MHP ve HDP arasında 'Kürdistan' tartışması

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun 43. birleşimi saat 14.00'te yoklama ile açıldı.

Siyaset 15.01.2015, 18:48 15.01.2015, 18:53
MHP ve HDP arasında 'Kürdistan' tartışması

 Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun 43. birleşimi saat 14.00'te yoklama ile açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Meral Akşener yönetiyor. Milli Mayın Faaliyet Merkezi Kurulmasına İlişkin Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülüyor. Görüşmeler sırasında, MHP milletvekilleri ile HDP'liler arasında 'Kürdistan' tartışması yaşandı. Genel Kurul'da görüşmelere verilen arada, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ile HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, birbirlerinin üzerine yürüdü.

Tasarı üzerine söz alan HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, konuşmasında sık sık 'Kürdistan' ifadesini kullandı. Türkiye'de toprağa 1 milyondan fazla mayın döşendiğini dile getiren Zenderlioğlu, "Kürdistan bölgesinde bulunan güvenlik tesislerinin etrafına 39 bin mayın döşenmiştir." ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanvekili Meral Akşener ise Zenderlioğlu'nun konuşmasını tamamlamasının ardından, Genel Kurul'da söz alan her milletvekilinin yemin ettiği Anayasa'nın 81. maddesine sadakat sorumluluğunu hatırlatmak istediğini söyledi. Akşener, "Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir bölgesini başka bir devletle ifade edecek şekilde adlandırmanın milletvekili yemini ile bağdaşmayacağını düşünüyorum. Bu hassasiyetimi Genel Kurul ile paylaşmak istedim." dedi.

Söz alan MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu da Zenderlioğlu'nun kullandığı ifadenin tutanaklara girmesini kabul edemeyeceklerini vurguladı. Bunun üzerine Zenderlioğlu, "Bir coğrafyanın adını illa senin istediğine göre mi kullanacağız? Bu coğrafyanın adı bu. Bunu Atatürk de kullanmıştır; İran sınırına gelirken diyor ki 'burası neresi? Diyorlar ki 'burası Kürdistan." karşılığını verdi. 

Anayasa'nın 81. maddesinin açık olduğunu anlatan Akşener, "Ben de başta olmak üzere TBMM'nin her bir üyesi, üzerine yemin ettiğimiz Anayasa'ya uymak zorundayız. Türkiye'nin coğrafi bölgelere ayrılırken, böyle bir isimlendirme hukuki olarak yapılmamış. Dolayısıyla ona, bu çatının altında uymak zorundayız. Benim de görevim bunu size hatırlatmak." şeklinde konuştu. 

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfu Türkkan, "TBMM'de bulunan bir milletvekili olarak böyle bir aymazlığı asla ve kat'a kabul etmediğimi ifade etmek istiyorum. Buna sessiz kalan güruhu da lanetliyorum. Bu lanet olası tavrı lanetliyorum." dedi. 


Tartışma, MHP ve HDP'liler arasında uzayınca Akşener oturuma ara verdi. Verilen arada tartışma daha fazla büyüdü. MHP'li Türkkan, HDP'li İdris Baluken'in üzerine yürüdü. Baluken karşılık vermek isteyince CHP'liler araya girdi. Tartışmanın kavgaya dönüşmesini, CHP'li ve AK Parti'li milletvekilleri önledi. 

HDP'lilere 'Meydanı boş buldunuz' diye bağıran Türkkan, yanına gelen AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı'ya da "Gerçekten size yazıklar olsun." diyerek tepki gösterdi. HDP'li milletvekilleri ise Türkkan'a, "Söylemimizi sizin isteğinize göre belirleyecek değiliz." karşılığını verdiler. 

Verilen aranın ardından grup başkanvekilleri söz aldı. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Anadolu ve Mezopotamya topraklarında Kürdistan realitesi vardır. Bunu telaffuz etmek ülkeyi bölmek değil, ülkenin tarihiyle bütünleşmesine yol açacak bir yaklaşımdır." ifadelerini kullandı."

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise her üyenin kendi görüşlerini açıklama hakkına sahip olduğunu belirterek, "Ama görüşlerinin tahakkümünü kuramaz. Lütfü Bey grubumuza dönerek 'yuh' kelimesini kullandı. 'Anlamına bilseydi böyle saygıdeğer bir beyefendi olarak kullanmazdı' diyerek cevap verme gereği görmüyorum." diye konuştu. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da "CHP olarak biz aynı bayrak altında tek devlet çatısında, barış içinde yaşama arzu ve irademizi beyan ve teyit ederiz." şeklinde konuştu. 

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu ise "Tarihte Anadolu'da hiçbir zaman Kürdistan olmamıştır. Hangi haritayı getirirlerse getirsinler. Anadolu'da sadece 1847'de Kürdistan eyaleti kurulmuş, sonra da ortadan kaldırılmıştır. Dolayısıyla Kürdistan, Anadolu coğrafyasında değildir; İran ve Irak sınırlarındadır. İddialarda bulunanlar kaynaklarını göstersinler. Siyaseten bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Meclis kürsüsünde herkes, Anayasa üzerine yemin etmiştir. Anayasa'da olmayan bir şeyi dile getirmek yemine sadık kalmamak demektir." diye ifade etti. 

Yorumlar (0)