MHP Mecliste neler kaybetti?

1 Kasım seçimlerinden 4. parti olarak çıkan MHP, 26. Dönem Parlamentosu'nda bir çok şeyi kaybetti.

Siyaset 04.11.2015, 10:22
MHP Mecliste neler kaybetti?
1 Kasım seçimlerini kazanan milletvekilleri 17 Kasım Salı  günü yemin edecek. TBMM Başkanı seçimi ve Başkanlık Divanı oluşumunun 23 Kasım Salı günü yapılacağı tahmin ediliyor.  

Seçim sonuçlarına göre Meclis'te yine 4 partili bir yapı oluşturdu.  CHP, anamuhalefet partisi olma durumunu korurken, HDP üçüncü, MHP ise dördüncü parti oldu. Bu durum, Başkanlık Divanı ve komisyonlardaki üye dağılımından Genel Kurul'daki oturma düzenine kadar yansıyacak. 

TBMM Başkanlık Divanı'nda AKP'ye iki, CHP ve HDP'ye birer Meclis  Başkanvekilliği düşecek.

MHP'nin bu dönem Meclis Başkanvekili olmayacak.

Başkanlık Divanı'nın kaç kişiden oluşacağının belirlenmesinin ardından, idare amiri ve katip üye dağılımı da yapılacak. Başkanlık Divanı için siyasi partiler, temsilleri oranında Başkanlık Divanı üyesi belirleyerek Başkanlığa bildirecek.  

Partilerin belirlediği bu adaylar, daha sonra Genel Kurul'un onayına sunulacak.    Komisyonlarda partilere düşen üye sayısı da Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı'nca belirlenerek gruplara bildirilecek.

Grupların, komisyon üyelikleri  için belirledikleri isimlerin Genel Kurul'da okunmasıyla Meclis yasama  çalışmalarına başlayabilecek. 

AKP'de grup başkanvekili sayısı yine 5 oluyor.  

Gruplar, yemin töreninin ardından yapılacak grup toplantılarında grup  başkanvekilliği, grup yönetimi, denetimi ve disiplin kurulları için seçim yapacak. 


Yorumlar (0)
parçalı bulutlu