Yandex Metrika

MHP'li Semih Yalçın Başbakan'a Sordu!

Milliyetçi Hareket Partisi MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın TBMM Başkanlığına Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle 2 soru önergesi verdi.

MHP'li Semih Yalçın Başbakan'a Sordu!
04 Şubat 2015 Çarşamba 15:09

Milliyetçi Hareket Partisi  MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın TBMM Başkanlığına Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle 2 soru önergesi verdi.

Semih Yalçın'ın soru önergeleri şöyle:


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sayın Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla. 29.01.2014

Prof.Dr.Edip Semih Yalçın

Gaziantep Milletvekili

Bildiğimiz üzere Devlet Kurumlarımız memur ihtiyacını Kamu Personel sınavına göre karşılamaktadır. Ancak bu sınavlar yapıldığı halde birçok kurumun açıktan, mülakatlı, il ilçe bazında ve referansa dayalı alım yaptığı yazılı basında da yer almıştır. Bu durum gecesini gündüzüne katıp, aileleri ile birlikte maddi manevi pek çok özveride bulunmuş milyonlarca gencin mağduriyetine yol açmıştır.

Bu bilgiler ışığında,

1-​ 2014 ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunlarından merkezi atama sonucu hangi kurumlara kaç tane kadro ataması olmuştur? Bunların il ilçe bazında dökümü nasıldır?

2-​ 2014 yılında yapılan atamaların ne kadarı Kpss sonucunda atanmıştır? Bunların Kpss katılım sayısına göre yüzde oranı kaçtır?

3-​ Kpss yapıldığı halde birçok kurumun açıktan, mülakatlı ve referansla alım yaptığı doğru mudur? Doğru ise Kpss’deki maksat nedir?

4-​ Kpss ataması haricinde açıktan, mülakatlı veya referanslı kadro alımı yapan kurumların il ilçe bazında dağılımı nasıldır?

5-​ Merkezi atamalar için kadro açılırken her bölüm mezunları göz önünde bulundurulmakta mıdır? Yoksa ihtiyaca göre mi kadro açılmaktadır?

6-​ Eğitim ve sağlık alanında açılan kadroların yanında eşit oranda diğer bölüm mezunlarına da kadro açılıyor mu?

7-​ 2012-2014 Kpss’ye girenlerin ne kadarı İİBF mezunudur? Bu mezunlar için açılan kadro ne kadardır? Bunların kaç tanesi hangi kurumlara yerleştirilmiştir?

8-​ Genel İdare Hizmetleri (GİH) sınıfı ve büro memuru personel ihtiyacını hangi bölüm mezunlarından atama yapılmaktadır? Bu alanlardaki alımları, özellikle eğitimini aldıkları alanları içeren İİBF mezunlarından seçmeniz işteki verimlilik adına daha doğru olmaz mı?

9-​ Kpss’den umut bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi ve atamalarda adaletli bir şekilde kadro sayısının arttırılması konusunda yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla. 05.02.2015

Prof.Dr.Edip Semih Yalçın

Gaziantep Milletvekili

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde görev yapan öğretim üyesi ve araştırma görevlilerinden bir kısmının görevlerine son verilmiştir. Bu durum görevlerine son verilen personellerin mağdur olmalarına sebep olmuştur.

Bu bilgiler ışığında,

1-​ Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde görev yapan öğretim görevlisi ve araştırma görevlilerinden bir kısmının görevlerine son verildiği doğru mudur? Doğru ise hangi gerekçeler ile son verilmiştir?

2-​ Üniversite olarak mağdur edilen personelin görevlerine son verme gerekçelerini yazılı olarak beyan ettiniz mi? Beyan etmediyseniz yazılı beyanda bulunmayı düşünüyor musunuz?

3-​ Bir kısım personelin görevine son verirken yeni akademik personel almak için Bölüm Başkanlarına verildiği söylenen özgeçmiş havuzu oluşturma talimatı ne anlama gelmektedir?

4-​ Üniversitede halen görev yapmakta olan ve yeni alınan personellerin Rektör’ün ve üniversite yönetiminin yakınlarından oluşturulduğu söylenmektedir. Bu doğru mudur? Doğru ise bunu nasıl açıklarsınız?

5-​ Üniversitenize bağlı Mühendislik Fakültesi’nin dışında başka fakülte ve birimlerde görevine son verilen personel bulunmakta mıdır? Varsa bunlar hangi fakülte ve birimlerdedir ve görevlerine son verme gerekçeleri nelerdir?

6-​ Görevlerine son verilen Öğretim Üyesi Araştırma Görevlisi ya da diğer personellerin mağduriyetlerini gidermek için ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bu konuda bir çalışmanız var mı?İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.