MHP'li Ayhan, AKP yönetimi yolun sonuna doğru gelmiştir

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, "Parlamentoda önemli sayısal desteği olan ve önemli halk desteğinin hala arkasında olduğunu iddia eden beceriksiz AKP yönetimi yolun sonuna doğru gelmiştir" dedi.

Siyaset 20.09.2013, 00:12 20.09.2013, 00:27
MHP'li Ayhan, AKP yönetimi yolun sonuna doğru gelmiştir

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, "Parlamentoda önemli sayısal desteği olan ve önemli halk desteğinin hala arkasında olduğunu iddia eden beceriksiz AKP yönetimi yolun sonuna doğru gelmiştir" dedi.

Ayhan, partisinin Denizli İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Mısır ve Suriye'deki gelişmelerin, "AK Parti'nin yeni jeo-stratejisini tehdit ettiğini, bu gelişmelerin AKP'nin vaciplerini engellediğinin" belirtildiğini dile getiren Ayhan, şöyle konuştu:

 "Bu gelişmelerin AKP açısından üzüntü verici olduğu da ifade ediliyor. Ancak AKP, farzlarının ne olduğunu belirtmiyor. AKP'nin farzı ne pahasına olursa olsun, bizim deyişimizle ihanet sürecini nihayetlendirmedir. AKP ve yandaşları, bazılarının niyetinin ülkeyi içinden çıkılmaz hale getirmek olduğunu söylüyor. Ülke zaten içinden çıkılmaz bir hale gelmiştir. Zaten ülkeyi içinden çıkmaz hale getirenlerin, AKP'nin bile, ahbap çavuşu PKK tarafından tehdit edildiği unutulmamalıdır."

AK Parti'nin, demokrasi paketiyle süreç arkadaşlarının taleplerini yerine getirmekle zevk alabileceğini ileri süren Ayhan, "Fakat onların tatmin olup olmayacakları AKP'nin verebileceklerinin derecesi ile ilişkilidir. Öcalan, AKP hükümeti ile temas istiyor. Doğrudan temas istediği kim? Başbakan mı? Beşir Atalay mı? Yoksa başdanışman Akdoğan mı?" dedi.

"Milli eğitim içinden çıkılmaz hale getirildi"


Ayhan, hükümetin milli eğitimi içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini savundu. Eğitimde yapılan yanlışların birçok sorunu beraberinde getirdiğini ifade eden Ayhan, bir milyona yakın çalışanı ve milyonlarca öğrencisi bulunan Bakanlığının AK Parti tarafından partiler üstü bir eğitim politikası ile yönetmelik yerine sürekli değişen politikalarla, değişmeyen kadrolaşma ve yandaş kayırma anlayışıyla yönetildiğini ileri sürdü.

AK Parti hükümetinde, 5 kez Milli Eğitim Bakanının değiştiğini kaydeden Ayhan, "Fakat bu partizanca tutum ve anlayış hiç değişmemiştir. Yaşanan sorunlar azalmak yerine daha da katmerleşerek artmaya devam etmiştir. Akıl ve mantık süzgecinden geçirilmeyen ve alınan pedogojik gerekçelere dayanmayan yeni eğitim sistemi kararı bir sürü yanlışın da tetikleyicisi olmuştur" ifadelerini kullandı.

Ayhan, büyüyen Türk ekonomisinde işsizlik oranının yüzde 1 arttığını savundu. Tarım dışı işsizlik oranının aynı oranda arttığını dile getiren Ayhan, şunları kaydetti:

"Kırsal kesimde tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11,5'lere yükselmiştir. Kentlerde her 5 gençten 1'i işsizdir. Kadınlarda çalışanların yüzde 40'ı tarım sektöründe çalışmaktadır. Tarımda çalışanların yüzde 84'ü kayıt dışıdır. Kadınlarda bu oran yüzde 95'lere yükseliyor. Böyle bir oranla kayıt dışılık nasıl önlenmiş oluyor? Büyüme var diyoruz, ithalat artıyor, cari işlem açığı artıyor. Nasıl büyüme olduğu anlaşılıyor?

Özel sektör yatırımları ilk altı ayda yaklaşık yüzde 5 azalmıştır. İnşaat sektörü aynı dönemde yüzde dokuz azalmıştır. Büyümenin sürdürebilir olması için sonsuz dış kaynak mümkün değildir. Dış açık, izah edilemeyen gelirler ile rezervlerden finanse edilir olmuştur. Öte yandan çifti perişandır, hayvancılıkta et ithalatı üreticiyi perişan etmek üzeredir. Parlamentoda önemli sayısal desteği olan ve önemli halk desteğinin hala arkasında olduğunu iddia eden beceriksiz AKP yönetimi yolun sonuna doğru gelmiştir. Ömrü ihanet sürecini tamamlamaya yetmeyecektir."

Yorumlar (0)