MHP'li Kalaycı; 4/C'lileri Niye Mağdur Ediyorsunuz?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI, 4/C’li, vekil ve geçici statüdeki kamu çalışanları ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Siyaset 03.03.2016, 11:01 03.03.2016, 14:49
MHP'li Kalaycı; 4/C'lileri Niye Mağdur Ediyorsunuz?
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI, 4/C’li, vekil ve geçici statüdeki kamu çalışanları ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, 4/C’li çalışanların mağdur edildiğini söyledi.

4/C’LİLERİ NİYE MAĞDUR EDİYORSUNUZ?

657 sayılı Kanunun, bir yıldan az süreli veya mevsimsel hizmetler için geçici personel istihdamını öngören 4/C maddesi amacı dışında kullanıldığını belirten Kalaycı;. 4/C'lilerin çalıştıkları hizmetler süreklilik arz eden kamu görevleridir. Öyle ki "geçici" diye tanımlanmakla birlikte, uzun yıllar çalıştırıldıkları ve buradan emekli oldukları yaşanan bir gerçektir. O nedenle, mevcut uygulama kanunun lafzına ve ruhuna aykırıdır.'dedi.

Yıllardır kadro verilmeyen, mağdur edilen 4/C'lilerin bu yıl bir darbe daha yediğini söyleyen Kalaycı; 'daha önce mahkeme kararıyla 550 lira ek ödeme alan 4/C'li personelin ek ödeme miktarı, toplu sözleşmeyle net 115 liraya düşürülmüştür. Ey AKP, ey Çalışma Bakanı; 4/C'lileri örgüt, çete ya da paralel yapı olarak mı görüyorsunuz? 4/C'lilerle niye uğraşıyorsunuz, niye haklarını çalıyorsunuz?'dedi.

4/C'liler aynı işi yapan emsallerinin aldığı mali ve sosyal haklara mutlaka kavuşturulması gerektiğinin altını çizdi.

MEMURLUK YAPAN İŞÇİLER, MEMUR KADROSUNA ATANMALI

Yine, başta belediyelerde olmak üzere, kamuda memur görevlerinde çalıştırılan üniversite mezunu işçilerin; mimar, mühendis, tekniker olarak işçi kadrosunda çalışan teknik personelin memur kadrolarına atanma talepleri bugüne kadar dikkate aalınmadığını ifade eden Kalaycı, yaptıkları görev itibarıyla mutlaka memur kadrolarına atanmaları gerektiğini söyledi.

GEÇİCİ VEYA MEVSİMLİK İŞÇİLER DE KADRO BEKLİYOR

Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı: 2007 seçimleri arifesinde geçici işçilere kadro verilmiştir. Ama başta şeker fabrikalarında olmak üzere, yıllardır geçici veya mevsimlik işçi olarak çalışanlar kadroya alınmamıştır. Dönemin Başbakanı "Bu kardeşlerimizin sorununu çözmek inşallah yine bizlere nasip olur." demişti ancak dokuz yıldır sorun çözülmemiş, hiç oralı olunmamıştır.'dedi.

Geçici ve mevsimlik çalışanların emekli olamama sorunları da bulunduğunu ifade eden Kalaycı: Emeklilikte aranan prim gün sayısını tamamlayabilmeleri için ömürleri yetmemektedir. Yılda 4 ay çalışmayla emekli olunabilmesi için en az 60 yıl, yılda 5 ay 29 gün çalışmayla da 50 yıl çalışmak gerekmektedir. Bu soruna mutlaka çözüm bulunmalıdır.'dedi.

AYRIMCI VE ADALETSİZ UYGULAMALARA SON VERİLMELİ

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Kalaycı: 'Kamu çalışanları arasında mağduriyet yaşamayan neredeyse yoktur. Vekil imam, vekil müezzin, fahri Kur'an kursu öğreticileriyle vekil ebe hemşireleri, aile sağlığı çalışanlarını, usta öğreticileri kadroya geçirmeyen AKP'dir. Öğretmen ihtiyacı kadar kadro ihdas etmeyen, atamayı bekleyen öğretmen adaylarını bunalıma sokan AKP'dir. MHP’nin bu konulardaki kanun tekliflerini gündeme almayan, önergelerini reddeden yine AKP'dir. Kamu çalışanları arasındaki ayrımcı ve adaletsiz uygulamalara ne zaman son vereceksiniz? Yaşanan mağduriyetler vicdanınızı hiç mi rahatsız etmiyor? Kamuda sözleşmeli, geçici, vekil, fahri statüde personel çalıştırılması son bulmalıdır.' diye ifade etti.

KAMU İŞÇİLERİ DE BAŞKA KURUMA NAKLEN ATANABİLMELİ

Kamu işçilerinin eş durumu veya sağlık sebepleri ya da başkaca nedenlerle bir kamu kuruluşundan diğerine naklen atanma ihtiyaçlarının doğduğuna da dikkat çeken Kalaycı: 'Ancak, diğer kamu çalışanları gibi, başka kurum ve kuruluşlara naklen atanamamaktadır. Bu durum kamu çalışanları arasında eşitsizliğe yol açmaktadır. Kamu işçilerinin de başka kurumlara naklen atanabilme konusundaki sorunlarına mutlaka çözüm bulunmalıdır.'dedi.

Yorumlar (0)