MHP'den Yerel Seçimlere Profesyonel Hazırlık

2019 yılının Mart ayında yapılması öngörülen yerel seçimler yaklaşırken Partilerde çalışmalarına hız verdi. MHP, Kızılcahamam'da milletvekilleri ve teşkilat yöneticileri ile kampa girerek seçimlere yönelik strateji oluşturmaya ve kitapçıklarla sahada davranış kurallarını anlattı.

Siyaset 01.10.2018, 11:07 01.10.2018, 12:56
MHP'den Yerel Seçimlere Profesyonel Hazırlık

Milliyetçi Hareket Partisi Kızılcahamam'da yerel seçim stratejisini belirlemek için düzenlenen kampta milletvekilleri ve teşkilat yöneticileriyle özellikle yerel seçimlere yönelik çok önemli toplantılar yaparak, Sahada çalışacak Başkan, milletvekili, Başkan yardımcıları ve teşkilat yöneticilerine, siçimlerde iletişim süreci,açık hava toplantıları, halkın önündeki tavır ve davranışlar, yüzyüze görüşmeler, ev ziyaretleri, seçim iletişim merkezi, medya iletişim gibi bir takım konuların seçim sürecinde nasıl yönetileceği ve olacağı konuşulduğu gibi kitapçıklarla da destek verildi.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin bu zamana kadarki siyasi tarihinde seçim yönetimindeki inceliklere hiç bu kadar önem vermediği ve profesyonel bir davranış sergilemediği kulislerde de konuşuluyor. 2019 mahalli seçimlerinde MHP'nin daha profesyonel davranacağı ve adaylar ve teşkilat mensuplarıyla da bunu farkettireceği konuşuluyor.

MHP'nin hazırladığı ve Kızılcahamam'da yöneticilere dağıttığı; Kitapçıkta, öncelikle adaylara kampanya bütünlüğüne riayet etmeleri, bölgeye ait geçmiş seçim sonuçlarını incelemeleri, toplumun her kesimine yönelik mesaj vermeleri, söylemlerde dezavantajlı kesimlere yönelmeleri, ekiplerine MHP rozeti taktırmaları, sosyal medyayı önemsemeleri, telefonu kendilerinin açmaları, herkesi ve her yeri ziyaret etmeleri, zaman planlamasına uymaları öneriliyor.

Kitapçıkta, "Ne çok kötü bir araba ile fakirlik edebiyatı yapılmalı ne de pahalı bir araba ile hava atıyormuş görüntüsü verilmeli. Orta sınıf bir araç ile seyahat yapılmalıdır." denilmektedir.

Özellikle  MHP adaylarında en çok görülen eksikliğe dikkat çekiliyor; "herkesle tokalaşmaları, ikramları tatmaları, tekdüze ses tonuyla konuşmamaları, ezan okunurken ara vermeleri, konuşmalarda genel başkandan alıntı yapmaları önerilerinin de yer aldığı kitapçıkta, "İktidarı eleştirirken hakaret etmeyin. Yerin, ölçüyü kaçırmayın." 

Milliyetçi Hareket Partisi'nin hazırladığı ve Kızılcahamam'da sunduğu Kitapçıkta yer alan başlıkların profesyonel bir bakış olduğu konuşuluyor.

 • "Tıraşsız halkın önüne çıkmayın"
 • Tutulamayacak vaatlerin verilmemesi gerektiğinin de vurgulandığı kitapçıkta, diğer bazı öneriler de şu şekilde sıralanıyor:
 • "Gençlere ve çocuklara hediye verin.
 •  İtirazları, eleştirileri dinleyin, soruları not edin, seçmenle asla tartışmaya girmeyin.
 • Herkesle mutlaka tokalaşın. Tokalaşırken gözlerinin içine bakmayı ve elini sıkıca tutmayı ihmal etmeyin. Hanımlarla tokalaşırken onların el uzatmalarını bekleyin. Uzatırlarsa mutlaka kibarca tokalaşın.
 • Koyu renk takım elbise ve gömlek giymeyin, beyaz ya da açık renk gömlek giyin. Beyaz güvenin ve masumiyetin rengidir. Traşsız halkın önüne çıkmayın.
 • Pazar günleri kravat takmayın, seçmen sizi hep resmi görmesin.
 • Seçim süreci boyunca en az 5, 10 toplantıya eşinizle katılın.
 • Profesyonellerle çalışın, klasik tanıtım yöntemlerinin etkisinde kalmayın, teknolojiden yararlanın. Farklılığınızı ortaya koyacak mesajlar hazırlayın.
 • Gazetelerin bölgesel eklerine önem verin, reklamdan çok haber olmaya çalışın.
 • Yörede yaşanan sorunları görsel malzeme haline getirin, yerel ve ulusal basınla iyi ilişkiler kurun, bizden onlardan ayrımı yapmayın.
 •  Basını, basın mensuplarını ağır eleştirmekten kaçının sitemlerinizi yumuşak bir dilde ifade eden özellikle korkutma vs. söylemlerden kaçının."
 •  "Gerektiğinde vitamin takviyesi alın"

Kitapçıkta, adaylara öneriler:

"Ne kadar işiniz olursa olsun uykuya zaman ayırın, kendinize dinlenme fırsatları yaratın. Uykusuzluk ve yorgunluk gerilimi ve agresifliği artırır. Gerektiğinde vitamin takviyesi alın. Her gün 30 dakika yalnız bir odada hayal kurun, çalışmalarınıza sonra devam edin. İkramlarda da, yasemin gibi bitki çaylarını tercih edin. Sigara kullanıyorsanız kapalı alanlarda sigara içmeyin. Seçmene sigara bağımlısı olduğunuzu göstermeyin."

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kızılcahamam'daki daha sonraki oturumlarında da milletvekillerinden, MYK ve MDk üyelerinden özellikle rica ederek, bölgelerindeki en uygun belediye başkan adaylarını bulmaları ve kendileriyle paylaşmalarını söyledi.Bahçeli, adayların merkez yoklaması şeklinde olacağını söyleyerek, Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız eşgüdüm halinde sorumlu olacaklarını belirtti.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin  belediye başkan adaylarında da aranan temel kriterleri özet geçen Devlet Bahçeli, Yusuf Has Hacib'in sözlerinden de esinlenerek şöyle konuştu:

"Paylaşmak ve duyurmak istiyorum: Ne der işit şimdi alçakgönüllü kişi, sınayıp yükselerek eline almış il işini. Akıl gerek seçmeye kişiyi, bilgi gerek yapmaya işini. Güler yüzlü, tatlı dilli, alçakgönüllü olmalı; bütün davranışları bunlara uygun olmalı. Gönlünü açık tutmalı, hem eli açık olmalı; içtenliği de bunlara yaraşır olmalı. Her türlü erdemi tam olarak bilmeli, yararsız, olmayacak şeylerden uzak durmalı. Yüzünü gören bakınca sevmeli, ili, halkı ona bakıp güvenmeli. Olgunluk istersen pişirmelisin sözü; dürüstlük istersen doğru tut özünü. Davranışın doğru olsun, gözet kendini; gönlünü, dilini doğru tut, uzatma sözünü. Asıl yüzlü, iri sözlü, kaba tavırlı ve kibirli; insan yerilir ve yoluna girmez işleri. Küstahlık, acelecilik, kolayca gururlanmak uzaklaştırır kendisinden herkesi." 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)