Alexa
banner314

MHP'DEN BDP'YE TEPKİ!

Anayasa Uzlaşma Komisyonu dünkü toplantısında yine gerginlik yaşandı. 'Eşitlik', 'Çocuk Hakları' maddelerinin konuşulduğu toplantıya asimilasyon tartışmaları damgasını vurdu.

MHP'DEN BDP'YE TEPKİ!
banner327

 MHP'li üyeler "Hepimiz bir milletiz, bunlar bir oyundur. Türkiye Devleti hiçbir zaman asimilasyon uygulamamıştır" deyince BDP'li Bengi Yıldız tepki gösterdi.

Yıldız, MHP’lilere, “Asimilasyon uygulandığına dair ben size çuval dolusu belge getiririm” dedi. Cumhuriyet döneminde çıkarılan yasaları tek tek saydı ve “Bütün bunlar Kürtlerin toplu olarak değil 3’er, 5’er kişi halinde bölgelerinden gönderilmelerini öngörür. Toplu bir göç bile yoktur. İsyana katılmamış Kürtlere bile bu yasalar uygulanmıştır. Hangi Kürde sorsanız;  Kürtçe yasağından dolayı ilkokulda dayak yemiştir” deyince MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk tepki gösterdi.

"Etnik köken ve ana dile karşıyız" diyen Öztürk Asıl Türkler asimile ediliyor. Bölgedeki Türkler asimile oluyor. Allahtan utanın. Utanın. Asimilasyon olsaydı; bugün siz bizim karşımızda oturuyor olmazdınız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2013, 15:29
YORUM EKLE

banner307

banner325