakla kalmamakta ülkemizin değişik şehirlerinin sokaklarında Suriye iç savaşının uzantısı olan infazlar gerçekleştirilmektedir." dedi.

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Özdağ, kamuoyunun sahte bir başkanlık tartışmasıyla meşgul edilirken Türkiye'nin bir felakete doğru sürüklendiğini vurguladı. Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde PKK terör örgütünün saldırısını hatırlatan Özdağ, bu saldırının birkez daha PKK terör örgütünün arkasındaki sözde siyasetin aşağılık ve alçak karakterini ortaya koyduğunu belirtti.

PKK ve HDP' DEN SONRA AKP BAŞ SORUMLUDUR

"Güneydoğu'da saldıran kent ve dağ eşkiyalarının elleri ne kadar kanlı ise onların eylemlerini meşrulaştırma çabası içerisinde olan Kandil siyasetçilerinin de elleri o kadar kanlı." diyen Özdağ, şu ifadeleri kullandı: "Böyle bir aşağılık terör örgütüyle masaya oturan, yıllarca 'analar ağlamasın' diyerek siyaset yapanları da tarih affetmeyecek. Teröristleriyle müzakere yapan, Abdullah Öcalan ile Dolmabahçe'de açıklanan mutabakata varan AK Parti iktidarının bugün yaşanan terörün PKK ve HDP'den sonra baş sorumlusudur."

Özdağ, AK Parti iktidarının aymazlığının bedelini şimdi halk ve güvenlik güçlerinin canlarıyla ödediğini savundu.

AKADEMİSYENLERE ELEŞTİRİ

1128 akademisyenin bildirisini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sert bir şekilde eleştirdiğini dile getiren Özdağ, esasen olması gerekenin de bu olması gerektiğini kaydetti.

Hükümetin yanlış Suriye politikasını da eleştiren Özdağ, "Bu politika sonucunda güney komşumuzda yaşanan iç savaş, bu ülkeyi geri dönülmez bir parçalanma noktasına getirmiştir. Suriye'den 5 milyon insan göç ederken 10 milyonun üzerinde insan da ülke içinde yer değiştirmiştir. Türkiye'deki 2 milyon 503 bin kişilik Suriye nüfusu, Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan gibi nüfus devleri olan ülkeler için bile çok büyük bir nüfustur. 2,5 milyon göçmen, mülteci, misafir kabul edilebilir değildir." diye konuştu.

2,5 milyonluk dev göçmen dalgasının Suriye iç savaşını da Türkiye'ye taşıdığını anlatan MHP Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, "Türkiye sadece Suruç, Diyarbakır, Ankara ve İstanbul'da gerçekleşen kitlesel kıyımlarda, Suriye iç savaşının etkisini yaşamakla kalmamakta, ülkemizin değişik şehirlerinin sokaklarında Suriye iç savaşının uzantısı olan infazlar gerçekleştirilmektedir. Suriyeli misafirlerin durumuna Allah kimseyi düşürmesin." dedi.

SURİYE POLİTİKASI AKIL DIŞI ÇİZGİDE DEVAM EDİYOR

AK Parti hükümetinin yapması gerekenin, Suriye'de biran önce barışın sağlanmasının koşullarına katkıda bulunmak iken gerçekleşmesi mümkün olmayan ancak Suriye iç savaşını uzatan Esad'ı devirme politikasının hala devam ettiğini belirten Özdağ, bu politikanın bedeleni de Türkiye'nin ödediğini söyledi. Suriyelilere çalışma izni verilmesine de değinen Özdağ, işsizlik oranının yüzde 10.3 olduğu Türkiye'de Suriyelilere çalışma izni verilmesinin kendi işsizlerini ebediyen işsizliğe mahkum etmek olduğunu savundu. Bundan sonra işsizlerin iş bulma imkanlarını tamamen ortadan kaldıracağını ileri süren Özdağ, bu adımı Suriyelilere yurttaşlık hakkının verilmesi adımının izleyeceğini iddia etti. AK Parti'nin Suriyelileri yeni oy deposu olarak gördüğünü belirten Özdağ, Türkiye'ye oluşturacağı güvenlik sorunlarına rağmen yurttaşlık alt yapısının oluşturulmaya çalışıldığını kaydetti. Özdağ, Suriye politikasının akıl dışı bir çizgide devam ettiğini söyledi.
Yorumlar (0)