Alexa

MHP'li Oğan'dan Gündemle ilgili soru önergesi

Sinan OĞAN’dan Berkin ELVAN, Burakcan KARAMANOĞLU ve Şehit Polis Memurumuz Ahmet KÜÇÜKTAĞ ile İlgili Ders Niteliğinde Soru Önergeleri...

MHP'li Oğan'dan Gündemle ilgili soru önergesi
banner327

 Sinan OĞAN’dan Berkin ELVAN, Burakcan KARAMANOĞLU ve Şehit Polis Memurumuz Ahmet KÜÇÜKTAĞ ile İlgili Ders Niteliğinde Soru Önergeleri

 
Milliyetçi Hareket Partisi Iğdır Milletvekili Dr. Sinan OĞAN, yazılı soru önergeleriyle Berkin ELVAN’ın, Burakcan KARAMANOĞLU’nun ve şehit edilen polisimiz Ahmet KÜÇÜKTAĞ’ın ölümlerini meclis gündemine taşıdı ve İçişleri Bakanı Efkan ALA ile Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’a son derece kritik sorular yöneltti. Toplumsal gerginliğin arttığı şu günlerde OĞAN’ın bu üç vatandaşımız için aynı anda verdiği önergeler, siyasi boyutunun yanında toplumsal bir mesaj niteliği de taşıyor.
 
Berkin ELVAN ile ilgili soru önergesinde faillerin hala neden bulunmadığını gündeme getiren OĞAN, Başbakan ERDOĞAN’ın olaylar karşısındaki tavrını da eleştirdi. “Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından eylemciler üzerinde aşırı güç kullanımı ve eylemlerle ilgili olarak yapılan açıklamada ‘Polise emri ben verdim’ diyerek yaşanan olayların daha vahim bir boyut kazanmasına sebep olmuştur. Başbakan ERDOĞAN’ın söz konusu ölümle ilgili olarak, henüz herhangi bir açıklama yapmaması ise, devlet eliyle toplumun kutuplaştırılmasına ilişkin kuşkuları artırmaktadır.” ifadelerini vurguladığı önergede OĞAN, faillerin neden yakalanmadığını sordu ve olayın yaşandığı gün olay yerinde görev yapan polislerin listesini istedi. Kamera kayıtlarının incelenip incelenmediğini öğrenmek isteyen OĞAN, ERDOĞAN’a da “Başbakanlık makamında oturan bir devlet yetkilisi olarak ülkemizde böylesine yankı bulmuş bir olay hakkında herhangi bir açıklama yapmamanızın sebebi nedir?” diye sordu.
 
OĞAN ayrıca, Burakcan KARAMANOĞLU’nun da öldürülmesini gündeme taşıdı ve failinin bulunmasını istedi. Başbakanın ayrımcı sözlerinin gün geçtikçe arttığını belirten OĞAN, ayrıca Burak’ın öldürüldüğü esnada elektriklerin kesilmiş olduğunu gündeme getirdi. AKP İstanbul İl Başkanı Aziz BABUŞÇU’nun olay yerinde polislerin olmadığı ile ilgili ifadelerini de gündeme taşıyan OĞAN, “Olayın gerçekleştiği esnada söz konusu yerde Bakanlığınız tarafından görevlendirilen polis bulunmakta mıdır? Eğer yoksa, Okmeydanı gibi olayların çıktığı kritik bir muhitte neden herhangi bir polis görevlendirilmemiştir?” diye sordu.
 
OĞAN, iktidara ders niteliğinde bir diğer soru önergesini ise Tunceli’deki şehit polis Ahmet KÜÇÜKTAĞ hakkında verdi. “Henüz 8 aylık evli olan Ahmet KÜÇÜKTAĞ’ın şehit olması tüm milletimizi üzüntüye boğmuştur. Ülke genelindeki olaylarda polislerimiz ile vatandaşlarımız arasında bir gerilim yaratılmaya çalışılmakta ve bu durum gittikçe endişe veren bir hal almaktadır.” diyen OĞAN kalp krizi geçiren KÜÇÜKTAĞ’ın ölümünde biber gazının etkisinin olup olmadığını sordu. “Görevini yaparken şehit olan Ahmet KÜÇÜKTAĞ’ın daha önce kalp rahatsızlığının olduğuna ilişkin herhangi bir bulgu tarafınıza ulaşmış mıdır? Eğer, böyle bir rahatsızlık Bakanlığınız personeli tarafından bilinmekteyse, orada görevlendirilmesi sizce doğru mudur? Söz konusu olayda ihmal var mıdır?” soruları da OĞAN’ın önergesinde yer alıyor.
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 23:26
YORUM EKLE