MHP Milletvekili Enginyurt, Böyle Bir Af Olmayacaktır

MHP'li Cemal Enginyurt, ceza infaz yasası düzenlemesini eleştiren HDP milletvekillerine, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde bugün PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği, 5 sevilin şehit olduğu saldırı üzerinden cevap verdi. Enginyurt; "Türk Milliyetçileri olarak, HDP ve killerinin saldırılarına karşı "cevabımızı en ağır şekilde verdik." dedi.

Siyaset 08.04.2020, 19:52 08.04.2020, 22:03
MHP Milletvekili Enginyurt, Böyle Bir Af Olmayacaktır

Milliyetçi Hareket Partisi Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt,TBMM Genel kurulunda HDP'lilerle arasında çıkan tartışmada, "İnfaz yasası görüşülürken, Kulp da şehit olan Kürt kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Pkk’lı katillerin affını kimse bu meclisten beklemesin. Böyle bir af olmayacaktır. Türk Milliyetçileri olarak, hdp vekillerinin saldırılarına karşı cevabımızı en ağır şekilde verdik." dedi.

Enginyurt, Diyarbakır'da PKK'lılar tarafından kurulan pusu ile 5 sivil vatandaşın şehit edilmesine ilişkin Genel Kurul'da yaptığı konuşmada HDP'lilerin tepkisiyle karşılaştı. Enginyurt, Türk milleti bilsin; Milliyetçi Hareket Partisi, Ülkücüler, Türk milliyetçileri bu Meclis'te olduğu müddetçe, bu Meclis'ten PKK'ya eşit infazdan yararlanmak değil, en ufak bir acıma duygusu geçmeyecektir. Bu Meclis'te hiç kimsenin, kanlı katil terör örgütünü savunma hakkı yoktur. Kanlı terör örgütü PKK'yı savunanlar Kandil'e gitsinler,"dedi.

"Şerefsiz, kancık pkk’lı katillerin affını kimse bu meclisten beklemesin "

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, ceza infaz yasası düzenlemesini eleştiren HDP milletvekillerine, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde bugün PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği, 5 sevilin şehit olduğu saldırı üzerinden cevap vererek, "5 Kürt vatandaşı, Diyarbakır'da bir pusuda hayatlarını kaybetti. Hiç kimse PKK'lı hainlerin affını bu Meclis'ten beklemesin. Terör sevicileri lanetliyorum" dedi.

TBMM'de HDP'liler, "Sayın Başkan; bize terörist diyor" diyerek, Enginyurt'a tepki gösterdi. Enginyurt ile MHP'liler arasında tartışma çıktı. Diğer milletvekillerinin de dahil olmasıyla tartışma büyüdü. HDP'lilerin üzerine yürümek isteyen Enginyurt'u, diğer milletvekilleri engelledi. 

Milletvekili Cemal Enginyurt konuşmasında;  "Şerefsiz, kancık pkk’lı katillerin affını kimse bu meclisten beklemesin Türk Milliyetçileri böylesi bir af çıkmasına müsade etmeyecektir."

AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

AF YASASI TASLAĞINDA YER ALAN MADDELER NEDİR?

Cezaevlerinde geçirilmesi gereken süre kısalacak. Koşullu salıverilme oranı yüzde 50 olarak uygulanacak.

Kasten öldürme suçunda üçte iki, terör ve örgütlü suçlarda dörtte üçlük oran korunacak. Mükerrer suçlar, cinsel suçlar ve uyuşturucu ticareti suçları bakımından dörtte üçlük koşullu salıverilme oranı üçte ikiye inecek.

Her hükümlü, cezasının en az yüzde 40’ı kadar süre cezaevinde kalacak.

Geçici bir düzenlemeyle belirli bir tarihten önce işlenen terör, kasten öldürme ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç tüm suçlarda denetimli serbestlik süresi 3 yıla çıkacak.

Terör, kasten öldürme, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç olmak üzere 0-6 yaş grubu çocuğu bulunan kadınlarla, 70 yaşını bitirmiş hükümlüler hakkındaki 2 yıllık denetimli serbestlik süresi 4 yıla çıkarılacak.

Ağır hastalık, engeli bulunan 65 yaş üstü hükümlüler, koşullu salıverilecek.

Belirli bir tarihten önce suç işleyen çocuk hükümlülerin 18 yaşını dolduruncaya kadar infaz kurumunda geçirdikleri 1 gün, 3 gün olarak kabul edilecek.

Kadın, çocuk ve 65 yaş üstü erkekler 1 yıla; 70 yaşını bitirmiş kişiler 2 yıla; 75 yaşını bitirmiş olanlar 4 yıla kadar cezalarını konutlarında çekecek.

5 yıl veya daha az süreli hapis cezası alanlardan ağır hastalığı ve engeli bulunanlar ile yeni doğum yapan ve toplam 3 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan kadınlar da cezalarını konutlarında çekebilecek.

‘İyi hâl’ İdare ve Gözlem Kurulu tarafından 6 ayda yapılan değerlendirme ile belirlenecek.

10 yıl ve daha fazla hapse mahkum olanlarla terör, örgüt, kasten öldürme, cinsel dokunulmazlığa karşı suç işleme ve uyuşturucu imal ve ticaretinden mahkum olanları açık cezaevine ayırmaya, İdare ve Gözlem Kurulu karar verecek. Yeni doğum yapan kadınların cezası 6 ay yerine 1,5 yıl ertelenebilecek.

Hükümlüler, kamu kurumlarının iş alanlarında geceleyin bu kurumlar tarafından barındırılmak koşuluyla çalıştıracak.

AF KANUNUYLA İLGİLİ KULİS

Ceza indirim yasasıyla ilgili bazı kulesler şöyle; Açık ceza evlerinde bulunan tüm'mahkumların bulundukları kurumlardan çıkışları için gerekli prosedürler yapılmış ve hazır olarak bekliyor. Meclisten çıkacak karara göre açık ceza evlerini hızlı bir şekilde boşaltarak bu kurumların kontenjan ve kapasitelerine eş değer sayıda kapalıda yatan mahkumlar arasından şartları uyanları açık ceza evlerine ivedilikle nakil yapılacak. kapalı ceza evlerini rahatlatma amacı düşünülüyor.  

Yorumlar (0)